Četvrtak, 5. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

3 C°

najdostupnije sredstvo ovisnosti

Neki roditelji ne prate konzumiraju li im djeca alkohol

Autor: Marija Orešković

26.04.2023. 09:20
Neki roditelji ne prate konzumiraju li im djeca alkohol

Foto: Marija Orešković



Udruga CINAZ je u suradnji s Gimnazijom Jurja Barakovića u Zadru za učenike te škole organizirala interaktivno predavanje »Mladi i alkoholizam« koje je održala prof. dr.sc. Marina Nekić s Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru.


Alkohol je najdostupnije sredstvo ovisnosti i mogli bi za sigurnošću reći i društveno najprihvatljivije. Vjerojatno je to jedan od razloga zašto su rezultati istraživanja iz 2019. na razini EU pokazali da su hrvatski učenici po konzumaciji alkohola iznad europskog prosjeka.


Naime, riječ je o tome da je 90 posto učenika u Hrvatskoj barem jednom u životu popilo alkohol.




– Za pojavu alkoholizma jedan od rizičnih faktora jest da mladi krenu ranije piti, što bi značilo prije trinaeste godine, osobito ako im je spomenuti alkohol ponuđen od bliskih članova obitelji. S druge strane, pojavljuju se i u slučaji kada su roditelji djelomično zanemarili svoju roditeljsku ulogu te ne prate kakav je životni stil njihove djece.


Još jedan od rizičnih faktora jest korištenje alkohola da biste umanjili psihičku bol. Naime, ona se na taj način ne umanjuje, već se samo anestezira, odnosno ta psihička bol će i dalje postojati, kazala je prof. Nekić.


Vrlo je važno da se priča o posljedicama pijenja alkohola jer kako narodna poslovica kaže, tko pije taj i plaća. Da mladi ne plate preveliku cijenu nepromišljenih odluka važno je s njima razgovarati o tome koji su razlozi pijenja alkohola i kakve posljedice mogu očekivati ako piju.


– Potrebno je istaknuti da regularnim pijenjem alkohola, to može biti samo vikendom ili svaki dan po čašu alkoholnog pića, dugoročno vas stavlja u poziciju da će vaše ponašanje postati impulzivnije pa čak i kad ne pijete alkohol.


Ono što je također zanimljivo jest da nas ta prva čaša ili dvije čine malo raspoloženijima nego što jesmo, međutim što više pijete, razina serotonina vam pada. Nakon toga vi niste više u toliko dobrom raspoloženju te vam dolazi potreba da dalje pijete da biste vratili onaj prvotni osjećaj, međutim on se neće dogoditi.


Na neurokemijskoj razini kada ste pijani, vi ste zapravo otrovani, zaključila je Nekić.