Foto: Arif Sitnica
U prigodi obilježavanja 22. obljetnice rada i proslave Dana Sveučilišta u Zadru, predsjednik republike Zoran Milanović posjetio je Zadar i upozorio pritom na važnost autonomije znanosti i obrazovanja.
Predsjednik Milanović istaknuo je da je Sveučilište u Zadru posjetio i lani, a u međuvremenu se broj studenata smanjio sa šest tisuća na 4 500. To pokazuje, ocijenio je Milanović, da se radi kvalitetnije. Istaknuo je da bi volio da bude što više stranih studenata, ne samo Erasmusovaca koji se dođu u pravilu kupati, nego studenata koji će zadarsko Sveučilište prepoznati kao mjesto izvrsnosti.
– Sveučilišta su elitna mjesta. Na američkim sveučilištima nijedno nema više od 20 tisuća studenata, što je puno manje od Sveučilišta u Zagrebu i europskih sveučilišta u javnom vlasništvu. To je pretpostavka kvalitete. Na tim se sveučilištima, međutim, događaju neke stvari koje služe kao upozorenje na to što se događa kada se politika i sveučilišta, posebno javna sveučilišta, počinju milo gledati i prožimati, kazao je Milanović.
Ondje se, kaže zadnjih 30-ak godina ne može funkcionirati ako ne mislite kako se očekuje da mislite.
“Ideologijama nije mjesto na sveučilištu”
– Sveučilišta u Americi u to su se pretvorila i zbog aktivnog djelovanja političkih stranaka, više nema sveučilišta bez demokratskog i republikanskog kluba. Neka nam to bude upozorenje kako se trebamo ponašati, posebno u zemlji čija tradicija i nije tako duga i u kojoj su sveučilišta javna, državna. Država ovo plaća i financira, ali i daje autonomiju, bar je to jasno napisano u Ustavu, poručuje je predsjednik Milanović.
Predsjednik je naglasio da je sveučilište autonomno od svakog vanjskog utjecaja, financijskog reketa, posebnih interesa, pa i stranačkih interesa.
– Odsustvo politike na sveučilištima, koja su javno dobro, elementarna su pretpostavka za očuvanje politike i očuvanje sveučilišta od te vrste agitacije – lijeve, desne, ultraliberalne, one koja ti ne dopušta da misliš drugačije. Ni desničarskim ideologijama nije mjesto na sveučilištima kojima je osnivač Republika Hrvatska, istaknuo je Milanović.
Unaprjeđenje kvalitete
Rektor Josip Faričić, istaknuo je da je Sveučilište u Zadru najstarije je sveučilište koje je djelovalo u ovom dijelu Europe. Osnovano je 1396. godine, a 2002. obnovljeno je na temeljima Filozofskog fakulteta.
– Kada promatramo Sveučilište u Zadru danas, valjda istaknuti da postižemo dosta, iako bismo mogli više. Suočeni smo s demografskom krizom, sve manje učenika završava srednju školu. Kvote su svake godine sve veće, a broj upisanih studenata sve manji, kazao je Faričić.
Objasnio je da smo svjedoci mnogih promjena u društvu i gospodarstvu. Umjesto da se te promjene slijede ili da im se pragmatično približava, trebalo bi ih se zapravo kreirati.
– Ulažemo velike napore u razvoj znanstvene djelatnosti i transfer znanja i tehnologija. Jedno i drugo s ciljem unaprjeđenja kvalitete studijskih programa. Potraga za novim znanjem ne može se zasnivati samo na onome što se danas očekuje, nego potraga mora biti usmjerena prema onome što bi trebalo biti ideal, prema nečemu što je istina, sažeo je Faričić.
Faričić je naglasio da sveučilišni kampusi moraju biti sve više izravno involvirani u život lokalne zajednice.
– Prostorni i materijalni resursi važni su za osiguravanje što boljeg standarda, ali čovjeka nam treba biti na prvom mjestu, poručio je Faričić.
Sveučilište trenutno privodi kraju elaborate za nova dva studija, a Faričić ističe da neće biti zatvoreni ni za druge studijske programe, ali će biti potrebno reformirati postojeće.
– Jedino stalno je promjena, no mijenjajući studiji neće gubiti svoje identitetske odrednice, zaključio je Faričić.
Ostvarivanje strateških ciljeva čitave zadarske zajednice
Gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić istaknuo je da razvoj Sveučilišta znači razvoj Zadra i da se sveučilišnim projektima ostvaraju zacrtani strateški ciljevi čitave zadarske zajednice.
– Kroz proteklo razdoblje uspostavili smo možda i jedinstvenu suradnju u Hrvatskoj, izgradili vrhunske kapacitete za dosezanje strateških ciljeva poput novog studenog doma s menzom i novih sveučilišnih prostora u staroj Tehničkoj školi. Pokrenuli smo i zajednički novi projekt koji će revitalizirati gradsko središte, Citadela nova, gdje će se smjestiti Centar za strane jezike te Centar za projekte, znanost i transfer tehnologija. Naše se partnerstvo nastavilo i kroz projekt Arhipelogos, a u središtu svih naših nastojanja su mladi ljudi. Studentima želimo omogućiti najbolje uvjete za školovanje i poticajne uvjete za život, naglasio je Dukić.
Predsjednik Rektorskog zbora Republike Hrvatske i rektor Sveučilišta u Splitu, Dragan Ljutić, kazao je da je ponosan kada vidi kako zadarsko Sveučilište raste i razvija se.
– Rektor Faričić s prorektorima nastavlja ono što je već davno započeto i usmjereno na pravi način, a sve uz suradnju lokalne i državne zajednice, s ciljem da Zadar postane i ostane pravi grad znanja, znanosti, novih tehnologija, grad studenata, kazao je Ljutić.
Dodao je da je Sveučilište u Zadru uvažena institucija u hrvatskoj akademskoj zajednici, ali i šire. Naime, upravo su se Zadar i Split prvi u Hrvatskoj uključili u Europsku mrežu sveučilišta.
Kako je istaknuo ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, Sveučilište u Zadru baštini tradiciju najstarijeg sveučilišta na tlu Hrvata i ima izniman značaj i za Zadar i Hrvatsku.
Sveučilište pomiče ljestvicu
– Danas Sveučilište u Zadru slovi kao dobar primjer najvećeg integriranog sveučilišta u Hrvatskoj. To je moderno, otvoreno sveučilište, koje danas provodi pozitivnu transformaciju od baznih društveno-humanističkih znanosti, prema STEM području, odnosu području prirodnih i tehničkih znanosti, koji su važne u turizmu, marikulturi, ribarstvu, poljoprivredi, akvakulturi, čineći tako da Sveučilište ide u korak s vremenom i u korak s potrebama okruženja u kojem se nalazi, kazao je Erlić.
Naglasio je da zadarsko Sveučilište bilo i ostalo nosioc kritičke misli i snažan kohezivni element u zajednici koji kontinuirano pomiče ljestvicu prema gore i tako gura grad i zajednicu naprijed.
– Fakulteti su tvornice mladih umova, koji su nosioci društvenog napretka. A konkurentne radne snage niti gospodarstva nema bez ulaganja u istraživanje i novacije. Hrvatska danas na to izdvaja 1,43 posto BDP-a, a prosjek EU-a je 2,2 posto, kazao je Erlić i dodao da porast ulaganja prati i broj zaposlenih u istraživanju i razvoju.
Naglasio je da je suradnja Sveučilišta s Vladom, Gradom Zadrom i Zadarskom županijom važna za realizaciju ključnih strateških projekata. Od nadolazećih ulaganja Erlić je istaknuo novi projekt druge faze uređenja stare Tehničke škole, potom projekt Arhipelogos za kojeg kaže da se već godinama sanja i zrcali viziju Sveučilišta i Zadra kao maritimnog grada. Treći kapitalni projekt, kazao je Erlić, je STEM centar, koji bi se trebao nasloniti na prostor menze.
Navedeni projekti, smatra Erlić, imaju transformacijsku ulogu i promijenit će i društvo i Sveučilište u Zadru.
Nakon održanih govora u svečanoj dvorani Sveučilišta dodijeljena su počasna zvanja professor emeritus Ingi Tomić-Koludrović (sociologinja), Borisu Dželaliji i Juri Zovku.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
TRŽIŠTE POD PRITISKOM
Cijene kvadrata u Hrvatskoj rastu, ali tržište nekretnina usporava. Što slijedi?
Županija
Dječji vrtić Sabunić
Sveta Luca stigla u Privlaku i obradovala najmlađe
Svijet
NAIM KASEM
Čelnik Hezbolaha nada se da sirijske vlasti neće normalizirati odnose s Izraelom
Županija
POVODOM DANA PLANINA
Zadarski HGSS-ovci školarcima u Biogradu otkrili tajne spašavanja i timskog rada
Svijet
Loon-Plage
Četiri osobe ubijene u pucnjavi na sjeveru Francuske
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Županija
ministarstvo demografije