Nedjelja, 28. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

150. OBLJETNICA

Dr. Lozo: Liječnici su uvijek bili osjetljivi na dušu svoga naroda

Autor: Đurđa Baljak

28.02.2024. 12:28
Dr. Lozo: Liječnici su uvijek bili osjetljivi na dušu svoga naroda

Foto: MISLAV KLANAC



U predavaonici zadarske podružnice obilježena je 150. obljetnica Hrvatskog liječničkog zbora, utemeljenog u Zagrebu 26. veljače 1874. godine, ali i 156 godina od utemeljena prve liječničke udruge u Dalmaciji povodom Dana liječnika.


Osim obilježavanja velike obljetnice, cilj stručnog skupa bio je pružiti edukaciju te potaknuti razmjenu stručnih spoznaja i iskustava među liječnicima. Na početku stručnog skupa, predsjednik zadarske podružnice HLZ-a prim. dr. sc. Petar Lozo, dr. med., srdačno je pozdravio sve prisutne i održao prigodni govor.


Doprinos u Domovinskom ratu


– Kroz proteklih 150 godina naše povijesti, svjedočili smo promjenama u različitim oblicima državnih zajednica sve do stvaranja naše neovisne Hrvatske, ostvarene tijekom obrambenog i oslobodilačkog Domovinskog rata. U tom vremenu, liječnici su uvijek bili osjetljivi na dušu svoga naroda, djelujući u korist općeg dobra te čuvajući i unaprjeđujući zdravlje pojedinca i zajednice kao temelj sveopćeg napretka. Predstavljali su svijetli primjer intelektualaca koji su se posvetili svojoj temeljnoj zadaći. Njihova djela prožeta najplemenitijim vrlinama i najvišim etičkim vrijednostima čvrsto su utemeljena na očuvanju i razvoju hrvatskog identiteta, unatoč teškim izazovima poput jugoslavenske i velikosrpske ideologije. Često su bili progonjeni i ušutkavani, pa čak i likvidirani, bez priznanja ili spomena, u nastojanju da ih se izbriše iz sjećanja naroda. Unatoč takvoj opasnosti, hrvatski liječnici dragovoljci su se 1991. godine stavili uz hrabre hrvatske branitelje na prvim linijama obrane domovine, od Osijeka do Dubrovnika. Njihova hrabrost i predanost pružili su ključnu podršku u suprotstavljanju izuzetno snažnim osvajačima, uvjereni da neće ostaviti ranjene i nemoćne na milost neprijatelja, kazao je dr. Lozo te dodao kako je tada prvi put u povijesti ratovanja zabilježena takva sustavna integracija liječništva na prvoj liniji bojišnice.




Dr. Lozo nadalje je istaknuo kako predstavljamo jedinu državu u Europskoj uniji u kojoj liječništvo nije opremljeno temeljnim stručnim i strukovnim alatima, što onemogućuje osiguranje boljih i sigurnijih uvjeta kako za bolesnike, tako i za liječnike. Pritom je naglasio kako je važno imati na umu da su i liječnici ljudi te mogu napraviti pogreške u svom radu. Stoga je nužan razvoj liječničke samosvijesti.


– Naša lijepa i bogata domovina te bogata povijesna baština, koja seže od antike do današnjih dana, predstavljaju čvrsta i inspirativna temeljna uporišta. Zadar je posebno značajan kao kolijevka zdravstva i medicinskog visokoškolskog obrazovanja ne samo u Hrvatskoj, već i u širem okruženju. Od 1806. do 1811. godine, Zadar je bio dom prve medicinsko-kirurške škole u Hrvatskoj, s uključenim botaničkim vrtom. Od 1868. godine, osnovano je Jatro-fizičko društvo, koje je bilo prva liječnička udruga u Dalmaciji i druga u Hrvatskoj. Nadalje, 1884. godine osnovano je društvo Liječnički zbor Zadar, istaknuo je dr. Lozo te dodao kako su zbog bogatstva i kontinuiteta u praktičnom, institucijskom i publicističkom smislu, pokrenuli tijekom 2014. godine četiri znanstveno-istraživačka ciklusa: »Zadarska medicinska baština«, »Znameniti zadarski liječnici«, »Liječnička stručna i strukovna samosvijest« te »Uzroci i posljedice krize zdravstvenog sustava«.


Dr. Zorislav Šušak


Kardiološke spoznaje


Također, obnovili su cikluse stručnih predavanja, unaprijedili ih uključivanjem predstavnika udruga pacijenata te organizirali okrugle stolove, praktične radionice, različite izložbe i znanstveno-stručne skupove.


Na skupu su bili i stručnjaci iz područja kardiologije kako bi podijelili svoje spoznaje i iskustvo s kolegama. Marin Bištirlić, dr. med., je održao predavanje o dijagnostici i terapiji pacijenata s atrijalnom fibrilacijom (AF) koristeći NOAK-e za prevenciju moždanog udara. Mira Stipčević, dr. med., je govorila o liječenju duboke venske tromboze. Na kraju, Zorislav Šušak, dr. med., je dao detaljniji uvid u korištenje edoksabana u okviru stabilne prevencije moždanog udara ili sistematskih embolijskih događaja kod bolesnika s nevalvularnom atrijalnom fibrilacijom (NVAF).


– Svojim izlaganjem želim naglasiti važnost primjene antikoagulantne terapije kod pacijenata s nepravilnim radom srca, poput fibrilacije atrija, kako bismo spriječili potencijalne tromboembolijske komplikacije, poput moždanog udara ili duboke venske tromboze, pa čak i plućne embolije. Ovi medicinski tretmani su ključni jer su ove bolesti među najčešćima nakon srčanog udara i moždanog udara. U kardiologiji, ova tema je od izuzetne važnosti jer do 30 % pacijenata umire svake godine zbog ovih bolesti. Stoga je važno primjenjivati ove lijekove na pravi način kako bismo spriječili nepoželjne incidente. Iako su ovi lijekovi prisutni već dvanaest godina, svakodnevno se poboljšavaju i postaju sve integralniji dio koncepta liječenja. Posebno bih istaknuo važnost pravilne doze i trajanja terapije kako bismo spriječili ponovljene tromboembolijske incidente kod takvih pacijenata. Ti incidenti se mogu dogoditi u 20 % slučajeva unutar prve dvije godine, u 30 % slučajeva unutar pet godina, te čak u 40 % slučajeva unutar sljedećih deset godina. To ukazuje na ozbiljnost ove bolesti, ali i na mogućnost zaštite pacijenata uz primjenu pravilnih terapija, istaknuo je dr. Šušak. Nakon predavanja, održan je prigodni domjenak.


Dr. Marin Bištirlić