
Foto: Arif Sitnica
Narodni muzej Zadar za jednu je od svojih najvažnijih donatorica, nedavno preminulu umjetnicu Anu Tomljanović – Šokčević, u Gradskoj loži priredio komemoraciju, na kojoj su se istaknuti zadarski kulturnjaci i suvremenici Ane Tomljanović – Šokčević osvrnuli na njezinu bogatu umjetničku karijeru, značaj tapiserije kao umjetničkog stila, te vrijedne zbirke od 38 tapiserija, koju je NMZ-u 2016. godine donirala zajedno sa svojim suprugom, pokojnim umjetnikom Ivanom Tomljanovićem.
Renata Peroš, ravnateljica NMZ-a istaknula je kako unutar nacionalne baštine »Donacija tapiserija Ivana i Ane Tomljanović« predstavlja neizmjeran kulturno-umjetnički doprinos.
– Vrijednost zbirke temelji se prije svega na činjenici da se radi o velikom objedinjenom opusu umjetnika. Tapiserije su prema svojoj formi i tematici podijeljene u četiri zbirke, koje smo nizom izložbi predstavili javnosti. To su: »Geometrijska forma i apstrakcija«, »Realizam kao polazište u oblikovanju pejzaža i motiva grada«, »Kršćanska tematika« i »Portreti«, istaknula je Peroš.
Povjesničar i akademik Nikola Bašić, istaknuo je kako je veliki broj Zadrana imao čast u ranoj dobi učiti od tako vrsne umjetnice i pedagoginje.
– Ne očekujući da svi njezini učenici postanu vrsni umjetnici, u svoj je pedagoški rad ulagala mnogo truda i u svakog učenika pokušala usaditi ljubav prema umjetnosti. Najveći je doseg u svom radu postigla nesebičnom odlukom da zajedno sa suprugom svoj neprocjenjiv opus donira najvećoj zadarskoj muzejskoj instituciji i tako joj osigura nov život i bezvremensku slavu, poručio je Bašić, dok je umirovljena etnologinja Jasenka Lulić-Štorić, koja je imala čast raditi s bračnim parom Tomljanović kazala kako je bračni par Tomljenović u svoju umjetnost uvijek unosio osobnost. pronalazeći inspiraciju u prirodi, religiji i gradu.
Župan Božidar Longin u svom je govoru istaknuo kako je Tomljanović u svoj rad utkala svoj život, tradiciju i ljubav.
– Iza sebe nije ostavila samo dubok trag u umjetnosti, već i specifičan način života okrenut dalje od materijalnog. Cijeli se svoj život trudila osobama s manje sreće u životu pomoći na različite načine, te kroz svoju umjetnost njegovati ljubav. U književnosti se upravo tkanje koristi kao metafora za život. A upravo je to značenje umjetnosti koju danas slavimo. Za Anu i Tomislava tkanje je bio život, u tkanje su utkali svoje talente, inspiraciju i najbolje dane. Ana i Tomislav svoj su životni vijek proveli u umjetnosti, a najvišu su razinu dostigli nesebičnim odvajanjem od sebe, od svoje umjetnosti i poklanjanjem vrijedne zbirke zadarskoj javnosti na poštovanje i čuvanje, istaknuo je Longin.
najnovije
najčitanije
Zadar
obavijest
Danas i sutra asfaltiranje ulica na Diklu
Ostali sportovi
SP na Cipru
Hrvatska sa šest medalja najuspješnija reprezentacija na SP-u u ronjenju na dah
Crna Kronika
POGINULA 17 - GODIŠNJAKINJA
„Nitko nije shvatio odmah što se događa. A onda smo vidjeli tijelo na tlu…“
Zadar
radionica šime martinovića
Divlje šparoge mogu izrasti u turistički gastronomski hit
Sport
ATP Astana
Mate Pavić izborio finale muških parova na turniru u Astani, sada ga čeka američka kombinacija
Crna Kronika
STRAŠNA NESREĆA
Djevojku (17) iz okolice Benkovca na odmorištu Sokolac pregazio autobus
Zadar & Županija
obišli zavit
[FOTO] Posedarci proslavili Gospu od Ružarija
Style
Njuškalo
Nevjerojatna priča: Šetajući šumom pas našao kutiju – s 400 tisuća eura
Crna Kronika
prometna kod vodovoda
Pretjecao preko pune crte i izgurao auto s ceste u zid, dvije osobe ozlijeđene
Zadar
JOSIP FARIČIĆ