Nedjelja, 5. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

Biljane Donje

Za uklanjanje “Crnog brda” stiglo šest ponuda. Iznosi su papreni

Autor: A.Š.F.

04.03.2024. 21:55
Za uklanjanje “Crnog brda” stiglo šest ponuda. Iznosi su papreni

Foto: Arhiva ZL



Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je zapisnik o javnom otvaranju ponuda za radove na uklanjanju otpadne troske na lokaciji “Crno brdo” Biljane Donje. Ukupno je stiglo šest prijava.


Najnižu ponudu za taj posao dala je zajednica ponuditelja DE-FOS d.o.o. i FLAMTRON d.o.o. iz Kutine, koji bi taj posao obavili za cijenu od 16.966.250 eura s uključenim PDV-om. Za sanaciju tzv. “Holivuda Ravnih kotara” javili su se još i zajednica ponuditelja BRINA d.o.o. Split i UZDA d.o.o. Obrovac (17.425.875 eura), tvrtka Kemotop d.o.o. iz Dugog sela (17.512.500 eura), zajednica ponuditelja IND-EKO (Rijeka) i VALGO SAS d.o.o., Francuska (23.093.750 eura) te komunalno i građevinsko poduzeće Kostak graditeljstvo (20.959.375 eura). Stankovački Sarađen d.o.o. ponudio je za gotovo sedam milijuna eura veću ponudu od najniže, koja iznosi 23.746.562,50 eura s PDV-om. Kako je navedeno u zapisniku, na natječaj se putem zatvorene omotnice prijavila tvrtka Strabag d.o.o. iz Zagreba, no do roka za otvaranje nije predala elektroničku ponudu za ovaj postupak javne nabave.


Za uklanjanje troske predviđeno je 16 mjeseci, a za izvođača koji odabere model koji uključuje oporabu, odobrit će se dodatnih 20 mjeseci. Vrijednost radova procijenjena je na 19,597 milijuna eura bez PDV-a, a uključi li se porez, riječ je o nepunih 25 milijuna eura osiguranih za sanaciju 150 tisuća tona troske, kolika je trenutno procjena količine tog otpada.




Podsjetimo, Crno brdo, kako se kolokvijalno naziva, odnosno tisuće tona proizvodnog ostatka dovezenog iz nekadašnje šibenske Tvornice elektroda i ferolegura (TEF) u Ravne kotare, predstavlja rizik za zdravlje ljudi i okoliš i taj otpad trebao je prema presudi Suda EU-a iz svibnja 2019. biti uklonjen.


Stanovnici strahuju


U tužbi koju je protiv Hrvatske podnijela Europska komisija, Sud Europske unije presudio je da Hrvatska nije ispunila obveze iz Direktive o otpadu zato što nije poduzela mjere u vezi sa sanacijom ilegalnoga »crnog brda« na području Biljana Donjih, u blizini Zadra. Još 2010. godine počela ju je dovoziti iz propale šibenske tvornice zagrebačke MLM grupe. Stanovnici se godinama žale na smrad i strahuju za živote.