
Svemirski lov na blago za male istraživače naziv je predaktivnosti Sveučilišta u Zadru ususret Noći istraživača 29. rujna 2023. godine. 200 djece svih uzrasta bit će uključeno u projekt i to; studenti predškolskog odgoja i obrazovanja koji su motivirali predškolce pričama u vrtićima, a ujedno će sudjelovati i u edukativnoj šetnji, srednjoškolci, učenici Pomorske škole su sa svojim profesorom izračunali brzinu kretanja planeta i njihov položaj, osnovnoškolci su osmislili pokuse koji će biti prikazani, a predškolci će u organiziranom obilasku „nadgledati“ sve punktove na potezu od Gradskog mosta do Morskih orgulja u sklopu Svemirskog lova na blago za male istraživače.
Laganom šetnjom, krenuvši od volta (kod mosta) na Liburnskoj obali, gdje će biti polazna točka i planet Sunce, predškolci dječjih vrtića Sunce i Školjkica i more upoznavat će se s planetima Sunčevog sustava. Na više različitih lokacija na potezu od mosta do Gospe od Zdravlja bit će postaje s puno zanimljivih pokusa koje će voditi učenici osnovnih škola: Katolička osnovna škola Ivo Mašina, Osnovna škola Šimuna Kožićića Benje i Osnovna škola Bartol Kašić te će tako predškolcima bolje predočiti udaljenosti u našem Sunčevom sustavu, a i same planete.
Od planeta do planeta
Točke na kojima će biti smješteni planeti: Volt kod mosta, dvorište palače Cedulin, Narodni trg, kod HNK Zadar, knjižara Znanje, Arheološki muzej, Stup srama na Forumu, ispred crkve Sv. Frane, Park Gospe od zdravlja, Pozdrav suncu.
Zadnji planet je Neptun, smješten u parku kod Gospe od Zdravlja a nakon toga predškolci će na Pozdravu suncu moći sudjelovati u kreativnoj radionici i kvizu, a planirano je i promatranje Sunca.
Predaktivnost Svemirski lov na blago za male istraživače nastala je suradnjom Sveučilišta u Zadru, Pomorske škole Zadar, Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje, Osnovne škole Bartola Kašića, Katoličke osnovne škole Ivo Mašina, DV Sunce i DV Školjkica i more.
Predaktivnost se događa ususret Noći istraživača 29. rujna 2023. godine u koju su uključene različite europske zemlje. Podsjetimo, Sveučilište u Zadru sudjeluje u provedbi projekta Reconnect science with the blue society – BLUE CONNECT financiranog iz programa HORIZON-MSCA.2022-CITIZENS-01-01, ukupne vrijednosti 314.073,78 €.
Glavni cilj projekta je prezentacija istraživanja i znanosti na razumljiv način te poticanje uključivanja šire javnosti, a prvenstveno djece i mladih u znanost. Na taj način se želi povezati različite dionike kako bi istražili i pokušali iznaći rješenja za različite izazove s kojima se susreće mediteranska regija.
Nositelj projektnog prijedloga je Sveučilište u Splitu, a uz njega u provedbi sudjeluje još devet projektnih partnera: Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje mora, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša – Split, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Zadru, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Sveučilište u Rijeci i Znanstveno- tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
Sumnjivac priveden
Najmanje šestero ozlijeđenih u pucnjavi na Floridskom državnom sveučilištu
Plodovi zemlje i mora
RIBOLOVNA PROGNOZA
Proljetni vjetrovi zovu u ribolovne avanture
Košarka
Zaključci sa skupštine
ABA liga već se ujesen širi na do 20 klubova
Hrvatska
bez hrane i lijekova
U domu za starije u Rupi inspekcija dan prije utvrdila cijeli niz nepravilnosti
Sci-Tech
Na egzoplanetu K2-18b
Znanstvenici našli dokaze za mogući izvanzemaljski život
Zadar
SNAŽAN VJETAR
[FOTO] Jugo odnijelo dio krova trgovinskog centra
Županija
Naselje u sastavu Općine Poličnik
MISTO MOJE (17) Visočane s bogatom i burnom poviješću, otvaraju se turizmu
Zadar
Sporna cesta
Gradonačelnik odgovorio stanarima Ulice M. Krleže: Svojatanje te čestice je protuzakonito
Nogomet
odluka komisije hns-a
PALA ODLUKA Sinovčić i Buljat više se nemaju pravo kandidirati za predsjednika županijskog nogometnog saveza
Crna Kronika
divljanje u prometu