Subota, 18. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

USPJEŠNA UDRUGA

Raste broj djece s autizmom, ali i broj aktivnosti i donatora

Autor: Đurđa Baljak

13.10.2023. 12:06
Raste broj djece s autizmom, ali i broj aktivnosti i donatora

Foto: Arif Sitnica



Udruga za autizam Zadar može se istaknuti kao jedna od udruga koje rade punom parom, a rezultati su itekako vidljivi i primijećeni unutar granica Lijepe Naše, a za udrugu se od nedavno pročulo i u inozemstvu. Nema stajanja, svaki dan donosi nove obaveze i rješavanje postojećih, što je poprilično kompleksno i nekome nemoguće, no uzme li se u obzir populacija udruge koja odrađuje takve zadatke, ovo je zaista dokaz kako se sve može. To su roditelji djece u spektru autizma koji nesebično rade na tome da njihova djeca i odrasli članovi dobiju što im pripada u društvu, trudeći se da inkluzija i sve ono što se nje tiče, u 21. stoljeću, bude prihvaćena i prepoznata.


Kako doznajemo, stalno stižu pohvale i priznanja, preko društvenih mreža, iz raznih organizacija, od strane građana, privatnih i fizičkih osoba. Udruga djeluje svuda te organizira razne događaje, edukacije, sastanke, razrađuju planove, projekte, suorganiziraju velike događaje i inicijative. Trenutno broje oko 220 članova, a od toga 97 osoba s teškoćama u razvoju.


Inkluzivni dodatak


Predsjednica Ana Šare i dopredsjednica Doris Bailo otkrile su nam što su do sada napravili, na čemu trenutno rade i što im je u planu.




– Izuzetno je važno da roditelji što prije potraže pomoć u slučaju da primijete odstupanje kod djeteta zato što je rana intervencija od ogromne važnosti, a liste čekanja su, nažalost, preduge. Udruga ima velike planove i suradnju sa stručnjacima, ali se jako bojimo zbog velikog deficita struke i nadamo se da će se u budućnosti to promijeniti. Mi kao udruga ćemo se apsolutno zalagati da prevladamo deficit logopeda, edukacijskih rehabilitatora i medicinskih djelatnika, kazala je predsjednica Šare, dok se dopredsjednica Bailo osvrnula na novitete vezane za Zakon o socijalnoj skrbi, ali i na korisnike u sustavu socijalne skrbi. Kako nam otkriva, uskoro kreće inkluzivni dodatak te se nadaju da će biti od pomoći jer će tako biti objedinjena sva primanja korisnika.


Udruga već dugo vremena djeluje u prostorijama na Višnjiku, no kako je s vremenom porastao broj članova, samim tim su porasle i potrebe. Tako su nakon 13 godina čekanja dobili novi prostor.


– Radimo na novom prostoru koji smo dobili od Grada Zadra na korištenje te ovim putem zahvaljujemo svim dobrim ljudima koji nam pomažu u renovaciji prostora i Gradu Zadru. Apeliramo na naše sugrađane da nam izađu u susret i pokažu razumijevanje ako primijete da roditelji ne mogu smiriti dijete zbog dužeg čekanja ili neke druge situacije koja je uzrok frustracije. Mi smo tu da pomognemo, kad god i kome god možemo, i molimo sugrađane isto, istaknula je Šare.


Bailo je, pak, kazala na što su jako ponosni, a čega se pribojavaju.


– Iznimno smo ponosni zbog svih postignuća i uspjeha naših članova. Veselimo se budućnosti upravo zbog toga. Međutim, isto tako imamo i strah od budućnosti jer u onim danima kada ništa ne ide po planu, taj strah postaje izrazito ‘vidljiv’. Svjesni smo sve većeg broja djece s teškoćama i izuzetno smo zabrinuti zbog toga, istaknula je Bailo.


Surađuju i s ostalim udrugama i ustanova u Zadarskoj županiji, ali i šire, te su izrazito ponosni na to jer su tako stvorili neka nova, kako ističu, bezuvjetna prijateljstva.



Stomatološka ordinacija


– Od ove godine bi trebalo biti i lakše ostvarivanje prava na status roditelja njegovatelja za djecu i odrasle osobe iz spektra autizma. Zahvalni smo svim divnim ljudima koji su ulagali svoje napore u to. Želja nam je da se stomatološka skrb u općoj anesteziji za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom ostvari i u ostalim županijama, naglasila je Šare te dodala kako sudjeluju u raznim inicijativama na razini Republike Hrvatske.


– Uključeni smo u inicijativu »Za jednak start svakom djetetu«, a koja se bori za mjesto u vrtiću svakog djeteta. Udruženi smo u veliku skupinu od 14 udruga i nastojimo razbiti predrasude te svakom mališanu pokušavamo pomoći proći onaj dio života koji treba svakom djetetu – vrtićko okruženje. Borba za stomatološku ordinaciju za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom započela je s radom konačno i u našoj županiji. Brojne udruge, ustanove, institucije i pojedinci – roditelji borili su se preko 20 godina za ovu ambulantu koja je napokon dočekana.Trenutno se bitke biju kroz inicijativu »Tko je moj liječnik?« preko koje pokušavamo doći do odgovora na pitanja što se dogodilo s primarnom pedijatrijskom skrbi u našoj županiji, zašto su nam djeca ostala bez pedijatara, tko je odgovoran, kazala je Šare.


Od aktivnosti koje se provode u udruzi izdvaja se art terapija za članove, ali i terapijsko jahanje u suradnji s Konjičkim klubom Maximus koje uvelike pomaže djeci i odraslima s teškoćama u razvoju i invaliditetu. Također, oduševljeni su zbog programa »Sreća u vodi« Plivačkog kluba Zadar koji, između ostalih, uključuje u aktivnosti i djecu s teškoćama. Od ostalih aktivnosti koje članovi udruge imaju ističe se i streličarstvo. Pored toga, može se izdvojiti i organizirano predavanje vezano uz muzikoterapiju. Uz sve to, i ove godine tu su nove majice, torbe, narukvice za članove i podržavatelje udruge. Postavljali su se aktivno plakati po zdravstvenim ustanovama i privatnim poliklinikama kako bi se ukazalo na važnost razumijevanja i prihvaćanja osoba s autizmom kada je u pitanju pružanje zdravstvene skrbi. Međutim, to nije sve, vrijedno se radi i na drugim projektima.



Novi logo


– Radimo na uspostavi službene web stranice koju će naša udruga uskoro dobiti zahvaljujući donacijama, a što je jako važno, uz aktivnosti na društvenim mrežama, ovim putem će doći do izražaja cjelokupni identitet udruge. Naime, novi logo je već vani, a predstavili smo ga javnosti nedavno. Riječ je o logu koji je posve jednostavan, a opet tako šaren, životopisan i uočljiv, a sastoji se od slagalica na kojima se nalazi prikaz vala i sunca, upravo ono što predstavlja udrugu i naš grad Zadar, otkrila nam je ponosno Šare.


Visokim angažmanom vodstva i članova, udruga je u posljednje vrijeme doživjela uzlet, a to su prepoznali i brojni donatori koji su omogućili sredstva, ali i materijalne potrepštine.


Ana Šare, predsjednica Udrugre za autizam Zadar


Donacije i akcije


– Nedavno je u svrhu obilježavanja proslave rođendana Seljačke tržnice jedna od članica udruge uz pomoć ostalih ljudi, održala prodajnu akciju svojih proizvoda, a sav prihod od toga donirala je udruzi. Također udruga OPG-ova Volim domaće​ donirala je značajan iznos Udruzi za autizam Zadar. Wiener osiguranje, djelatnici poslovnice Sjeverna Dalmacija, odlučili su Udruzi donirati pribor i opremu INC-a u značajnoj vrijednosti. Udruga uvijek zahvaljuje donatorima i svim ostalim suradnicima putem društvenih mreža. Tako transparentno i moralno poštuje sve one koji podupiru rad i trud članova, istaknula je Bailo.


Vodstvo Udruge za autizam Zadar ukazalo je i na novoformirane aktivnosti čiji je osnivač Grad Zadar.


– Mjesto našoj djeci pripada i u Univerzalnoj sportskoj školi, a s Gradom Zadrom dogovaramo način uključivanja naše djece u sportske aktivnosti, ravnopravno s djecom redovnog razvoja. Pregovora, planova, dogovaranja i želja za novim prilikama ima jako puno. Želimo, moramo, hoćemo i možemo. Inkluzija i mjesto koje je sigurno i pripadajuće svima, to je naša želja i cilj, zaključila je Šare.


Doris Bailo, dopredsjednica Udruge


Radionica u MAS-u


U Muzeju antičkog stakla 15. listopada bit će održana humanitarna open air radionica pod vodstvom Odgoja s glazbom Zadar. Iz ovog udruženja pozivaju sve zainteresirane da se prijave i odazovu radionicama koje će biti podijeljene u dvije skupine. Naime, za djecu od 0 do tri godine predviđeno je vrijeme u 16.30 sati, a za djecu u dobi od tri do šest godina radionica započinje u 17.30 sati. Cijena ulaznice po djetetu iznosi 15 eura, a svi prihodi idu Udruzi za autizam u svrhu opremanja novog prostora.


Priča o udruzi izašla u Belgiji


Ime udruge osvanulo je i izvan granica Lijepe Naše, našlo se na službenim stranicama poznatog belgijskog udruženja Vlaamse Vereniging Autisme. Naime, majka najmlađeg člana zadarske udruge, a koji je i ujedno belgijski državljanin, Josipa Zekanović, napisala je priču koja je objavljena na njihovoj službenoj stranici i u njihovom ljetnom izdanju magazina na nizozemskom jeziku. Pored toga, o udruzi se prošlog proljeća čitalo i na stranim portalima, namijenjenim govornicima engleskog jezika.


– Autizam ne čeka jer živi svih 365 dana u godini, svaki dan od 0 do 24 sata, istaknula je Zekanović.