Foto: Đurđa Baljak
Ustanova za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije INOVACIJA jučer je u sklopu projekta »BOND2« u Centru za kreativne industrije organizirala besplatnu radionicu po nazivom »Održivo poslovanje«. Nositelj projekta je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).
Radionicu je vodio Hrvoje Marušić koji ima preko dvadeset godina profesionalnog iskustva i mjerljivih rezultata na razini politika, programa i projekata na nacionalnoj razini, ali i u okviru Europske unije, s naglaskom na aspekte održivosti.
Rimac za primjer
– Tema održivog poslovanja postaje sve važnija. Kako što znamo klima se nepovratno narušava, a veliki dio toga predstavlja rezultat gospodarske aktivnosti. Sve to je ponukalo Europsku uniju da svoju regulativu, financijske instrumente i sve zakonske propise, financijske potpore, usmjerava na smanjenje negativnih utjecaja gospodarstva na klimu, okoliš i ljudsku zajednicu, naglasio je Marušić i pokušao približiti temu održivosti poslovanja, smanjenja negativnog utjecaja na okoliš.
Naveo je neke od primjera dobre prakse održivog poslovanja u Hrvatskoj.
– U Hrvatskoj je fantastičan primjer održivog poslovanja Rimac, a koji je svoje cjelokupno poslovanje izgradio na principima održivosti, odnosno na električnim automobilima. Potom tvrtka Grivi je razvila pametna rješenja u poljoprivredi, a koja se primjenjuju na globalnoj razini. Imamo i niz ostalih, manje poznatih tvrtki, a koje su ugradile slične principe održivosti u svoje poslovanje, kazao je Marušić te istaknuo kako u posljednjih petnaest godina, gotovo bez iznimke, sve velike kompanije brinu o održivosti, odnosno o okolišu, odnosu prema ljudima i zajednici, što zbog zakonske regulative, što zbog kapitala koji postaje sve skuplji za one koji zagađuju.
Tako u promotivnim kampanjama različitih kompanija, primjerice, kemijske industrije, automobilske ili tekstilne, možemo vidjeti kako nastoje što manje štetiti okolišu te kako sve više ulažu u čišćenje i regeneraciju okoliša.
Upitali smo ga što je s onim tvrtkama koje se promoviraju kao proekološke u teoriji, a u praksi su daleko od toga.
Ne može se glumiti zeleno
– Iako postoji fenomen »green washing«, situacija se promijenila posljednjih nekoliko godina unatrag. Do nedavno je bilo moguće samo »kozmetički« reći mi se bavimo okolišem, obojiti web stranicu u zeleno, staviti nekakav logotip s lišćem kako bi se to proglasilo brigom za okoliš. Međutim, Europska unija je donijela i usvojila novu regulativu s kojom za sve tvrtke, a pogotovo velike, postaje zakonska obaveza izvještavati o tome kako se zaista ponašaju. Tako da sada tu više nema prostora za »green washing«, odnosno glumu, zato što su ta izvješća za velike tvrtke i zagađivače, obavezna i podložna su reviziji. Za sada nema sankcija, ali će one biti uvedene uskoro. Sada se nalazimo u tranzicijskom razdoblju jer se tvrtke još uvijek uče primjenjivati novu regulativu. Ono što je po mom mišljenju presudno u svemu tome je da će financijske institucije, koje su obavezne po zakonu izvještavati o tome gdje usmjeravaju svoj novac, biti penalizirane ako svoj profit budu kanalizirale u tzv. prljave investicije, objasnio je Marušić.
– Ako novac, odnosno kapital, bude išao u zelenije investicije onda će cjelokupno gospodarstvo biti uspješnije. To je zapravo važnije od samih zakona, istaknuo je Marušić te dodao kako je ova radionica dokaz kako se Hrvatska probudila i da se ozbiljno počela baviti s tim problemom na svim razinama.
Još uvijek nije kasno
– Smatram da još uvijek nije kasno za promjenu. Zakonski okvir je važan, ali još je važnije usmjeravanje kapitala u održivost. Pored toga, mislim da su ljudi poprilično osviješteni, rekao je Marušić i osvrnuo se na ulogu »Pariške konvencije« koja je potpisana 2015. godine u Parizu.
– »Pariška konvencija« je prvi formalni svjetski dogovor kojim je međunarodna zajednica preuzela konkretne dogovore u smislu smanjenja štetne emisije kako bi se usporio rast temperature. Međutim, kaskamo u ciljevima koji su dogovoreni tom konvencijom. No, idemo u dobrom smjeru i radimo na tome. Hoćemo li uspjeti probuditi se do kraja na vrijeme i zaustaviti rast temperature? Nadam se da hoćemo. Ali moramo biti svjesni da sve kreće i od nas pojedinaca doma, ali i malih poduzetnika te u konačnici velikih poduzetnika, koji zapravo predstavljaju najveće zagađivače, zaključio je Marušić.
najnovije
najčitanije
Zadar
VODOVOD JAVLJA
VAŽNA OBAVIJEST Zbog radova dio Dikla tri dana bez vode!
Svijet
Gori tvornica oružja
Ukrajinci tijekom noći napali područje Kurska
Gastro
Chili con carne
Imamo fantastičan obrok s bundevom za tmurne dane
Zadar
humana misija
Ravnateljica Katarina Radeljić: ‘Crveni križ kupio 650 paketa pomoći socijalno ugroženima’
Hrvatska
Poražavajuća istina
Čak 86 posto mladih misli da je Hrvatska zatrovana korupcijom
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A