ponedjeljak, 6. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

OSTAVIO NEIZBRISIV PEČAT

Održana komemoracija posvećena prof. Božidaru Šimuniću: 'Bio je izniman čovjek'

Autor: Đurđa Baljak

12.12.2023. 15:14
Održana komemoracija posvećena prof. Božidaru Šimuniću: 'Bio je izniman čovjek'

Foto: Arif Sitnica



U Ogranku Matice hrvatske Zadar jučer je održana komemoracija posvećena počasnom predsjedniku, pokojnom profesoru Božidaru Šimuniću, koji je preminuo 16. listopada 2023. u dobi od 89 godina. Profesor Šimunić obnašao je dužnost predsjednika Ogranka u dva mandata, od 2010. do 2018. godine. Početak komemoracije obilježila je minuta šutnje, nakon čega je predsjednik Ogranka, Radomir Jurić, pozdravio prisutne, istaknuvši važnost doprinosa prof. Šimunića i prisjećajući se njegove predanosti Ogranku.


Neizbrisiv pečat


– S tugom se okupljamo kako bismo se prisjetili života i djela našeg počasnog predsjednika, prof. Božidara Šimunića. On je bio izniman čovjek, posvećen hrvatskom domoljublju i svojoj zajednici. Kroz svoj životni put, ostavio je neizbrisiv trag u području kulture, arheologije te kao predsjednik Ogranka Matice hrvatske. Profesor Šimunić bio je svestrano obrazovan i angažiran u mnogim područjima. Njegova suradnja s medijima, posebno televizijom, bila je iznimno uspješna, a njegova predanost istraživanju i promociji kulturne baštine Zadra bila je neupitna. Kroz svoj rad na Radiju Zadar i Hrvatskoj televiziji, promicao je kulturno naslijeđe i uspjehe ljudi svoga kraja. Pritom se posebno istaknuo kao predsjednik Ogranka Matice hrvatske, gdje je uložio mnogo truda u afirmaciju i razvoj. Njegovi kritički osvrti na knjige, poticanje mladih autora te doprinos organizaciji kulturnih događanja ostavili su neizbrisiv pečat. Njegova stručnost i zalaganje nisu bili ograničeni samo na kulturu, već se proširivala i na područje arheologije, gdje je ostvario značajne rezultate. Njegovo životno djelo, poput »Rječnika bibinjskoga govora«, ostaje trajan doprinos lokalnoj zajednici. U osobnim susretima i suradnji na mnogim projektima, uvijek je bio predan, marljiv i iznimno poštovan. Njegov doprinos manifestira se kroz brojna predavanja, recenzije knjiga te organizaciju znanstvenih skupova i kulturnih događanja, poput »Domaće riči«.


Profesor Šimunić bio je i čovjek široke vizije, promišljanja o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti svoga kraja. Kroz različite projekte, poput referata o životu žena u Bibinjama »I to je Dalmacija – žena pri teškom radu na prostoru od Raba do Neretve«, prenosio nam je autentične priče i tradiciju svoga zavičaja. Danas, dok se opraštamo od našeg voljenog člana, izražavamo neizmjernu zahvalnost njegovoj obitelji na podršci i brizi tijekom godina. Neka mu je laka hrvatska gruda koju je toliko volio, kazao je Jurić.


Kroatist i novinar




Prigodni govor održao je i bivši tajnik Ogranka, profesor Ivan Paštar.


– Profesor Šimunić se rodio 1934. godine u Bibinjama, a u Zadru je završio učiteljsku školu. Bio je pripadnik prve generacije studenata Filozofskog fakulteta u Zadru, gdje je studirao materinski jezik i jugoslavenske književnosti te je jedan od nekoliko apsolvenata koji su prvi diplomirali davne 1960. godine. Kao student je bio predsjednik Saveza studenata, a bio je i prvi stipendist Republike, te dobitnik rektorove nagrade Zagrebačkog sveučilišta. Zapravo je bio pionir obrazovanja u Bibinjama nakon Drugog svjetskog rata, završavajući srednju školu i fakultet.


Karijeru je započeo kao novinar u Radio Zadru te brzo napredovao do pozicije glavnog urednika. Posebno se istaknuo izvještavanjem o srpskoj agresiji na Zadar i okolna područja tijekom Domovinskog rata. Nakon mirovine, aktivno je sudjelovao u radu Matice hrvatske, gdje je obnašao različite funkcije, uključujući predsjednika zadarskog Ogranka. Bio je poznat po organizaciji predavanja, predstavljanju knjiga te doprinosu kulturnim događanjima. Njegov angažman protezao se od »Domaće riči«, »Zadarske smotre« do filološkog časopisa »Čakavska rič«, kaže nekadašnji tajnik Paštar te dodaje kako je prof. Šimunić radio do posljednjeg daha, a pritom je nerijetko zasjenjivao predavače/ice knjiga jer se, kako ističe Paštar, uvijek temeljito pripremao za izlaganja te nikada nije podlijegao površnosti.


Foto: Arif Sitnica


Životno djelo


Upravo u svojoj kroatističkoj struci ostvario je vlastito životno djelo. Riječ je o »Rječniku bibinjskoga govora«, jednom od najopsežnijih i najvažnijih prinosa čakavskoj leksikografiji uopće. Rječnik je objavljen u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Zadru, 2013. godine. To djelo govori o Bibinjama kao čitava biblioteka vrijednih knjiga, ne samo o domaćem govoru nego i o ukupnom životu toga mjesta, pa i o širem kontekstu prošlosti i sadašnjosti zadarskoga područja.


Nakon znatnoga novinarskoga udjela u životu Bibinja (uređivanje mjesečnika »Taline«), Božidar Šimunić ostavio je u Bibinjama trag koji će i nakon više stoljeća biti dragocjen. Njegov je rječnik ušao u sve najvažnije kroatističke knjižnice u Hrvatskoj, te u inozemstvu. Puno je truda uložio u skupljanje starina i u organizaciju etnološke zbirke u staroj školi u Bibinjama.


– »Rječnik bibinjskog govora« predstavlja vrlo značajno djelo. S obzirom na to da je rasprodan, nadamo se da ćemo uskoro pripremiti i drugo nadopunjeno izdanje, istaknuo je profesor Josip Lisac te dodao da, usprkos tomu što prof. Šimunić nije ostao u svojoj temeljnoj struci, jer se dominantno posvetio novinarstvu, ipak je dao jako mnogo hrvatskom jeziku.


Foto: Arif Sitnica