Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

3 C°

TRŽIŠTE RADA

Građevinari i keramičari bolje plaćeni od inženjera

Autor: Marina Šaponja

14.04.2023. 14:09
Građevinari i keramičari bolje plaćeni od inženjera

Foto: Sergej DRECHSLER



Nedavna istraživanja pokazala su kako u prosjeku najveće plaće imaju Zagrepčani, 1.236 eura, dok stanovnici Kvarnera, Dalmacije i Slavonije imaju i do 250 eura niže plaće, a u pojedinim se istraživanjima navodi kako su plaće u Zadru i do 400 eura manje u odnosu na glavni grad.


Ipak, prema podacima Državnog zavoda za statistiku u prosincu 2022. prosječna plaća u Zadru iznosila je 7.337 kuna, dok je u Zagrebu bila 7.985 kuna.


Dobro plaćena zanimanja


Denis Ikić, predsjednik Županijske komore Zadar upozorava na metodologiju istraživanja, parametre koji su obuhvaćeni i slično, te odbacuje podatak o velikim razlikama u plaća u Zadru u odnosu na Zagreb.




– Zadarska županija je po visini plaća uvijek bila na šestom ili sedmom mjestu, ispred su grad Zagreb, Primorsko-goranska županija, Istarska, Dubrovačka i Splitska županija. U pojedinim sektorima u našoj županiji, primjerice u prijevozu u što spada i pomorski prijevoz, prosječna plaća bila je 11.720 kuna, što je skoro 1.300 kuna više od državnog prosjeka, istaknuo je Ikić.


Radnici po određenim zanimanjima nemaju jednake plaće, primjerice u Zadarskoj i Varaždinskoj županiji. S obzirom na to da su u našoj županiji radnici u sektoru građevine najtraženiji imaju i veće plaće u odnosu na one na kontinentu.


– U građevini su plaće u prosjeku 2.500 eura, pa i više. Keramičari imaju plaće od 1.300 eura na više, zidari od 1.800 eura na više… Sva ova zanimanja bolje su plaćena od inženjera jer ih nedostaje na tržištu, govori Ikić.


U Hrvatskoj, pa i u Zadarskoj županiji tik pred turističku sezonu sva zanimanja u sektoru ugostiteljstva i turizma izuzetno su tražena. A plaće, veće od prosjeka.


Konobarima 1.200 eura


– Velika razlika je ove sezone od lanjske. Konobari imaju plaće veće od 1.200 eura, a ako se tome doda manča oni na kraju mjeseca zaokruže lijepa primanja. Glavni kuhari, chefovi po retsoranima također imaju veće plaće, od 2.000 eura…, a ova zanimanja su jako tražena, naglašava Ikić.


Do sada najniže iskazane plaće u Zadarskoj županiji, kako navodi predsjednik Županijske komore, su u obrazovanju, trgovini, administrativnim djelatnostima.


Na pitanje koja su zanimanja najtraženija u Hrvatskoj pa tako i u našoj županiji, Ikić odgovara kako nema više pravila. Nekada je to bilo po sektorima, a sada se traže sva zanimanja.


To je i razlog velikog uvoza radne snage. Krajem prošle godine najavljivalo se kako će se za potrebe tržišta uvesti 200 tisuća stranih radnika, no na koncu će ih biti više.


– Prije četiri, pet godina, uvozili smo 30, 40, 50 tisuća stranih radnika, a sada više od 200 tisuća. U prva tri mjeseca ove godine zaprimili smo za 71 posto više zahtjeva za strane radnike što je ogroman porast, ističe Ikić te dodaje kako nije niti lako pronaći strane radnike.


Dosta poslodavaca pobrine se i za smještaj i hranu djelatnika, sve u cilju kako bi privukli radnu snagu, no ni to, ali ni visoke plaće nekada nisu dobitna kombinacija.


– Već je neko vrijeme pravilo da radnici biraju poslodavca, a ne poslodavac radnika, zaključio je Ikić.