Četvrtak, 2. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

23 C°

NA POTEZU SVEUČILIŠTE

Faričić: Mi imamo konkretan plan kako ćemo unaprijediti rad Znanstvene knjižnice

Autor: Iva Bucić

28.10.2023. 17:00
Faričić: Mi imamo konkretan plan kako ćemo unaprijediti rad Znanstvene knjižnice

Foto: Arhiva ZL



Nakon skoro godinu dana djelovanja Znanstvene knjižnice bez Upravnog vijeća, Gradsko vijeće je prije desetak dana izglasalo odluku o prepuštanju Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Odluka će na snagu stupiti 1. siječnja sljedeće godine, a u međuvremenu Sveučilište mora pripremiti novi Statut Znanstvene knjižnice i s ministarstvima znanosti i kulture urediti mnoge druge detalje.


Odluka o prepuštanju donesena je na inicijativu SDP-ova Daniela Radete, mjesec dana nakon što je gradonačelnik Branko Dukić donio odluku prema kojoj Marijani Senkić-Klapan, suprotno odredbama Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti, daje još jedan, treći uzastopni mandat vršiteljice dužnosti ravnateljice Znanstvene knjižnice.


Sveučilište zna što će


– Potpisan je Sporazum o preuzimanju Znanstvene knjižnice i dalje sve to stoji na Senatu Sveučilišta i njihovim tijelima, pa ni imenovanja više nisu tema Gradskog vijeća niti Grada Zadra, tumači predsjednik zadarskog SDP-a Danijel Radeta.




Umjesto Gradskog vijeća, odluke će od sada donositi Sveučilište u Zadru, čiji rektor Josip Faričić objašnjava da je prerano govoriti o imenovanju novog ravnatelja i članova Upravnog vijeća.


– Gospođa Senkić-Klapan, koja sada vodi Knjižnicu, nastavit će je voditi do početka siječnja, a potom ćemo imenovati vršitelja dužnosti dok naša sadašnja Sveučilišna knjižnica ne postane dio Znanstvene knjižnice, koja ima svoju pravnu osobnost. To su sve stvari koje mi moramo rješavati u naredna dva mjeseca, i organizacijski i pravno i financijski, objašnjava rektor Faričić.


Foto: LUKA JELIČIĆ/rektor Josip Faričić


Prepuštanjem Sveučilištu u Zadru, Znanstvena knjižnica je, smatra Radeta, dobila perspektivu razvoja, a uz to je zaustavljeno dugogodišnje proceduralno političko nasilje koje se vršilo nad ovom institucijom. Sveučilište sigurno zna što će s knjigom i knjižnicom, naglašava SDP-ov gradski vijećnik.


– Ovo je bilo najbolje rješenje s obzirom na to da smo imali takvu situaciju da je doslovno ta ustanova dvije godine bila paralizirana zbog odnosa u Gradskom vijeću, a i zbog svih ovih ilegalnih radnji koje je napravio gradonačelnik nezakonito imenujući Senkić-Klapan treći put vršiteljicom dužnosti ravnateljice, ističe Radeta i dodaje kako se na razini proračuna oslobađaju se sredstva od 800 tisuća eura godišnje, koliko je ta ustanova trošila.


– Taj dodatni novac može se iskoristiti za nešto drugo, primjerice, za osnivanje Centra za mentalno zdravlje djece i mladih. To je nešto što se treba organizirati na razini grada, da mladima omogući da se lakše nose s teškim vremenima koja su došla, ističe Radeta.


Foto: LUKA JELIČIĆ/Daniel Radeta (SDP)


Građa je i dalje Gradova


Županijski tajnik HDZ-a Ante Babić, također naglašava da je ova odluka donesena u najboljem interesu Znanstvene knjižnice, no pri tom ističe da građa i dalje ostaje u vlasništvu Grada Zadra.


– Sa Znanstvenom knjižnicom najbolje će gospodariti struka. Građani moraju shvatiti razliku između Gradske i Znanstvene knjižnice. Što se tiče korisnika knjižnice, za njih se ništa neće promijeniti. Svi oni koji su je do sada koristili, koristit će je i u budućnosti bez ikakvih problema, objašnjava Babić.


Foto: LUKA JELIČIĆ/Ante Babić (HDZ)


Prijenos Znanstvene knjižnice u sustav Sveučilišta u Zadru pozdravlja i rektor Faričić, pri čemu ističe da je i do sada najveći dio njenih korisnika bio sa Sveučilišta u Zadru, bilo da je riječ o profesorima ili studentima.


– Naravno, mi imamo konkretan plan kako ćemo unaprijediti rad Znanstvene knjižnice da zaista prati suvremene trendove u knjižničarstvu koji se odnose na one knjižnice koje su u sustavima sveučilišta, ističe Faričić.


S druge strane, vijećnik Akcije mladih Ante Rubeša smatra da je Znanstvena knjižnica jedan od simbola grada koji se trebao na bilo koji način sačuvati.


Foto: LUKA JELIČIĆ/Ante Rubeša (AM)


– Zanimljivo je zašto se ministrica kulture tako grčevito bori da Dubrovnik sačuva svoju Znanstvenu knjižnicu, a u Zadru se to tako olako shvaća. Floskule su da se ne možemo dogovoriti. Postojali su i postoje stručni ljudi u Gradu koji bi mogli sačuvati i održati taj jedan vrijedan simbol gradske kulture, ali sitnim političkim interesima i političkom igrom doveli smo se u ovu situaciju, kazuje Rubeša.


– Meni se čini nerealno da će Sveučilište kupovati građu i da će onda to potpisivati pod Grad Zadar. Vrijeme će pokazati što će tu biti i hoće li Znanstvena knjižnica iščeznuti iz društvenog života grada Zadra, kaže Rubeša.


Zadovoljna Adela Frank


Adela Frank, predsjednica Kluba vijećnika Nezavisne liste Enija Meštrovića, nada se kako će zadarska Znanstvena knjižnica steći status koji u Zagrebu ima Nacionalna i sveučilišna knjižnica.


– Znate koliko je to zdanje i kako se tamo radi i nadam se da će se tako postupati i ovdje na Sveučilištu. Ako ovaj prijenos znači napredak Znanstvene knjižnice, onda sam zadovoljna. Ako to znači da će oni građu moći pohranjivati na novom mjestu, jer sada više nema kapaciteta, onda sam zadovoljna. Ako ispoštuju sve što su u Sveučilištu naveli u pismu namjere i ako sve bude tako, onda sam zadovoljna. Kada se sutra, nadam se, izgradi Sveučilišna knjižnica, što je projekt iz 2009. godine, tek ću onda biti u potpunosti zadovoljna. Jer tamo će se okupiti i Znanstvena i Sveučilišna i Nadbiskupska i stvorit će se idealni uvjeti za budućnost grada i Sveučilišta. Do tada su svi koraci sitni. Grad je uštedio pet milijuna kuna, koji će ionako nestati ukidanjem prireza, a Znanstvena knjižnica opet nije dobila novi prostor za građu, kaže Frank.


Foto: LUKA JELIČIĆ/Adela Frank (Nezavisna lista)