Utorak, 30. travnja 2024

11 C°

Tunižani nedorasli Zadru

23.09.2011. 22:00

Uspavano sarajevsko poslijepodne. To je bilo prvo poluvrijeme ove utakmice za treće mjesto. Zadru je trebalo dobrih pet minuta, kao starom dizelašu, da uhvati kakav – takav ritam, dok su Tunižani nastojali ‘osinjim zujanjem’ suparniku pokvariti igru. Djelomično su i uspjeli kad je riječ o realizaciji kod Zadra, ali Pipanovi su igrači mogli biti mirno glede svoga obruča jer su igrači iz Afrike ili promašivali ili napade završavali nekim pogrešnim dodavanjem. Zadar je, ipak, nešto veću prednost ostvario pred kraj prve četvrtine, a u drugoj je iskazao puno djelotvorniji napad, ali i dalje ‘sedam milja’ udaljen od željenog postotka ubačaja iz igre (18 – 42), te bez ubačaja (o – 5!) s crte slobodnih bacanja. Dakako da je Zadar dominirao u skoku (30 – 10) pa je, kako – tako, skupio 14 poena prednosti na kraju prvoga poluvremena. Evo, kad je riječ o tim dvjema četvrtinama, još i podatak da je na kraju prve četvrtine statistička valorizacija bila ovakva: Zadar 10 indeksnih poena, a Etoile du Saleh – 3 (slovima: minus tri) što je, nedvojbeno, jedna od bizarnosti s košarkaških terena.
Zanimljivo je i da je tuniška momčad u trećoj četvrtini u odnosu na prvu zabila 10 poena više. Zašto? Zato što je Zadar mrvicu bolje igrao u napadu, ali je istodobno imao isto za mrvicu više poteškoća u obrani. Momčad, očito, još ne može izvući ponešto poena viška samo na nešto bolji napad jer joj u isto vrijeme pada koncentracija u obrani. U šest i pol minuta zadnje četvrtine tuniška je momčad ubacila 20 poena i to je, odista, zabrinjavajući podatak. Razlozi su različiti, od brojnih promašaja, preko slabe igre obrane na prvoj crti, do šupljine u reketu. Zato je dvije minute i 45 sekundi do kraja bilo 76:65 s napadom koji nije realizirao baš Ben Romdhane, a u kontri je Radić zaradio dva slobodna bacanja i napad zbog nesportske pogreške igrača kojiga je čuvao. Ubacio je jedno i dodao dva iz prodora pa je razlika opet narasla na dovoljnu mjeru (79:65) da se nije trebalo zabrinjavati zbog možebitne trke i strke kakva se obično zbiva kad slabiji suparnik u zadnjim trenucima pokušava ‘proći što bolje’ da di, ako ništa, popravio ukupan dojam.
Sve u svemu Zadru je pripao pokal za treće mjesto, ali kao i poslije prve utakmice, ostalie su spoznaje o tomu da puno teškoa posla čeka i igrače i stručni stožer.
Prvak Tunisa i pobjednik Kupa Etoil du Saleh jedna je od 14 momčadi iz tuniške Prve divizije. U Tunisu je košarka treća igra, poslije nogometa i rukometa, a prema podacima koje je iznio Darko Petričević, trener subotnjega suparnika Zadra, u prosjeku je svaki igrač u tih 14 klubova plaćen oko tisuću i pol eura. Osim Petričevića još je samo jedan trener (James) iz inozemstva. Prvi dio prvenstva prosječno prati oko tisuću i pol gledatelja, a u fazi kad se igra za naslov prvaka, na tribinama se nađe i do četiri tisuće gledatelja. Etoile du Saleh dolaskom u Sarajevo prvi se put našao u Europi. Obično su nastupali na turnirima u Libanonu, u Turskoj ili u Maroku. U predstojećoj sezoni ta će momčad igrati u afričkoj Ligi prvaka. Glavno obilježje igre ne samo Etoile du Saleha nego i drugih afričkih momčadi, dodaje Petričević, jest – naivnost. Tijekom sezone na parketu smije biti samo jedan stranac, a obično ih klubovi i ne agnažiraju više od jednoga. Nije neobično jer za najviše tisuću i 500 eura baš i nema puno zainteresiranih za angažman u Tunisu.
Da je u Tunisu košarka u povojima, a Tunis je afrički prvak, vidjelo se na ovoj utakmici po jednom detalju. Većina igrača Etoilea du Saleha u situaciji kad vodi loptu, gleda u – loptu. Još nisu na tehničkoj razini koja omogućuje kontrolu lopte ‘bez očiju’… Inače, Amerikanac Wili Kemp zapravo je trener u igri. On raspoređuje suigrače, pokušava im izraditi što više akcija, daje glasne naredbe kad će pucati ili napraviti blok i slično. Od Tunižana, pak, solidan dojam ostavio je Ben Romdhane, on je obično ‘dvostruki dvostruki’ a zapravo je jedini u sastavu koji razumije košarku, ima osjećaj za pravodobni skok ili ulaz.

ZADAR – ETOILE DU SALEH 83:70

(15:9, 23:15, 25:19, 22:27)
SARAJEVO – Mala Skenderija. Gledatelja 100: Suci: Jasmina Biščević, Hariz Bilić i Mirza Hatibović (svi BiH)
Zadar: Delaš 4 (2 – 2), Batur 15 (2 – 2), Brnas (0 – 2), Ramljak (0 – 2), Radić 11 (3 – 7), Šango 2, Olivari 4, Ivanov 17 (3 – 5), Tončinić 17, Kaštropil 11 (3 – 6), Zadnik 4, Vlaić. Trener: Aleš Pipan
Etoile du Saleh: Mestiri 11 (3 – 4), Kemp 15 (3 – 6), Bouzid , Mouhli 5 (3 – 4), Ben Romdhane 27 85 – 10), El Bekri , Braa 2, Maoua , Foudhaili 2, Toumi 6, Zayane. Trener: Darko Petričević