Mirila, mit o kultu duše, su dio pogrebnog običaja podvelebitskog stanovništva, Ravnih kotara i Bukovice. To su pogrebna spomen znamenja koja čuvaju uspomenu na pokojnike, koje se moralo prenositi do seoske crkve i groblja. Međutim, malo se i gotovo ništa ne zna o mirilima u Ražancu, naselju koji se prvi put spominje 1332. godine.
Nematerijalno kulturno dobro
– Mirila su na tri lokacije, dobro očuvana i održavana mirila nasuprot groblja za pokojnike iz Ražanca i nedovoljno održavana mirila na Razbojni, uz stari put iz Rtine za Ražanac, za pokojnike Rtine. Mirila za Rudiće i Joviće nažalost postoje tek u pisanim tekstovima, kazao je Ante Miletić, direktor Turističke zajednice općine Ražanac.
Iako od 2007. mirila imaju svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra, njihova zaštita u praksi nije bila uvijek odgovarajuća. Čak stotinjak mirila na Razbojni je zapušteno, a dijelom i uništeno pri probijanju šumskih puteva.
– Lokalna zajednica tu ne može puno napraviti. Zaštićeni su kao nematerijalno kulturno dobro Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i radovi se ne smiju izvoditi bez odobrenja ili u suprotnosti s izdanim odobrenjem nadležnog konzervatorskog odjela. A iako se nalaze na kamenoj goleti, ona su na području pod ingerencijom Hrvatskih šuma, ističe Miletić.
Međutim, kako su mirila na Razbojni uz stari makadamski put za Rtinu, križni, šumski i vatrogasni put te put za sve atraktivnije prirodne plaže Punta i Dragunica kao i sve prepoznatljiva šetnica i adrenalinska biciklistička staza, intenzivno se poduzimaju koraci prema njihovoj turističkoj valorizaciji.
– Predstoje nam razgovori u Konzervatorskom odjeli u Zadru za područje Zadarske županije nakon čega ćemo znati daljnje korake. Naime, pozitivni primjeri pokazuju učinkovitu zaštitu na područjima gdje su mirila turistički prezentirana i prepoznatljiva, kako na lokalnoj, tako i na nacionalnoj razini, ističe Miletić koji je na čelu Turističke zajednice od ljeta protekle godine.
Čovjek je smrtan, a mirila su besmrtna
Najznačajnija nepokretna kulturna dobra su Kaštel u Ražancu i ranokršćanska bazilika ispod Podvršja te utvrde Castrum Liube iz srednjeg vijeka na vrhu rta Ljubljana gdje se nalaze tragovi zidanih fortifikacija i ruševine troapsidalne crkve.
– U narednom petogodišnjem programu rada Turističke zajednice jedan od prioriteta je i valorizacija kulturne baštine među kojima značajno mjesto imaju i mirila. Naime, mirila su značajna kulturno-povijesna i umjetnička baština koja nam govori o tradicijskom svjetonazoru ovog kraja do sredine 20. stoljeća i vrlo značajna su za turističku ponudu, naročito za kulturni turizam, kaže Miletić.
Fascinantna je činjenica da su mirila za stanovništvo imala veće značenje od grobova u kojima su se nalazila "samo tijela, bez duše koja je ostala na mirilu". Zato kameni spomenici, nazvani u narodu mirilima, već desetljećima privlače pozornost znanstvenika.
– Čovjek je smrtan, a mirila su besmrtna. Mirila nisu kameni spomenici, već su ona okamenjena božanstva, riječi su, kaže Miletić, preminulog prof. dr.sc. Tome Vinćaka, docenta na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i predsjednika Hrvatskog etnološkog društva.
Ražanački pećinski ljudi
U stručnoj reportaži pod naslovom "Where to find cavemen in Croatia" (Gdje pronaći pećinske ljude u Hrvatskoj), portal Croatia Times piše o pećinskim ljudima i kontinuitetu naseljavanja u Hrvatskoj još od prethistorijskog doba, a među pet istaknutih lokaliteta je, vjerovali ili ne, i područje Ražanca.
Piše se o krapinskom neandertalacu u Krapini, špilji Veterinca na Medvednici u Zagrebu, špilji Vindija u Varaždinu i otoku Dinosu (Hvar). A onda i o pećinskim ljudima na području Ražanca.
"Ražanac je poznat po tvrđavi iz 16. stoljeća i crkvama iz 17. stoljeća. Ali, prije nego što su bile utvrde i crkve na tom tajanstvenom području bilo je ljudskog života prije 65.000 godina. O tim ljudima se ne zna mnogo, ali čini se da su imali razvijen sustav naselja u obliku kampa, svaki sa svojom ulogom. Neke su koristili sakupljači i obrtnici, kako bi proizveli koplja i drugu važnu pećinsku opremu. Ostale su koristili lovci, jer su lovili lokalnu divljač kako bi osigurali toliko potrebnu hranu cijeloj mreži."
– U svakom slučaju, predloženi materijal dokazuje da je područje Ražanca bilo za život (i za posjet) čak i u danima prije pisane povijesti. Vjerojatno se radi o brdu Venac, nasuprot Plemića u Rtini Miočići i povijesnog Ljupča, gdje se nalazi bogato arheološko nalazište iz srednjeg paleolitika. Što bi taj mogući pronalazak uz aktualni projekt "Ražanačka bura" i valorizaciju kulturne baštine, značio za turizam ovog kraja suvišno je govoriti, velike su mogućnosti. Ražanački pećinski ljudi su u kategoriji Vučedolske golubice. Krapina živi od priče o krapinskom čovjeku, a mala špilja Vindija kod Varaždina postala je najvažnija svjetska riznica DNK tajni ljudske povijesti, priča Miletić.
Na mirilu se odvaja duša, pokapa se samo tijelo
– Mirila su na posebno odabranom mjestu koje simbolizira putovanje duše iz ovostranog u onostrani svijet. Stoga predstavljaju granična mjesta između ta dva svijeta. Naime, mirila su bila mjesta na kojima se duša opraštala od svjetovnoga života i odlazila u svjetlost vječnu, a tijelo u grobu postat će zemlja i iz toga razloga biti posve nevažno. Dakle, na mirilu bi se iz tijela odvojila duša, ostalo bi samo tijelo, i u grob bi se pokopalo tijelo bez duše, zato su mirila bila tako važna i brižno održavana, kazao je Vladimir Vranković Vlado porijeklom iz Rtine.
najnovije
najčitanije
Zadar
TRADICIONALNI DEFILE
[FOTO] Više od 300 mažoretkinja zaplesalo na zadarskom Adventu, donosimo dio atmosfere
Moždani udar
Nesretni ljudi
“On ima sve, a sreća ga zaobilazi”
Zadar
U NEDJELJU
ETER Band prvi put na zadarskom Adventu
Hrvatska
siniša hajdaš dončić
Predsjednik SDP-a: ‘Jedino SDP može promijeniti društveni okvir u Hrvatskoj’
Ostali sportovi
skijanje
Zubčić deseti u veleslalomu u Val d’Isereu
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Zadar
kandidat za župana
Jure Zubčić: ‘Zbog aktivizma stvari gledam iz drugog kuta, a znate li tko mi je javljao afere?’
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
jaka kiša