Mirila, mit o kultu duše, su dio pogrebnog običaja podvelebitskog stanovništva, Ravnih kotara i Bukovice. To su pogrebna spomen znamenja koja čuvaju uspomenu na pokojnike, koje se moralo prenositi do seoske crkve i groblja. Međutim, malo se i gotovo ništa ne zna o mirilima u Ražancu, naselju koji se prvi put spominje 1332. godine.
Nematerijalno kulturno dobro
– Mirila su na tri lokacije, dobro očuvana i održavana mirila nasuprot groblja za pokojnike iz Ražanca i nedovoljno održavana mirila na Razbojni, uz stari put iz Rtine za Ražanac, za pokojnike Rtine. Mirila za Rudiće i Joviće nažalost postoje tek u pisanim tekstovima, kazao je Ante Miletić, direktor Turističke zajednice općine Ražanac.
Iako od 2007. mirila imaju svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra, njihova zaštita u praksi nije bila uvijek odgovarajuća. Čak stotinjak mirila na Razbojni je zapušteno, a dijelom i uništeno pri probijanju šumskih puteva.
– Lokalna zajednica tu ne može puno napraviti. Zaštićeni su kao nematerijalno kulturno dobro Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i radovi se ne smiju izvoditi bez odobrenja ili u suprotnosti s izdanim odobrenjem nadležnog konzervatorskog odjela. A iako se nalaze na kamenoj goleti, ona su na području pod ingerencijom Hrvatskih šuma, ističe Miletić.
Međutim, kako su mirila na Razbojni uz stari makadamski put za Rtinu, križni, šumski i vatrogasni put te put za sve atraktivnije prirodne plaže Punta i Dragunica kao i sve prepoznatljiva šetnica i adrenalinska biciklistička staza, intenzivno se poduzimaju koraci prema njihovoj turističkoj valorizaciji.
– Predstoje nam razgovori u Konzervatorskom odjeli u Zadru za područje Zadarske županije nakon čega ćemo znati daljnje korake. Naime, pozitivni primjeri pokazuju učinkovitu zaštitu na područjima gdje su mirila turistički prezentirana i prepoznatljiva, kako na lokalnoj, tako i na nacionalnoj razini, ističe Miletić koji je na čelu Turističke zajednice od ljeta protekle godine.
Čovjek je smrtan, a mirila su besmrtna
Najznačajnija nepokretna kulturna dobra su Kaštel u Ražancu i ranokršćanska bazilika ispod Podvršja te utvrde Castrum Liube iz srednjeg vijeka na vrhu rta Ljubljana gdje se nalaze tragovi zidanih fortifikacija i ruševine troapsidalne crkve.
– U narednom petogodišnjem programu rada Turističke zajednice jedan od prioriteta je i valorizacija kulturne baštine među kojima značajno mjesto imaju i mirila. Naime, mirila su značajna kulturno-povijesna i umjetnička baština koja nam govori o tradicijskom svjetonazoru ovog kraja do sredine 20. stoljeća i vrlo značajna su za turističku ponudu, naročito za kulturni turizam, kaže Miletić.
Fascinantna je činjenica da su mirila za stanovništvo imala veće značenje od grobova u kojima su se nalazila "samo tijela, bez duše koja je ostala na mirilu". Zato kameni spomenici, nazvani u narodu mirilima, već desetljećima privlače pozornost znanstvenika.
– Čovjek je smrtan, a mirila su besmrtna. Mirila nisu kameni spomenici, već su ona okamenjena božanstva, riječi su, kaže Miletić, preminulog prof. dr.sc. Tome Vinćaka, docenta na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i predsjednika Hrvatskog etnološkog društva.
Ražanački pećinski ljudi
U stručnoj reportaži pod naslovom "Where to find cavemen in Croatia" (Gdje pronaći pećinske ljude u Hrvatskoj), portal Croatia Times piše o pećinskim ljudima i kontinuitetu naseljavanja u Hrvatskoj još od prethistorijskog doba, a među pet istaknutih lokaliteta je, vjerovali ili ne, i područje Ražanca.
Piše se o krapinskom neandertalacu u Krapini, špilji Veterinca na Medvednici u Zagrebu, špilji Vindija u Varaždinu i otoku Dinosu (Hvar). A onda i o pećinskim ljudima na području Ražanca.
"Ražanac je poznat po tvrđavi iz 16. stoljeća i crkvama iz 17. stoljeća. Ali, prije nego što su bile utvrde i crkve na tom tajanstvenom području bilo je ljudskog života prije 65.000 godina. O tim ljudima se ne zna mnogo, ali čini se da su imali razvijen sustav naselja u obliku kampa, svaki sa svojom ulogom. Neke su koristili sakupljači i obrtnici, kako bi proizveli koplja i drugu važnu pećinsku opremu. Ostale su koristili lovci, jer su lovili lokalnu divljač kako bi osigurali toliko potrebnu hranu cijeloj mreži."
– U svakom slučaju, predloženi materijal dokazuje da je područje Ražanca bilo za život (i za posjet) čak i u danima prije pisane povijesti. Vjerojatno se radi o brdu Venac, nasuprot Plemića u Rtini Miočići i povijesnog Ljupča, gdje se nalazi bogato arheološko nalazište iz srednjeg paleolitika. Što bi taj mogući pronalazak uz aktualni projekt "Ražanačka bura" i valorizaciju kulturne baštine, značio za turizam ovog kraja suvišno je govoriti, velike su mogućnosti. Ražanački pećinski ljudi su u kategoriji Vučedolske golubice. Krapina živi od priče o krapinskom čovjeku, a mala špilja Vindija kod Varaždina postala je najvažnija svjetska riznica DNK tajni ljudske povijesti, priča Miletić.
Na mirilu se odvaja duša, pokapa se samo tijelo
– Mirila su na posebno odabranom mjestu koje simbolizira putovanje duše iz ovostranog u onostrani svijet. Stoga predstavljaju granična mjesta između ta dva svijeta. Naime, mirila su bila mjesta na kojima se duša opraštala od svjetovnoga života i odlazila u svjetlost vječnu, a tijelo u grobu postat će zemlja i iz toga razloga biti posve nevažno. Dakle, na mirilu bi se iz tijela odvojila duša, ostalo bi samo tijelo, i u grob bi se pokopalo tijelo bez duše, zato su mirila bila tako važna i brižno održavana, kazao je Vladimir Vranković Vlado porijeklom iz Rtine.
najnovije
najčitanije
Feelgood
svima nešto zeleno
Imamo tri originalne ideje za božićne poklone
KK Zadar
ABA liga, 12. kolo
Jusupovi rezervisti bez žuljeva ušli u cipele nositelja
Svijet
nastavak
Izraelci tijekom noći ponovno napali Siriju
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom Brigu!
Ostali sportovi
veleslalom
Zubčić sedmi nakon prve vožnje, Odermatt prvi
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Zadar
kandidat za župana
Jure Zubčić: ‘Zbog aktivizma stvari gledam iz drugog kuta, a znate li tko mi je javljao afere?’
Nogomet
talenti na okupu
Devet igračica i četiri igrača iz Zadarske županije u selektivnom kampu HNS-a
Crna Kronika
navodni sukob