Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

Rapsodija u crvenom

20.05.2011. 22:00
Rapsodija u crvenom


Trešnje čine dio voćnih salata, nadjeva za savijače, biskvitne kolače, krustade i torte. Pire od trešanja može se upotrijebiti za pripremu sorbeta, sladoleda, pjenica i umaka. Može ih se kombinirati s drugim voćem, čokoladom ili vanilin kremama
Trešnje su jedan od najljepših simbola proljeća, prvo sa svojim živopisnim, raskošnim cvijetom, a potom i  neodoljivim slatkim plodovima. Sada je vrijeme za  uživanje u trešnjama jer  njihova sezona traje od sredine svibnja do sredine  srpnja. Trešnje su cijenjene  u gastronomiji još od 300.  godine prije nove ere, a u  prošlom stoljeću su gastronomskim razlozima za konzumaciju trešanja pridodani  i brojni zdravstveni razlozi.
Trešnja je voće u bliskom  rodu sa šljivama, a nešto  daljem s breskvama i nektarinama. Plod trešnje okrugla je mesnata koštunica, crvene do crno-ljubičaste boje,  ovisno o sorti, veoma ukusno i korisno voće za jelo i  preradu. U njima se uživalo  još u kameno doba, a rimski  su vojnici uvijek nosili  trešnje sa sobom na svojim  osvajanjima.
Najpoznatija vrsta trešanja  je bing. Plod je velik, okrugao, osobito sladak te ima  ljubičasto-crveno meso i  tamnocrvenu kožicu koja  gotovo pocrni kada je posve  zreo. Druga najpoznatija vrsta je lambert. Nešto je manja od binga i više srcolikog  oblika. Rainer je trešnja sa  žutom ili roskastom  kožicom. Blažeg je, ali i  slađeg okusa od binga.
Velike, sjajne,  mesnate…
Na zadarskoj tržnici kilogram trešanja stoji od 10 do  20 kuna. Prodavačice kažu  da zrele trešnje trebaju bit  velike, sjajne, mesnate i  tamne boje.
– Bez obzira na sortu,  trešnje imaju kratak vijek  trajanja pa pri kupnji treba  tražiti plodove s peteljkama,  izrazite crvene boje i čvrste  vanjske kožice. Izbjegavati  treba plodove koji su natučeni, kažu prodavačice na  zadarskoj tržnici, pojašnjavajući da trešnje treba čuvati na hladnom i dovoljno  vlažnom mjestu jer u protivnom visoke temperature  oštećuju teksturu i okus  voća.
Trešnje se u hladnjaku mogu čuvati do tjedan dana.  Plodove povremeno treba  provjeriti i odstraniti one  koji su se pokvarili. Trešnje  se mogu zamrznuti na način  da ih se opere, dobro osuši,  zatim raširi na podlozi u  jednom sloju i tek tada stavi  u zamrzivač. Smrznute  trešnje mogu se čuvati godinu dana.
Trešnje ne bi trebalo jesti  prije obroka jer njihova  lužnata reakcija koči  izlučivanje probavnih sokova, što naročito otežava probavu mesa. Ako se jedu  svježe, trešnje se peru neposredno prije posluživanja.  Mogu se umočiti u rastopljenu čokoladu i koristiti za  dekoraciju slastica. Bez peteljki i koštica upotrebljavaju se za pripremu slanih i  slatkih jela. Trešnje čine dio  voćnih salata, nadjeva za savijače, biskvitne kolače,  krustade i torte. Pire od  trešanja može se upotrijebiti  za pripremu sorbeta, sladoleda, pjenica i umaka. Može  ih se kombinirati s drugim  voćem, čokoladom ili vanilin  kremama.
Voćne juhe
U nekim zemljama trešnje  se upotrebljavaju za pripremu voćne juhe ili umaka  koji se poslužuju uz pečenu  patku, puretinu ili svinjetinu. Osim zamrzavanjem,  trešnje se mogu konzervirati  sušenjem, sa šećerom u obliku džemova i kompota ili u  kombinaciji s alkoholom.  Od njih se priprema i rakija  trešnjevača.
S nutritivnog stajališta  trešnje su vrlo cijenjene: dobar su izvor antioksidansa  vitamina C i prehrambenih  vlakana, a siromašne su  mastima i ne sadrže natrij i  kolesterol. Zbog bogatstva  nutrijenata i istodobno umjerene količine kalorija,  trešnje su odličan izbor za  sve one koji paze na tjelesnu masu.
Gledajući sa zdravstvene  strane, trešnje, poput drugog voća, obiluju antioksidansima koji štite od slobodnih radikala i pomažu  pri prevenciji karcinoma i  bolesti srca te usporavaju  proces starenja. Svoju tamnocrvenu boju trešnje duguju antocijaninima, antioksidansima snažnih protuupalnih svojstava. Istraživanja  su pokazala da trešnje povoljno djeluju kod dijabetesa  tako što snizuju razinu  šećera u krvi. Osim toga,  trešnje snizuju razinu LDL  kolesterola te mogu biti od  koristi pri prevenciji karcinoma debelog crijeva. U  svježem stanju trešnje su  dobre za otklanjanje fizičke  i umne iscrpljenosti. Peteljka  trešnje obiluje taninima, organskim kiselinama, flavonoidima, šećerima i mineralima. Zahvaljujući svome  sastavu peteljke su se u narodnoj medicini koristile za  čajeve koji potiču izlučivanje  mokraće i izbacivanje kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura.


 GRCI I RIMLJANI


Domovina trešnje nalazi se u pontskoj flori Turske, a donesene su u Rim oko 74. godine prije Krista. Grčki keratos – trešnja, koji je osnova za latinsku riječ cerasea, dolazi od grčke riječi keros, što znači rog. Pretpostavlja se da se to odnosi na tvrdoću trešnjina drveta. Grci su zaslužni za uzgoj trešnje, a Rimljani svojim legijama za njezino rasprostiranje po Starom kontinentu.




 Tradicionalni clafoutis od trešanja


Sastojci
60 dag trešanja, 170 ml mlijeka, 6 dag glatkog brašna, 7 dag  šećera u prahu, 1 vanilin šećer, 3 jaja, 5 dag maslaca + malo za  namazati kalup
Priprema
Namastiti kalup (promjera 26 cm), oprati i očistiti trešnje pa ih u  jednom sloju rasporediti u kalup, jednu do kruge. Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva Celzija. Zakuhati mlijeko i u njemu rastopiti maslac.
U zdjeli pomiješati brašno, šećer u prahu i vanilin šećer. Dodati  jedno po jedno jaje, miješati prije svakog dodavanja. Nakon jaja,  dodati mlijeko i rastopljeni maslac te sve dobro izmiješajte. Preliti  preko trešanja i peći oko 30 minuta, dok clafoutis ne uhvati zlatnu  boju. Inače, u Francuskoj u klasičnom clafoutisu trešnje se ne  čiste, već ostavljaju cijele jer se na taj način čuva dragocjeni sok.


 Rolada s trešnjama


Sastojci
Za biskvit:
5 jaja, 120 g šećera, sol, 1 žlica limunova soka, 80 g oštrog brašna, 40 g gustina
Za nadjev:
100 g marmelade od šumskog voća, 350 g trešanja, 20 g šećera, 100 ml vode, 1 žlica gustina, 200  ml vrhnja za šlag, 1 vanilin šećer
Za posipanje:
šećer u prahu
Priprema
Trešnje oprati, očistiti i ocijediti. U posudi lagano karamelizirati šećer dok ne postane svijetlosmeđi.  Dodati vodu i kuhati 3-4 minute sve dok se šećer ne otopi. Gustin razmutiti u malo vode i uliti u vodi i  šećeru. Dodati trešnje, kratko prokuhati i ostaviti da se ohladi. U međuvremenu žumanjke miješati s  prstohvatom soli i limunovim sokom dok masa ne postane kremasta. Istući bjelanjke u čvrst snijeg  pa dodati šećer i miješati dok se ne dobije gusta smjesa. Zatim umiješati žumanjke, brašno i gustin.  Biskvit rasporediti po limu veličine 35×40 centimetara, na koji se stavi papir za pečenje, i peći u  pećnici zagrijanoj na 180-200° stupnjeva Celzija oko 10 minuta. Pečeni biskvit istresti na vlažnu  kuhinjsku krpu, ukloniti papir za pečenje, zarolati i ostaviti da se ohladi. Istući vrhnje s vanilin  šećerom. Pažljivo odmotati biskvit i unutarnju stranu premazati marmeladom. Na trećinu tijesta staviti  trešnje, a na preostalu površinu tučeno vrhnje i zarolati. Ostavite da se ohladi u hladnjaku barem sat  vremena. Prije posluživanja roladu posuti šećerom u prahu.


 Umak od trešanja


Sastojci
500 g trešanja, 100 ml vode, 50 ml bijelog vina,  40 g šećera, 30 g maslaca, malo muškatnog  oraščića, malo cimeta u prahu
Priprema
U posudu staviti očišćene trešnje, vino i šećer te  pustiti da zakuha. Kuhati na laganoj vatri 20  minuta sve dok trešnje ne omekšaju. Usitniti ih u  električnoj sjeckalici tako da se dobije pire. Pire  preliti u čistu posudu i pustiti da zakuha. Zatim  dodati maslac te miješati dok se ne rashladi. Na  kraju dodati muškatni oraščić i cimet.
Posluživanje
Umak od trešanja poslužiti uz pečenu svinjetinu, teletinu ili divljač. Uz ovako pripremljeno  meso dobro idu kroketi od krumpira.
Savjet
Izvan sezone koristite zamrznute trešnje, a ako  želite slatkasti okus umaka, koristite one iz kompota. Ovaj umak se može i zamrznuti. U tom  slučaju, umak se priprema bez maslaca. Treba  ga ohladiti, rasporediti u manje posudice ili  plastične vrećice i zamrznuti. Kad se odmrzava,  umak se stavi u posudu s malo vode i zagrija  na laganoj vatri, dok se ne otopi. Tada se doda  maslac i dovrši kao sa svježim trešnjama.