Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Oluja na sudu u Chicagu, Srbi traže 10 milijarda dolara

13.09.2011. 22:00
Oluja na sudu  u Chicagu, Srbi traže 10 milijarda dolara


Umirovljeni general Krešimir Ćosić siguran je kako će suđenje u Chicagu imati itekako ozbiljne političke štete za Hrvatsku, jer će Domovinski rat biti uspoređivan s Jasenovcem i ustaškim pokretom
Srpske organizacije u Sjedinjenim Američkim Državama pokrenule su pred sudom u Chicagu spor protiv američke vojne tvrtke Military Professional Resources Inc. (MPRI), zbog “sudjelovanja u genocidu nad Srbima u Oluji”. Čikaški se sud ovih dana proglasio nadležnim za tužbu dviju srpskih organizacija – Žrtve genocida u Krajini i Srpski krajiški sabor u SAD-u – kojom su još prošle godine MPRI optužile za “sudjelovanje u genocidu i progonu 200 tisuća Srba iz Krajine”.
Hrvatska bez odvjetnika
Američku tvrtku tereti se da je sudjelovala u obučavanju Hrvatske vojske za operaciju Oluja, pri čemu se kao dokaz prilaže ugovor MPRI-ja i Hrvatske o obuci hrvatskih časnika i vojnika. Stranke u sporu mogu se do kraja rujna nagoditi, no ukoliko MPRI ne pristane na nagodbu “tešku” četiri milijarde dolara počet će postupak vrijedan deset milijardi i 400 milijuna dolara, koliko iznosi ukupni odštetni zahtjev.
Iako nije izravno optužena u tom predmetu, Hrvatska bi trebala biti itekako zainteresirana za taj spor. Pa ipak, kako doznajemo od hrvatskih izvora, hrvatska država zasad se ne planira uključivati u postupak protiv MPRI-ja, niti angažirati odvjetnika. Kako nam je objasnio jedan neimenovani hrvatski dužnosnik, zasad je preuranjeno prognozirati u kojem će pravcu teći buduće suđenje i hoće li imati političke implikacije za Hrvatsku. Zasad je samo jasno da će se suđenje održati, opravdavaju se naši sugovornici.
No umirovljeni general i donedavni saborski zastupnik HDZ-a Krešimir Ćosić prilično je siguran kako će suđenje MPRI-ju u Chicagu imati itekako ozbiljne političke štete za Hrvatsku. Štoviše, Ćosić je uvjeren kako pravi cilj tužbe srpskih organizacija u SAD-u i nije MPRI, nego kompromitacija Hrvatske kao države.
Optužbe iz haškog procesa
Tijekom sudskog procesa, koji bi mogao potrajati godinama, Hrvatska će se spominjati isključivo u najnegativnijem političkom kontekstu, a Domovinski rat bit će uspoređivan s Jasenovcem i ustaškim pokretom. O tome se govori već i u samoj tužbi protiv MPRI-ja, u kojoj s može pročitati kako su optuženi umirovljeni američki generali “morali znati o činjenicama u vezi s genocidom u koncentracijskom logoru Jasenovac”, te da bi se nešto slično “moglo ponoviti u Oluji”.
U tužbi piše i ovo: “MPRI je znao ili je trebao znati za intenzivnu mržnju Hrvata protiv Srba. MPRI je znao ili je trebao znati da su hrvatski čelnici s kojima je pregovarao ključne ličnosti u Ustaškoj stranci koja je raspirivala, organizirala i predvodila masakre u Jasenovcu i drugim logorima smrti u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata”.
U tužbi protiv MPRI-ja tužitelji se na mnogo mjesta referiraju na optužbe iz haškog procesa protiv hrvatskih generala, ali ne i iz prvostupanjske presude, koja je objavljena kada je tužba protiv MPRI-ja već bila napisana. Ipak, ne treba sumnjati da će navodima iz presude tužitelji opširno argumentirati svoje teze na budućem suđenju.
“Tijekom tog postupka Hrvatska će biti potpuno kompromitirana i politički ponižena. Hrvati će biti prikazani kao zvijeri kojima su Amerikanci nabavljali avione, tenkove i topove, a Srbi kao njihove žrtve: pitomi, nedužni, nezaštićeni i nenaoružani stanovnici Krajine, koji nisu imali nikakve veze s Beogradom i JNA”, upozorava Ćosić i dodaje kako je Hrvatska trebala poduzeti sve kako bi tužba bila odbačena “kao neutemeljena”.
Zabranjena vojna pomoć
Onaj tko nije upoznat s kronologijom tih događaja, po njegovim riječima, “bit će sklon povjerovati da je to istina”. A istina je ipak drukčija, tvrdi Ćosić, koji je osobno vodio cijeli posao s MPRI-jem, a s potpredsjednikom MPRI-ja Carlom Vuonom prijateljuje godinama.
MPRI je došao u Hrvatsku 1994. godine, uoči Oluje, ali u njoj nije imao nikakvu ulogu, jer mu je to bilo ugovorom izričito zabranjeno. “Amerikancima je bila zabranjena bilo kakva vojna pomoć borbenog karaktera”, tvrdi Ćosić i objašnjava da bi, u slučaju kršenja ugovora, američki generali izgubili velike američke penzije, a MPRI poslove.
I to je jedina istina, a ne ono što danas tvrde srpske organizacije u tužbi protiv MPRI-ja, uvjerava čovjek koji je koordinirao aktivnosti MPRI-ja u Hrvatskoj. “Oluja je djelo hrvatskog vojnika, a ne nekih savezničkih snaga. Uživali smo naklonost Amerike, ali naša sudbina bila je samo u našim rukama”, ispričao nam je Ćosić.


 “JASENOVAC SLAB ARGUMENT ZA PARNICU”


Na tužbu protiv MPRI-ja osvrnuo se i kolumnist najmoćnijeg političkog bloga na svijetu Huffington Post David Isenberg. “Činjenica je da su neki Hrvati za Drugog svjetskog rata nehumano postupali prema Srbima i pripadnicima drugih etničkih grupa te počinili zvjerstva. Međutim, tvrditi da Hrvati i danas, nakon više od 50 godina, misle i osjećaju isto kao i nekad, te da je MPRI toga trebao biti svjestan – e, to je vrlo slab argument za jednu parnicu”, zaključuje Isenberg.