Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Klorirana voda iz vodovoda ne može u ekološke maslinike

03.11.2011. 23:00
Klorirana voda iz vodovoda ne može u ekološke maslinike


U Zadarskoj županiji od svibnja su pale neznatne količine kiše, što je rezultiralo slabim urodom, većinom na introduciranim sortama, koje imaju slabi korijen te su vrlo osjetljive na sušu kao i led te su manje otporne na neke bolesti za razliku od domaćih sorti, ističe Romić, jedan od trojice zadarskih maslinara u prestižnom vodiču


U vodič Flos Olei za 2012. godinu ušla su 43 istarska maslinara te četiri maslinara i dvije uljare iz Dalmacije. Flos Olei najboljim ekstra djevičanskim maslinovim uljima iz Zadarske županije proglasio je ulja maslinara dr. Ivice Vlatkovića iz Novigrada, Marina Matešića iz Dikla i Ratka Romića iz Briševa, a iz Šibensko-kninske županije najbolje ulje je maslinara Petra Škorića. Flos Olei je najpoznatiji i najpriznatiji svjetski vodič ekstra djevičanskih maslinovih ulja kojeg uređuje Marco Orregia, eno-gastro-oleo novinar i ocjenjivač.
Ratko Romić u masliniku na predjelu Baredine ima 400 stabala na površini od 1,5 hektara. Najvećim dijelom opredijelio se za uzgoj domaćih sorti, oblice i drobnice, uz ponešto mašnjače i levantinke, dok ostatak čine introducirane sorte leccino, coratina, frantoio, ascolana tenera i pendolino. Tereni su blago nagnuti prema jugu i imaju prirodnu zaštitu od orkanskih udara bure. Prije 21 godinu posadio je svoje prve masline da bi odlaskom u mirovinu prije pet godina posadio preostale.
Razmišlja o sustavu za navodnjavanje
Barba Ratka, kako ga od milja zovu njegovi sumještani, proteklog vikenda zatekli smo u berbi prilikom koje su mu se pridružili obitelj i prijatelji.
– Zbog izuzetno velike suše imam 70 posto manji urod nego prošle godine kada smo ubrali 1800 kg maslina i dobili 280 litara ulja. U Zadarskoj županiji od svibnja pale su neznatne količine kiše, što je rezultiralo slabim urodom većinom na introduciranim sortama koje imaju slabi korijen te su vrlo osjetljive na sušu kao i led, te su manje otporne na neke bolesti za razliku od domaćih sorti. Nemam ugrađen sustav za navodnjavanje, što mi stvara velike poteškoće. Zbog ekološke proizvodnje ne smijem koristiti kloriranu vodu iz gradskog vodovoda. S obzirom da u Briševu imam veliku mogućnost pronalaska podzemnih voda, u budućnosti, ako mi dopusti financijska situacija, podignuo bih sustav za navodnjavanje, rekao nam je barba Ratko te dodao kako ove godine zbog slabog uroda ne radi selektivnu berbu, već sve sorte bere i prerađuje u isto vrijeme. Nakon prerade ulje sprema u inoks bačve i ostavi ga da se prirodno taloži 45 dana. Svakih 15 do 20 dana ispušta talog iz bačve a nakon prirodnog taloženja ulje puni u staklene boce tamno zelene boje i zatvara originalnim čepovima za ulje.
Raste osviještenost potrošača
Romićevo ekstra djevičansko maslinovo ulje nosi naziv Zara, svijetlo zeleno-žute je boje, intenzivnog mirisa po plodu masline, svježe jabuke i pokošene trave. Okus je malo gorkast, pikantan i blago aromatičan. U masliniku se nalazi nekoliko stabala lastovke jer upravo ta sorta daje ulju potrebnu pikantnost, što znači dodatnu kvalitetu i veću trajnost.
Upravo zbog bolje kvalitete maslinova ulja i radi boljeg plasmana, barba Ratko je s konvencionalne odlučio prijeći na ekoproizvodnju.
– Drago mi je da raste osviještenost potrošača za ekološkim proizvodima. Izuzetno me veseli dobivanje ekomarkice kao potvrda za visoku kvalitetu proizvoda, ali i kao podsjetnik za velike napore i financijska sredstva koja sam uložio u ovaj vid proizvodnje. Zahvalio bih stručnjacima u Splitu, dr. sc. Mirelli Žanetić, Sinaju Bulimbašiću i dr. sc. Mirku Gugiću kao i dipl. ing. agr. Gordani Dragun iz HPK PO Zadarske županije koji su nas savjetovali i pomogli da dođemo do kvalitete koju danas imamo. Isto tako pohvalio bih medije koji prate naš rad i uspjehe koje smo ostvarili na manifestacijama, kaže Romić.


Niz priznanja




Ratko Romić na natjecanjima sa Zarom je prisutan posljednjih šest godina i kontinuirano osvaja medalje. Ove godine dodijeljene su mu dvije zlatne medalje i plaketa za drugo zlatno ekstra djevičansko maslinovo ulje na manifestaciji “Dani Masline” Zadar 2011. Istranin Nino Činić bio je bolji za samo 0,2 boda. Rado sudjeluje na manifestaciji Maslina Split gdje je osvojio brojne medalje i zlatnu plaketu za ulazak u top 20. U vodič najboljih ulja na svijetu L’extravergine ušao je 2009. godine, a ponosan je da je u isti taj vodič, ali pod nazivom Flos Olei, uvršten i ove godine.
– Ulazak u Flos Olei i sve dosadašnje zlatne medalje koje sam osvojio na raznim natjecanjima su potvrda kontinuiranog višegodišnjeg kvalitetnog rada. Ujedno su velika motivacija u daljnjem bavljenju maslinarstvom. Ovom prilikom bi čestitao maslinarima sa zadarskog područja koji su ušli u vodič L’extravergine 2009. godine i izdanje Flos Olei za 2012. godinu, kazao nam je barba Ratko te istaknuo da je potrebno da se maslinari Dalmacije povežu radi zajedničke promidžbe i plasmana na domaćem i inozemnom tržištu.