Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

Dok su jedni stranku napuštali pod raznim pritiscima, drugi su svoje pozicije još bolje osigurali

25.09.2011. 22:00
Dok su jedni stranku napuštali pod raznim pritiscima, drugi su svoje pozicije još bolje osigurali


Na posljednjoj Skupštini HSP-a za predsjednika županijskog vijeća izabran je Ivan Miličević. Do njegova izbora došlo je nakon što je Đani Bunja dao ostavku na to mjesto te otišao iz stranke, a takva odluka povezana je uz iznudu za koju je nekoliko mjeseci ranije Bunja prijavio stranačkog kolegu Vicu Karabana. Isti taj, međutim, izabran je u Predsjedništvo stranke čime je još jače učvrstio svoj položaj


Bliži se dan parlamentarnih izbora. Gotovo da se već može osjetiti u zraku kao nadolazeća jesen. Političke stranke zbijaju svoje redove, šuška se o novim koalicijama, ali i o masovnim prelascima iz jedne u drugu stranku. Preslik scenarija od prije nekoliko godina kada su iz DC-a zabilježeni masovni prijelazi u HDZ, sada se spremaju u redovima desnice, barem kada je riječ o IX. izbornoj jedinici.
Takovoj situaciji uvelike su pridonijela unutarnja previranja u HSP-u, koji je krajem tjedna dobio svog novog-starog predsjednika županijskoga HSP-a, Ivana Miličevića. Povratku kontroverznog virskog gospodarstvenika u lokalnu politiku prethodio je odlazak dožupana Đanija Bunje s tog mjesta, i iz stranke. I dok je Bunja, barem za sada ostao izvan politike, neki još aktivni članovi HSP-a, slijedeći nekolicinu nekadašnjih stranačkih kolega, ovih se dana spremaju prijeći u najmlađu „desnu” stranku – HSP dr. Ante Starčević. Njoj je na čelu bivša HSP-ovka, Ruža Tomašić, a prvi bivši zadarski HSP-ovac koji joj se priklonio te je ozbiljni kandidat za predsjednika gradske organizacije HSP-a dr. Ante Starčevića u Zadru, je prof.dr Zlatko Miliša. On je u stranku pristupio na poziv Danijela Kotlara, tadašnjeg predsjednika vijeća županijskog HSP-a Zadarske županije i to kao nestranačka osoba na listi za Gradsko vijeće. Potom se učlanio, ali nedugo zatim i izišao iz stranke, i to nešto nakon Kotlara i Tomašić.
Na mjestu prvog čovjeka gradskog HSP-a kratko se zadržao i poznati zadarski glazbenik Rudolf Dvorski koji je, također, protutnjao kroz stranku, a odnedavno je član „Ružinog HSP-a” i ozbiljan kandidat za Predsjedništvo stranke.
HSP tresli isti problemi i ranije
Za HSP na državnoj, ali i zadarskoj razini, bilo je to vrijeme slično današnjem. I tada je ta stranka pretrpjela veliki udarac. Uslijedio je masovni egzodus ključnih ljudi i to zbog nesuglasica s tadašnjim šefom hrvatskih pravaša, a današnjim počasnim predsjednikom Antom Đapićem. Kronološki gledano zadarski HSP, koji mahom okuplja gospodarstvenike, oduvijek je plijenio pozornost javnosti raznim unutarnjim nesuglasicama, trzavicama i neslogom, a nerijetko su punili i stupce crne kronike.
Miličevićev prethodnik Danijel Kotlar, koji je jednako kao i Bunja, obnašao dužnost dožupana, prvi je udarac primio početkom 2006. godine kada mu je u večernjim satima pred kućom u zrak dignuta službena opel vectra. Sljedeći udarac, onaj konačni u političkom smislu, bio je Kotlarev sukob s Đapićem. Kotlar je svom šefu zamjerio zbog nedemokratskog načina vođenja stranke, a ovaj je njegov neposluh kaznio raspuštanjem zadarskog ogranka HSP-a. Nedugo potom HSP je napustio i Zadranin Petar Vidov, a nekoliko mjeseci kasnije odlukom suda časti stranke, županijska vijećnica i članica predsjedništva Gradske organizacije HSP-a Zadar, Jasminka Bašić, kao „Kotlarev kadar” izbačena je iz stranke. Toj odluci kumovao je i Ivan Miličević, koji je sjeo u fotelju predsjednika ŽV HSP-a Zadarske županije nakon Kotlareva odlaska. U njoj je sjedio godinama, a povukao se u vrijeme kada se počelo raspadati njegovo poslovno carstvo vezano uz Heres. Zamijenio ga je Bunja, a on sada, opet njega. Nakon ponovnog izbora rekao je kako je tada pogriješio, da se on oduvijek borio za pravdu i istinu.
Bunja HSP-ov tabu
– Ja sam član Predsjedništva stranke, a Bunja je svojevremeno izabran za predsjednika županijskog vijeća kako ja ne bih imao dvije ključne funkcije. Međutim, kako je on dao ostavku i otišao iz stranke, kolege su me pozvale da se aktivno uključim u lokalnu vlast što sam i učinio. Zapravo, nije bilo nikakvog razloga da ja to ne učinim – rekao je Miličević, a osvrnuo se i na svoje poslovne probleme. Njih, kaže, rješava kako zna i može.
 Bunju na Skupštini nije spominjao, ni on, a ni nitko drugi. Kao da nikada nije ni postojao. No, to nije čudno jer je na istoj Skupštini svoju poziciju u stranci izborom u Predsjedništvo još bolje učvrstio Vice Karaban. Karaban zbog kojeg je, iako tvrdi kako su u pitanju obiteljski razlozi, stranku napustio Bunja. Za Karabana je, gostujući u emisiji lokalne zadarske televizije, Anto Đapić ustvrdio da je „stup stranke, dok je Bunja samo prolaznik koji je „srknuo” s izvora stranke i izvukao osobnu korist dok je bio predsjednik ŽV-a”. Osim toga, Bunju su napustili i „prijatelji”, a na neki način i institucije sustava. Naime, Bunja se upravo Đapiću požalio na stranačkog kolegu, Bibinjca Vicu Karabana, kazavši kako ga ovaj već neko vrijeme iznuđuje.
Informacija je navodno došla i do samog ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka te do agenata SOA-e. No svi su se oglušili, a Bunja je grcao u problemima. Kada mu je prije tri mjeseca voda došla do grla, sve je prijavio zadarskoj policiji.
Karaban učvrstio poziciju unatoč optužbama
Pun nade i vjere u pravdu Bunja je progutao ponos i svoju dvogodišnju noćnu moru „ispovjedio” zadarskim plavcima. S jednakom nadom, ali i olakšanjem, Bunja je napustio policijske prostorije, a zadarska javnost za njegov je „slučaj” doznala tek nakon tri dana. Ne od policije, već iz medija, nakon što su novinari uspjeli „iščačkati” informacije nekim sporednim „kanalima”. Sve je odmah upućivalo na ishod. Informacija o događaju, o tome da je Bunja prijavio stranačkog kolegu Karabana, ozbiljno ga optužujući za reketarenje, a osim njega još i vlasnika medijske kuće VOX, Rena Sinovčića, da mu je u tome pomagao, pokušala se zataškati, dok je ona, da se dvojcu sprema klopka, „iscurila” i došla do njih samih. Klopka je propala, SMS poruke koje je Bunja primio od Karabana nisu bile dovoljan dokaz za podizanje kaznene prijave i s time je završila njihova odgovornost. Spomenimo da za „curenje” informacija nitko ni iz redova plavaca neće odgovarati.
Tako su šutnja i poslušnost na „slučaju Bunja” osigurane i u zadarskoj policiji, a i u HSP-u, koalicijskom partneru HDZ-a s kojim dijele vlast u većini općina i gradova na području IX. izborne jedinice. Vuk sit, a ovce… ovce će se namiriti na izborima!


Miliša: otišao sam jer stranka nije podržala moj projekt




– Nakon sabora stranke, Gradska organizacija, koju je tada vodio Rudolf Dvorski, nije dala svoj glas današnjem predsjedniku Danijelu Srbu, već protukandidatu dr. Tomislavu Vlajniću (danas dopredsjedniku HSP-a dr. Ante Starčevića). Tada su počele neugodnosti za sve koji misle drugačije – kratko je svoje napuštanje HSP-a prokomentirao prof.dr Zlatko Miliša, no napomenuo je kako ipak HSP ne doživljava kao političkog protivnika. Pamtit će i dobre dane kao što je onaj kada je prihvaćen njegov projekt osnivanja Centra za mlade, kao i programe za djecu i mladež u Gradu i Županiji.
– Nakon dvije godine saznao sam da nismo potpisali koalicijski sporazum, gdje bi se (i) taj projekt obvezao na realizaciju. Otišao sam iz HSP-a uvidjevši da tadašnji koalicijski partner nema ugovor za projekte, iz čega bi se trebao realizirati sporazum – zaključio je Miliša dodavši kako će u HSP-u dr. Ante Starčević, prema dogovoru s predsjednicom Ružom Tomašić, također, raditi na projektima iz područja znanosti, školstva i prioriteta u radu s djecom i mladima, a u Zadru planira nastaviti i suradnju s civilnim sektorom (17 udruga) u pomoći bivšim i sadašnjim ovisnicima, preventivnim programima za djecu i mlade te svim ljudima “prognanicima života”.


Karaban negira sve optužbe


Nakon što se u javnosti pročulo za dožupanovu prijavu protiv Vice Karabana, na površinu su isplivali i neki njegovi stari „grijesi”. No, sve su optužbe pale u vodu – prijetnje zagrebačkom profesoru Fakulteta političkih znanosti i tadašnjem veleposlaniku u Švicarskoj dr. Branku Caratanu, uloga u paljevini automobila bivšeg dožupana Danijela Kotlara, kao i ova posljednja u slučaju Đanija Bunje koji je zauvijek napustio stranku.
– Ono što mi je bitno i što svakako želim naglasiti jest činjenica da sam u slučaju prijetnji dr. Branku Caratanu bio pravomoćno oslobođen od optužbe, a u slučaju paljevine automobila bivšeg zadarskog dožupana i HSP-ovca Danijela Kotlara, nisam bio osumnjičen, već sam tada, kao i mnoge druge osobe, samo bio pozvan u policiju na obavijesni razgovor te potom i pušten – decidirano je za naš list tada rekao Karaban.


I Bunja i Kotlar o bivšoj stranci najradije šute


– I dalje vjerujem u institucije, a vrijeme je uvijek najbolji pokazatelj svega. Budući sam se povukao iz politike i HSP-a, zaista ne bih želio komentirati događanja koja su u stranci uslijedila nakon mog odlaska, rekao je Đani Bunja, zamjenik župana Zadarske županije i zaposlenik zadarskog Sveučilišta kao viši asistent Odjela za informatologiju i komunikologiju.
Sličan je bio i komentar Danijela Kotlara koji, također, nije htio komentirati odluke nekadašnjih stranačkih kolega.
– Izišao sam iz stranke i politike. Živim obiteljskim životom i zaista ne bih želio komentirati događanja u bivšoj stranci – rekao je Kotlar, a razmišlja li o ponovnom povratku u politiku, u HSP ili se možda pridružiti HSP-u dr. Ante Starčević, Kotlar je rekao kako trenutačno ne razmišlja o tome, a hoće li, nije decidirano odredio.