
Foto: Pexels
Prije trideset godina fraza “očistiti, tonizirati i hidratizirati” bila je dio rutine njege kože kod većine ljudi. Već smo duže vremena štujemo “dvostruko čišćenje” i koristimo različite umivalice ne bi li dvostrukim čišćenjem s lica isprali sav make-up, SPF i ostale dnevne zatvarače pora.
Ipak, fraza s početka teksta i dalje “drži vodu” jer su toneri ili tonici, još uvijek jedan od omiljenih preparata za njegu kože.
Što je tonik?
“Tonici obuhvaćaju raznolik raspon proizvoda koji se koriste kao dodatni korak u rutinama njege kože za rješavanje specifičnih problema koji se možda ne mogu riješiti jednostavnijom rutinom,” objašnjava za Vogue dermatolog Magnus Lynch koji dodaje da, iako se smatraju dodatnim korakom za uklanjanje dugotrajne šminke, prljavštine i masnoće, čine mnogo više jer dodaju aktivne sastojke koži i potiču zdrav, blistav ten.
Zašto koristiti tonik?
“Izvorno su razvijeni za uklanjanje viška ostataka sapuna s lica što više nije potrebno s modernim sredstvima za čišćenje, no i dalje mogu igrati važnu ulogu u isporuci aktivnih sastojaka”, kaže Lynch.
Danas se većina stručnjaka slaže da je dobar tonik koristan korak u svakoj rutini njege kože, a korišten i nakon čišćenja i prije seruma ili hidratantne kreme, može pomoći obnoviti, pročistiti i poboljšati površinu kože.
Koje probleme liječe?
Kao i kod većine proizvoda za njegu kože, tonici su svestran dodatak rutini njege kože zahvaljujući nizu problema na koje mogu utjecati.
“Toneri se mogu formulirati za rješavanje raznih problema s kožom, uključujući masnu kožu, suhu kožu, akne, začepljene pore i hiperpigmentaciju”, kaže Lynch.
Pronalaženje pravog tonika za vaše potrebe njege kože svodi se na razumijevanje vaših osobnih zahtjeva. Kao jedan od najciljanijih proizvoda koje ćete koristiti, tonici se mogu koristiti za rješavanje svega; od smanjivanja proširenih pora i viška masnoće do dodavanja dodatne hidratacije i smirivanja crvenila.
Koju god formulaciju odabrali, svakako izbjegavajte tonike koji sadrže alkohol, mentol, hamamelis ili druge potencijalno otežavajuće sastojke koji više podsjećaju na zastarjele formule tonika.
Tko bi trebao izbjegavati tonike?
Iako će mnogi ljudi uživati u dodatnim prednostima uvrštavanja tonika u svoju rutinu, nije preporučljivo dodati ga u svoj režim osim ako to stvarno ne morate.
“Tonici su izvorno korišteni za uravnoteženje pH vrijednosti kože nakon čišćenja”, dermatologinja Sophie Momen.
“U današnje vrijeme, kada su sredstva za čišćenje uravnoteženija s prirodnim pH vrijednosti naše kože, tonici možda nisu neophodni svima. Neki tonici mogu biti adstringentni i mogu ukloniti eterična ulja s kože, pa bih savjetovala svima s osjetljivom kožom ili rozaceom da ih izbjegavaju”, pojašnjava.
Po čemu se razlikuju formule tonika?
Iako postoji mnogo različitih vrsta tonika za vašu kožu, pokušajte izbjegavati one koji sadrže alkohol koji isušuje ili iritira, ili one koji su nešto više od mirisne vodice. Nijedno neće pomoći u rješavanju problema s kožom. Umjesto toga, potražite tonike na bazi vode sa sastojcima koje prepoznajete iz drugih proizvoda u svojoj rutini poput antioksidanta, masnih kiselina, niacinamida i vitamina C.
Hijaluronska kiselina posebno je učinkovita u vlaženju kože, dok alfa- i beta-hidroksi kiseline mogu pomoći kod kože sklone aknama i odčepljenju začepljenih pora.
“Antioksidanti poput vitamina C mogu pomoći kod hiperpigmentacije i mogu smanjiti oksidacijska oštećenja koja mogu pridonijeti starenju kože”, dodaje Lynch.
Kako koristiti tonik?
Kako ćete koristiti toner odnosno tonik, ovisi o proizvodu koji odaberete. Dok je neke bolje nježno poprskati po koži i utisnuti, druge je moguće prebrisati pamučnom blazinicom ili posuti u dlanove i nanijeti na kožu tapkanjem.
Da biste povećali učinkovitost odabranog tonika, pokušajte ga nanijeti ubrzo nakon čišćenja, dok vam je koža još vlažna. To pomaže aktivnim sastojcima da brže i učinkovitije prodru u kožu, dajući vam najbolju priliku da iskoristite dobrobiti.
najnovije
najčitanije
Nogomet
predsjednik hns-a
Marijan Kustić izabran u Izvršni odbor UEFA-e
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Hrvatska
sabor prihvatio prijedlog
Uvodi se niz promjena u igrama na sreću. Odzvonilo kladomatima u kafićima
Hrvatska
premijer o carinama
Plenković: U suradnji s Europskom unijom ćemo zaštititi hrvatske interese u trgovini s SAD-om
Svijet
reakcija njemačke
Scholz o američkim carinama: ’SAD krenuo putem za gubitnike…’
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata