Subota, 4. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

Vrijedni savjeti

Što ne smijemo činiti svom drvetu kako mu ne bismo skratili vijek

Autor: Jelena Sedlak

02.11.2023. 09:23
Što ne smijemo činiti svom drvetu kako mu ne bismo skratili vijek

Foto: iStock

Konopcu za rublje nije mjesto na stablu!



Njegovano drvo je najljepši ukras okućnice, a postoje načini kako da mu pomognemo da što dulje živi. Zato donosimo prijedloge o tome što valja izbjegavati kako bismo dulje uživali u lijepoj krošnji i zdravom stablu.


1. Omatanje drveta konopcem za sušenje rublja


Ovaj postupak izaziva odumiranje drveta, jer kako drvo raste konopac počinje gušiti drvo urastanjem u njega, što oštećuje i koru i tkivo drveta ispod nje.




2. Vezivanje psa za drvo


Kora drveta je njegova prva obrana od štetnika i bolesti. Kako se uže, lanac ili drugo što ste koristili za vezanje psa, tare o drvo, ono trenjem oštećuje njegovu koru, čineći ga podložnim napadu štetnika i bolesti.


3. Malčiranje preblizu osnovi drveta


Malčiranjem oko drveta čuvamo ga od korova i isušivanja korijena, no ako stavimo preblizu njegovoj osnovi i iznad nadzemnog korijenja, ono može početi trunuti.


4. Nanošenje prevelike količine malča


Sloj malča koji stavljamo oko drveta ne bi smio biti deblji od 7 do 8 cm. Ako nanesemo deblji sloj, u malč bi se mogli naseliti insekti štetni za vaše drvo. Ako na sloj starog malča stavimo sloj svježeg malča, nanijet ćemo mu više štete nego koristi. Stari malč bi mogao sadržavati trulež i bolesti, pa ako na njega stavimo novi sloj bit će to savršena barijera koja će truleži i bolestima omogućiti bujanje.


5. Prejako ili pogrešno orezivanje


Orezivanje je ključni čimbenik brige za zdravlje drveta. Ipak, previše orezivanja ili oblikovanja oslabljuju drvo. Prejako orezivanje je jedan od osnovnih razloga odumiranja drveta. Ako svoje drvo orezujete neprikladnim alatom ili pritom koristite lošu tehniku, možete ga ozlijediti i izložiti napadu štetnika ili bolesti, koje će ga ubiti. Najbolje je stoga prepustiti ovaj posao specijalistima.


6. Kačenje hranilice za ptice ili drugih stvari na drvo uz pomoć čavala


Ovaj postupak bi trebalo izbjegavati bez obzira koliko im željeli pomoći, jer čavli drvetu čine duboke rane, otvarajući tako ulaz u dublje, zaštićene slojeve drveta, za bakterije i štetnike. Stablo, istina, samo izliječi te rane i preraste preko čavala, ali svejedno je to za njega nepotrebno izlaganje riziku.


7. Gomilanje stvari oko osnove drveta


Ako iznad površinskih korijena ili preblizu osnovi drveta počnete nagomilavati stvari, također možete ubiti svoje drvo, jer na taj način sprječavate korijenje da koristi vodu i sunce. Ova praksa također sabija tlo oko osnove drveta, što mu smanjuje pristup vodi. Korijenje drveta je važan dio njegovog organizma. Ono održava vaše drvo zdravim i živim. Ako je korijenje oštećeno ili zbog nečega ne može funkcionirati, drvo pati i na kraju umire.


Zapamtite da se i stablo širi kako drvo raste, pa će bilo što natrpano oko njegove osnove sprječavati taj rast ili će urasti u drvo, uzrokujući njegovu deformaciju ili nešto još gore.


Izbjegavajte parkiranje, odlaganje materijala ili opreme ili gradnju preko ili oko korijenja drveta.


8. Ispunjavanje napuklina u drvetu betonom


Možda mislite da svom drvetu pomažete tako što nastale rupe u kori popunjavate betonom, ali u krivu ste. Najbolje je ostaviti drvetu da samo zacijeli ranu ili pozvati u pomoć stručnjaka na tom polju.


9. Orezivanje drveta u pogrešno vrijeme


Orezivanje drveta pri lošim vremenskim prilikama oslabljuje ga i čini podložnim štetnicima i bolestima. Najbolje vrijeme za orezivanje je proljeće, nakon cvatnje i prije no što počne mijenjati boju ujesen.


10. Prejako učvršćivanje ili vezivanje mladog stabla na predugo vremena


Pričvrščivanje mladog drveta potpornjima i užetom uobičajena je praksa. Ipak, prevelika konstrukcija za potporu drveta može onesposobiti drvo da razvije vlastite snage za otpor vjetrovima i nevremenu. Potpora mladom drvetu treba biti privremena, dok se korijenje ne razvije dovoljno da preuzme ulogu učvršćivanja drveta za podlogu. Nakon toga treba maknuti sve dijelove konstrukcije.


11. Sadnja drveta blizu strujnih kabela


Žice za struju koje se nalaze iznad posađenog drveta postaju rizik kada drvo naraste. Njegove grane ne bi smjele doticati te žice, pa bi se drvo u suprotnom moralo skratiti ili ukloniti.


Kada birate što ćete posaditi na svojoj okućnici obratite pozornost na okolinu. Ako na nekim dijelovima okućnice žice za struju prelaze preko nje, tamo posadite drveće ili grmove koji neće narasti toliko da ih dotiču.


12. Gradnja preko korijenja ili prekrivanje korijenja


Svaka gradnja preko nadzemnog korijenja ili onog koje se nalazi blizu površine, kao i svako prekrivanje te zone korijenja, onemogućava ga da koristi nutrijente, oštećuje ga i ubija vaše drvo.


13. Sipanje soli oko drveta


Ako zimi posipate sol po stazicama, prilaznom putu ili mjestu za parkiranje, to može jako naštetiti drveću posađenom u blizini. Sol je za drveće otrovna, ubija korijenje, upija se u tlo i tu ostaje dovoljno dugo da ga uništi.


14. Korištenje herbicida ili pesticida


Herbicidi i pesticidi uništavaju korov, ali vašem drvetu mogu naštetiti. Zato je najbolje oko drveta ne koristiti ih, nego tu zonu malčirati i tako na prirodan način držati korov podalje.


15. Previše zalijevanja


Drveću treba voda, ali ako je previše, pa se oko baze drveta stvorilo blato, to je pogodno okruženje za truljenje i za štetnike koji mogu uzrokovati trulež kore i korijenja.


Kada navodnjavate svoje drveće jako smanjite mlaz vode, tako da bude sličan kapanju, i ostavite je da teče oko osnove drveta od 2 do 3 sata. Nakon toga premjestite crijevo na drugo drvo, pa ga poslije 2-3 sata ponovno vratite na ono prvo i ponovite istu stvar. Tlo će na nekim mjestima biti vlažno, a na nekim suho, ali to je u redu.


16. Oštećenja nastala od kosilice za travu ili trimera


Izbjegavajte korištenje uređaja za košnju trave u zoni korijenja drveta. Ako slučajno oštetite korijenje drveta, to bi ga moglo ubiti.


17. Zanemarivanje bolesti ili napada insekata


Ako vidite da su se na drvo naselili insekti ili uočite nepravilan rast ili oštećenja na stablu drveta ili na njegovim granama, odmah pozovite stručnjaka. Ako odlučite ne reagirati i zanemariti taj problem, to bi moglo uzrokovati preranu smrt drveta. Također bi bolest ili insekti mogli prijeći na drugo drveće ili grmove na okućnici, što svakako ne biste pozdravili. Rano uočavanje problema i rana reakcija mogli bi vam uštedjeti puno truda i novca i na kraju život drveta.


18. Preduboka sadnja ili nanošenje previše zemlje na korijenje


Drvo je najosjetljivije prilikom sadnje i ukorijenjivanja. Predubokom sadnjom prekrivamo osnovu drveta zemljom uzrokujući truljenje kore i njegovu preranu smrt.


Ne stavljajte šljunak na dno jame u koju ćete saditi drvo, jer bi voda koja se tamo zadržava mogla uzrokovati truljenje korijena. Izbjegavajte nabacivanje puno zemlje povrh korijena. Normalno je da se korijenje uz osnovicu drveta nalazi i blizu površine zemlje ili čak malo iznad.


19. Pregusta sadnja ili loše izabrano mjesto


Često zaboravljamo da će drveće jednoga dana narasti, pa ga posadimo shodno njegovoj trenutačnoj veličini. Ne informiramo se koliko će to drvo narasti kada dostigne svoju punu veličinu, a ni koji mu uvjeti za rast trebaju. Primjerice, neko drveće treba puno sunca, pa ćemo, posadimo li ga u sjenu, uskoro ostati bez njega.


Ako drveće posadimo preblizu jedno drugom ili uz neku mnogo brže rastuću vrstu, jedno će drvo rasti, dok će druga odumrijeti. Ako neke vrste posadimo preblizu kući ili kakvom drugom objektu, to može postati sigurnosni problem, pa ćemo ga vremenom morati ukloniti.