Subota, 4. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

PITANJE ČITATELJA

Kako spremiti peršin za zimu?

Autor: Jelena Sedlak

22.01.2023. 09:13
Kako spremiti peršin za zimu?

Listove svježe ubranog peršina najprije morate oprati i staviti ih da se suše na kuhinjskom papiru



Kako da sačuvam peršin tijekom cijele zime, pita čitatelj iz Dramlja.




Zaista je vrijedno sačuvati peršin tijekom cijele zime jer on je jedan od najvažnijih začina u kulinarstvu koji koristimo u juhama, umacima, tjestenini, prilikom pripremanja mesa i ribe i u salatama, jer obogaćuje svako jelo.



No, događa se da nam ponestane baš kada nam najviše zatreba pa je dobro znati kako ga sačuvati, a da mu ne ponestanu miris, aroma i njegova nutritivna svojstva. Listove svježe ubranog peršina najprije morate oprati i staviti ih da se suše na kuhinjskom papiru jer prije konzerviranja moraju biti u potpunosti suhi, a zatim ih možete pohraniti na jedan od sljedećih načina.


Zamrzavanje




Najprije odvojite zdrave listove, lagano ih operete i ostavite na kuhinjskom papiru da se osuše. Kada se prosuše stavite ih u plastičnu vrećicu za zamrzavanje i ubacite u zamrzivač. Na taj način ćete imati uvijek spremne cijele listove peršina koji su odlični, recimo za juhe, samo ćete ih prije korištenja morati sitno izrezati, što neće biti problem ni kada su zamrznuti.





No ako ga ne želite tek tada sjeckati, najbolje ga je sačuvati u pliticama za led u zamrzivaču ili u plastičnim vrećicama, s tim da ga nakon što ga isjeckate morate sušiti mnogo dulje nego kada se suše cijeli listovi, zbog esencijalnog ulja koje nestaje prilikom sjeckanja. Po potrebi ga izvadite iz zamrzivača i brzo izvucite količinu koja vam je potrebna te vratite preostale u zamrzivač jer se tako zamrznut peršin jako brzo odmrzne. Ovako pohranjen peršin iskoristite unutar 4 do 6 mjeseci.


U ulju


Najprije osušite isjeckane listove peršina, pa ih zatim stavite u steriliziranu staklenu bocu, dodajte prstohvat soli na pola boce (200 ml) peršina i napunite maslinovim uljem toliko da potpuno prekrije listove peršina. Bocu držite u hladnjaku, pazeći da svaki put nakon što uzmete koliko vam je potrebno listovi peršina u boci budu uvijek pokriveni maslinovim uljem. I za ovaj način je važno da su listovi dobro osušeni, da nema ni najsitnijih kapljica vode.


Ako u ovako pripremljen peršin dodate sitno nasjeckan luk, dobit ćete odličan premaz za meso ili za bruskete. Umjesto u bocu, i ovu mješavinu možete uliti u kalupe za led te zamrznuti. Tako ćete imati uvijek pri ruci male doze peršinom aromatiziranog ulja koje možete koristiti za mnoge recepte.


U soli


Operite, isjeckajte i osušite peršin pa ga stavite u staklenu bocu sa soli u omjeru 2:1, odnosno na 100 g peršina stavite 50 g soli. U ovom slučaju ga ne trebate staviti u hladnjak, već je dovoljno bocu dobro zatvoriti i ostaviti na tamnom mjestu daleko od izvora topline.


Sušenje


Osušeni peršin je najlakše kupiti u kakvom supermarketu, ali takav je i najmanje vrijedan. Svejedno, ako volite suhe začine, možete ga i sami pripremiti tako da ga operete i ostavite da se suši nekoliko dana na suncu, a kada se osuši tako da se pod prstima raspada, stavite ga u staklenu bocu i koristite prema potrebi.


Blanširanje peršina


Peršin se najčešće blanšira kako bi zadržao intenzivnu boju, okus i miris. Proces blanširanja je jednostavan i kratak. U velikoj posudi prokuhajte vodu (poklopite posudu kako biste ubrzali ključanje). U međuvremenu u drugu posudu stavite malo hladne vode i leda. Cijele stabljike s lišćem uronite u kipuću vodu na 30 sekundi. Nakon toga ih uronite u ledenu kupku na 1 minutu, izvadite iz vode i osušite papirnatim ručnicima. Kada se osuši, može se spremiti za zimu.