24 C°

EP rukometaša

Danska i Švedska osigurali plasman u polufinale, Slovenci su ispali iz igre za medalju

22.01.2024. 14:14

Slovenija i Portugal u zadnjem kolu mogu bodovno dostići Švedsku u slučaju njezina poraza od Norveške, no Šveđani su u međusobnom srazu u boljoj poziciji od obje ekipe

HAMBURG  U posljednjem susretu 3. kola skupine II drugog kruga Europskog rukometnog prvenstva, Danska je u Hamburgu pobijedila Norvešku sa 29-23 osiguravši plasman u polufinale, a ovim rezultatom mjesto među četiri najboljeg ekipe osigurala je i Švedska.

Aktualni svjetski prvaci i olimpijski doprvaci Danci, nisu imali previše problema protiv Norveške. Već nakon prvog poluvremena su vodili sa sedam razlike (18-11) i nastavku susreta rutinski su priveli utakmicu kraju.

Norveška je početkom drugog dijela zaprijetila smanjivši na četiri gola zaostatka (15-19), no Danska se vrlo brzo odlijepila na sedam razlike (23-16) i priči je bi kraj.

Dance su do nove pobjede predvodili Hans Lidberg, Mathias Gidsel i Simon Pytlick sa po pet golova, dok je sjajni Emil Nielsen imao 15 obrana. Kod Norvežana Alexandre Blonz je zabio pet, a Sander Sagosen četiri gola. Norveški vratari Sittrup Bergerud i Kristian Saveras imali su zajedno 10 obrana.

Danci su pobjedom protiv Norveške u polufinale gurnuli i Šveđane koji su u ranije odigranom susretu porazili Portugal sa 40-33. Slovenija i Portugal u zadnjem kolu mogu bodovno dostići Švedsku u slučaju njezina poraza od Norveške, no Šveđani su u međusobnom srazu u boljoj poziciji od obje ekipe.

Danska ide dalje kao pobjednik skupine, a Švedska kao drugoplasirana.

Šveđani su imali kontrolu od kraja prvog poluvremena kada su poveli sa četiri razlike (19-15). U drugom dijelu u nekoliko navrata imali su i sedam razlike s koliko je na koncu i završilo.

Šveđane je do pobjede predvodio Lucas Pellas sa 10 golova, dok je Tobias Thulin imao 10 obrana. Na suprotnoj strani Martim Costa je zabio osam, a Luis Frade sedam golova.

U prvom susretu Slovenija je u Hamburgu pobijedila Nizozemsku sa 37-34 (19-13).

Prva je to slovenska pobjeda u drugom dijelu natjecanja u Hamburgu. Slovenija je već u prvom poluvremenu vodila sa šest razlike (19-13), da bi u nastavku stigla i do + 8 (24-16). Nizozemska se u završnici u nekoliko navrata uspjela približiti na dva gola zaostatka, no više od toga nije išlo.

Sloveniju su do pobjede predvodili Kristijan Horžen, Nejc Cehte i Gašper Marguč sa po šest golova, dok su na suprotnoj strani najefikasniji bili Niels Gerardus Versteijnen sa 15 i Luc Steins sa šest golova.

Na ljestvici vodi Danska s osam bodova, Švedska ima šest bodova, dok Slovenija i Portugal imaju po četiri boda. Norveška je na dva boda, a Nizozemska je bez bodova.

U posljednjem kolu, 23. siječnja sastaju se Nizozemska – Portugal, Slovenija – Danska, te Švedska i Norveška.