Foto: AK Fortius
Hrvatski atletski savez objavio je statistiku osvojenih medalja na pojedinačnim prvenstvima Hrvatske u 2023. godini. Kao i inače kod ovakvih prikaza plasman se najprije određuje po broju zlatnih, potom srebrnih i brončanih medalja, a tek onda po ukupnom zbroju. Ukupno je 59 klubova osvajalo medalje, a od predstavnika Zadarske županije najbolji plasman je 11. mjesto AŠK Zadar, čijim je članovima pripalo 12 zlatnih, 13 srebrnih i devet brončanih medalja. Plasman je to u okvirima onoga što ovaj kolektiv postiže već godinama.
Uvjeti bolji, ali…
– Možemo biti zadovoljni s onim što su naši članovi ostvarili na nacionalnim prvenstvima, posebno kad se zna da nam je otišla Veronika Šokota, koja je prešla u Kvarner, a svake godine nam je donosila nekoliko medalja. Osim toga, ozlijedila se i naša najbolja atletičarka Anita Odžaković, koja je propustila veliki dio sezone. Uglavnom, uvijek se na kraju sezone vrtimo oko desetog mjesta. Uvjeti za atletiku u Zadru su znatno bolji nakon uređenja staze na ŠC Višnjik, ali se i dalje ne mogu uspoređivati s onima u Zagrebu., Rijeci ili Splitu – kaže Ivica Šola, predsjednik i trener AŠK Zadar, koji je istaknuo nekoliko atletičara.
– Najbolje rezultate smo imali u kategoriji mlađih kadeta. Karla Žilić je bila četverostruka prvakinja Hrvatske, a dva zlata su osvojili i Dorian Jurešić, pa Marieta Blatnjak. Odlične su bile i Luna Mandić, Cvita Klarić…
Na 17. mjestu je Fortius, s dvije medalje manje od AŠK-a. Fortius je osvojio sedam zlata, 13 srebra i 12 bronci i potvrdio uspon u samo pet godina rada budući da je klub osnovan 2018.
– Prošle godine smo bili 13., a za još malo bolji plasman ove godine nedostajalo je nekoliko zlatnih medalja, koje smo lani osvajali u štafetama. O kriterijima se uvijek može raspravljati, posebno o tome vrijedi li seniorska medalja, kao i ona osvojena u mlađim uzrastima. I u 2024. očekujemo nastavak dobrog rada te afirmacije novih atletičara – kaže Edi Stipić, trener Fortiusa, kluba koji se, kao i praktično svi zadarski sportski kolektivi, oslanja na rad s djecom.
– Većina djece i mladih kako odrastaju počinju razmišljati o drugim prioritetima i polagano napuštaju sport ili eventualno odu u druge klubove. Tako je naš rad usmjeren do najviše juniorskog uzrasta, odnosno do 19, a sve češće i do 17 godina. Željeli bismo imati i seniore, ali situacija u svim sportovima je praktično ista.
Smjena generacije
Benkovac je 32. s jednim zlatom., dva srebra i tri bronce. Imali su Benkovčani prethodno puno boljih plasmana, 2019., su bili i najbolji u Zadarskoj županiji, ali ih je pogodio odlazak nekoliko djevojaka, posebno Matee Čerine, čije su medalje godinama bile okosnica uspjeha kluba.
– S obzirom na to da su nam u ovoj sezoni otišle tri najbolje atletičarke, Matea Čerina, koja nastupa za Agram, Nika Gašpar je otišla u Fortius dok je Barbara Pešut prestala trenirati, a sve su bile osvajačice medalja, od kadetskih do seniorskih državnih prvenstava, teško je bilo očekivati nastavak osvajanja niza medalja. Nadamo se da će se uskoro pojaviti nova generacija koja bi mogla biti jednako uspješna kao i ova koja nas je napustila – kažu Dario Ivković i Ivica Nekić, treneri Benkovca. Ovu će godinu u Benkovcu pamtiti po obnovi i proširenju 200 – metarske staze, čime su značajno poboljšani uvjeti za treniranje.
S jednim srebrom i tri bronce Alojzije Stepinac je na 42. mjestu
– Iza nas je uspješna atletska godina. Moglo je biti i još poneko odličje jer smo imali dosta četvrtih mjesta. Baziramo se na rad s djecom i nije nam cilj jurnjava za medaljama. Naglasak u našem radu je na tome da se djeca stupnjevito razvijanju, po pravilima struke. I nas pogađaju odlasci mladih atletičara, neki prestanu trenirati, neke odlaze na studij, ali to je zadarska sportska stvarnost – rezimirao je Slobodan Miolović, trener A. Stepinac.
Među deset najboljih klubova čak je pet iz Zagreba, a pogled unatrag otkriva da su uz spomenute županijske klubove u posljednjih deset godina medalje osvajali i članovi zadarskog Olympionika te Rogova iz Sv. Filipa i Jakova.
Medalje od 2014. godine
2014. 13. AŠK Zadar (31 medalja), 20. Bekovac (6), 29. Olympionik (2)
2015. 11. AŠK Zadar (47), 15. Benkovac (10), 29. Alojzije Stepinac (3), 31. Olympionik (2)
2016. 12. AŠK Zadar (27), 13. Benkovac (11), 18. Alojzije Stepinac (8), 38. Olympionik (1)
2017. 10. AŠK (33), 14. Benkovac (12), 21. Olympionik (5), 23. Alojzije Stepinac (1)
2018. 11. AŠK Zadar (28), 14. Benkovac (14), 21. Alojzije Stepinac (17), 36. Rogovo (1), 49. Olympionik (1).
2019. 14. Benkovac (11), 19. AŠK Zadar (19), 11. Olympionik (4), 27. Alojzije Stepinac (9), 31. Fortius (3), 50. Rogovo (1)
2020. 7. AŠK Zadar (46), 15. Benkovac (11), 30. Fortius (7), 45. Alojzije Stepinac (7)
2021. 11. AŠK Zadar (27), 22. Benkovac (11), 25. Fortius (13), 45. Alojzije Stepinac (3).
2022. 9. AŠK Zadar (39), 13. Fortius (26), 26. Benkovac (10), 36. Alojzije Stepinac (4)
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja