Srijeda, 1. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

O TOME SE GOVORI

U sljedećim tjednima mogu se sijati i saditi brojne povrtlarice

Autor: Marijan Tomac

14.03.2024. 19:30
U sljedećim tjednima mogu se sijati i saditi brojne povrtlarice

Foto: Marijan Tomac



Obilne kiše koje su pale u nedjelju i ponedjeljak obustavile su sve poljoprivredne aktivnosti na otvorenom. Nakon ovih kiša postala je upitna ona izreka o marčanim burama. Ako se ovakvo vrijeme nastavi imat ćemo marčano jugo umjesto bure.


Buri bi se, dakako, svi obradovali, budući da je sredina marča i treba obaviti brojne poslove na okućnici. Moj susjed Duško započeo je s rezidbom maslina, ali ju je prekinuo dok se vremenske prilike ne poprave. Drugom susjedu Damiru bi u ovom dobu godine u vrtu već niknuo krumpir, a ove godine nije ni prekopao tlo.


Foto: Marijan Tomac


Ipak, topla veljača omogućila je sadnju krumpira i oni koji su već posađeni u crvenici u gradskim vrtovima niču i formiraju redove. Nadolazeći vikend bit će udarni za obavljanje radova na otvorenom, budući da meteorolozi najavljuju kako će malo bure prosušiti tlo, a temperature će biti prave proljetne. Treba vrtove popuniti ranim povrćem. Kako je krenulo s prodajnim cijenama, najbolje je imati svega po malo u vlastitom povrtnjaku.




U brojnim vrtovima po gradskim kvartovima započet će proljetni radovi koji još uspavani podsjećaju na sve bogatstvo prošlogodišnje vegetacije.


Odstranjivanje biljnih ostataka


Prvi posao je odstranjivanje ostataka od prošlogodišnjeg povrća. Bilo bi poželjno da se takvi ostaci smjeste u kompostište koje treba biti dio svakog povrtnjaka. Nakon toga potrebno je prekopati tlo. To je najbolje uraditi s vilama, pinjuricama za kopanje ili frezom ako je posjedujemo.


Potrebno je, dakako, obaviti osnovnu gnojidbu kako organskim tako i mineralnim gnojivima. Preporuka je da se koristi peletirano organsko gnojivo koje se može kupiti u svakoj poljoprivrednoj ljekarni. Takvo gnojivo je poznatog sastava hranjiva i sterilizirano, što znači da nema u njemu sjemena korova, za razliku od onog koji se nudi u PVC vrećama po gradskim kvartovima.


Foto: Marijan Tomac


Uvjeren sam kako je tijekom zime napravljen plan sjetve i sadnje povrća. To je važno radi plodoreda, budući da se pojedine vrste povrća naprosto mrze pa ne mogu doći tamo gdje je bila takva vrsta uzgojena prošle godine. Grašak se, primjerice, na istu površinu ne može sijati najmanje četiri godine. Rajčica je loša pretkultura za krumpir i tako redom. Koje povrće se podnosi, a koje se ne podnosi može se naći u brojnoj prigodnoj literaturi ili na internetu. Također treba voditi računa da prostor između biljaka dulje vegetacije, kao što su kupusnjače, rajčica, poriluk, cikla, peršin, luk, blitva, celer, paprika…, popunimo biljkama kraće vegetacije u koje ubrajamo salatu, rotkvicu, špinat, korabicu, rikolu, grašak i brojne druge.


Danas kada postoje brojne vrtlarije nije potrebno zamarati se proizvodnjom presadnica povrća za ljetni uzgoj u vlastitim klijalištima, u prvom redu rajčice, krastavaca, paprike, balancana, lubenica, dinja i drugih. Proizvodnja takvih presadnica bio je nekada najvažniji posao tijekom ožujka. Kvalitetne presadnice mogu se nabaviti gotovo cijele godine, odnosno u vrijeme kada je optimalni period za njihovu sadnju.


Foto: Marijan Tomac


Kupovne presadnice


Dani će biti sve dulji i topliji, pa će se moći obaviti sjetva povrća koje za svoje nicanje zahtijevaju veće temperature. Krajem ožujka moći će se obaviti sjetva kukuruza šećerca, graha mahunara i svega onog što volimo da raste u našim povrtnjacima na radost ukućana.


Tijekom ožujka i početkom travnja iz presadnica sadi se salata, celer, kupus, kelj, karfiol i kororabica. Iz lučica potrebno je posaditi kapulu, a iz sjemena se u ovom razdoblju sije blitva, špinat, grašak, mrkva, peršin, rotkvica i rikola.


Vegetacijski je ova godina desetak, a možda i petnaest dana ranija od prosječne. Breskva je u punom cvatu, a na maslini su krenuli pupovi. To je vrijeme kada treba početi s radovima u masliniku. Treba obaviti zimsku zaštitu protiv bolesti i štetnika, pogotovo nakon obilnih kiša i nastupa toplog vremena. Osobito to vrijedi za maslinike u kojima je paunovo oko uzelo danak još u jesen.


Većina vinograda je orezana i upravo je u tijeku proljetna gnojidba i obrada.


Foto: Marijan Tomac


Proljetna prehrana


– Vinograd mineralnim gnojivima više ne gnojim ujesen, već sve obavljam u rano proljeće, govori vinogradar iz Gorice, koji je uz postojeći vinograd prošlog proljeća podignuo novi s 500 čokota.


– Umjesto klasičnih gnojiva koristim ona koja su topiva u vodi i sadrže veliki broj hranjiva. To mi se pokazalo boljim jer na ovaj način dodajem manje dušičnih gnojiva koja su izazivala velik porast zelene mase i stvaranje mnogo grožđa, ali s malo sladora. Slušajući struku sada imam zadovoljavajući prinos grožđa i sladora, priča ovaj vinogradar.


Vrijeme je za proljetnu prehranu. Maslina je oduvijek smatrana kao malo zahtjevna na hranjivima. Ipak, iskustvo je pokazalo kako njen pravilan rast i razvoj zahtijeva balansiranu ishranu koja sadrži sve važne makro i mikro elemente.


Ako tijekom jeseni i zime nije obavljena osnovna gnojidba s kompleksnim gnojivima, moguće ju je obaviti sada. Za to treba rabiti gnojiva kod kojih su fosfor i kalij u obliku topivom u vodi. Na našem tržištu postoji veliki izbor takvih gnojiva. Neka od njih koja se najviše rabe su Ortfrutcal i Hydrocomplex koji osim NPK-a sadrže i druge makro i mikro elemente neophodne u životu masline.