Četvrtak, 28. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

Vrijeme je bitno!

Kalendar radova: sadnja crvenog luka i češnjaka

Autor: Jelena Sedlak

10.11.2022. 07:49
Kalendar radova: sadnja crvenog luka i češnjaka

Posađeni u jesen trajat će kraće



Jesenska sadnja uvijek se isplati ako ispunite nekoliko osnovnih uvjeta i ako ne želite jesenski češnjak čuvati do sljedeće godine jer on kraće traje od onog posađenog u proljeće. Najprije treba odabrati pravu sortu, zatim pravilno pripremiti gredicu, i prije sadnje dezinficirati češnjeve otopinom pepela u vodi.


Zimski češnjak ima manje češnjeva u glavici, pet do deset komada, ali su oni krupniji i raspoređeni kružno oko stabljike. Ozimi češnjak može podnijeti vrlo niske temperature, no on tijekom zime miruje. Ako ga sljedeće jeseni ne posadite na vrijeme, glavice će se osušiti.





Izbor mjesta za gredicu također je važan, najbolje je ako je na osunčanom mjestu, kako bi imala barem 6 sati sunca dnevno. Kako razvija jak korijenov sustav, treba mu rastresito i rahlo tlo, dobro drenirano. Ne treba ga saditi na mjesto na kojem je u prethodne dvije godine uzgajan lukov, češnjak, poriluk ili ljutika, a loše uspijeva i na kiselom zemljištu. Gredicu treba pognojiti, najbolje kompostom u sloju od oko 5 cm i pomiješati s postojećom zemljom. Gnojidba stajnjakom nije preporučljiva za biljke iz porodice lukova.


Važno je i kada saditi, što će ovisiti o vremenskim prilikama. Kako smo ove godine imali bablje ljeto, umjesto u listopadu, možemo saditi i sada. Krupniji češnjevi u pravilu daju krupnije glavice. No, morali bismo ih najprije dezinficirati otopinom pepela i vode u odnosu 1:5. U ovoj otopini češnjevi se drže 2 sata. Sade se na dubinu od 4 do 7 cm, kako ih ptice ne bi zabunom izvukle iz tla ili kiša sprala zemlju oko njh. Sade se na razmak od 10 cm između češnjeva i 15 do 20 cm između redova.


I kod crvenog luka je skraćen period trajanja ako ga sadimo u jesen. I za njega je potrebno dublje, dobro drenirano i plodno tlo, blago kisele do neutralne reakcije pH vrijednosti 6 – 7. Ovaj luk je još osjetljiviji na plodored, pa ga na isto tlo ne bi trebalo saditi 3 godine, a najbolje ga je saditi na mjesto na kojem je rastao kupus, rajčica, krastavci i paprika, koji su gnojeni stajnjakom. Na gredicu treba dodati glistinac, humus ili peletirano gnojivo. Lučice se sade s razmakom od 25 – 30 cm, a razmak među redovima je 8 – 10 cm, na dubinu 3 – 4 cm.



I crveni luk se sadi u drugoj polovici listopada, ali ove jeseni može i kasnije. Za jesensku sadnju se najčešće koristi holandski žuti i hibrid centurion, a od crvenog luka sorta red baron, te od bijelog majski srebrenac. I češnjak i običan luk mogu se uzgojiti i u posudama na terasi.


Biljke iz porodice lukova su prirodni repelenti, pa su manje na udaru štetnika od ostalih povrtnica. Ipak, napadaju ih lukove muhe. Njih se možemo riješiti tako što ćemo pripremiti otopinu »čaja« od češnjaka ili luka i njome poprskati biljke. Jednostavno usitnimo jedan crveni luk i jednu glavicu češnjaka u blenderu i dodamo toliko vode koliko treba kako bismo ovom tekućinom mogli pošpricati biljke standardnom bocom s raspršivačem.