Srijeda, 15. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

VINSKE KRONIKE

Pošip - bijeli kralj Jadrana

Autor: Manuela Plohl

27.07.2023. 16:45
Pošip - bijeli kralj Jadrana

Foto: Privatna arhiva



Danas vas provodimo kroz čaroban svijet Pošipa, prekrasne dalmatinske autohtone sorte koja raste na očaravajućim vinogradima otoka i kopna Dalmacije. Pošip, u prošlosti često nazivan »kraljem Jadrana«, potpuno je zasluženo stekao reputaciju vrhunske sorte, a zašto je tako predstavit ćemo kroz detaljnije informacije o sorti, ali i kroz pet kultnih hrvatskih vina koje nas već godinama oduševljavaju svojom kvalitetom i bogatstvom okusa.


Pošip je autohtona sorta, o kojoj se dugo govori kao o autohtonoj, no tek 2002. godine je analizom DNK znanstveno dokazana autohtonost sorte. Romantični pogled na sortu nam sugerira legendu po kojoj je pošip samonikla loza pronađena u šumi kako se penje po divljem grmu šipka, a tom pričom brani se i naziv sorte Pošip odnosno »po šipku«. Druga, pak, težačka verzija o imenu sorte jest da naziv sorte nastaje zbog oblika bobice, koja je produljena baš kao i vinogradarski alat, dijalektalnog naziva mašklin čiji šiljasti dio se zove »šip«.


U današnje vrijeme mnogo je rasprava o tome što Pošip jest, zaslužuje li taj status, pa pod naletom brojnih introduciranih sorti ponekad padne neopravdano u zaborav. No, ono što Pošipu nitko ne može oduzeti jest titula prvog bijelog hrvatskog vina sa zaštićenim geografskim podrijetlom iz 1967. godine.




Rasprostiranje ove sorte kreće od kolijevke, mjesta Čara na otoku Korčuli, preko susjedne Smokvice da bi se kasnije proširila po cijelom otoku, ali i po cijeloj Dalmaciji. Naravno, kultni status u svijetu Pošipa ima Čara, iako danas ima iznimno zanimljivih Pošipa čak i na samoj granici sjeverne Dalmacije i Kvarnera, koji su s obzirom na različiti terroir u potpunosti drugačiji od južno-dalmatinskih Pošipa.


Zašto Korčula i zašto Čara?


Iako je Pošip sorta koja se ističe svojom raznolikošću i sposobnošću prilagodbe različitim uvjetima, postoji nekoliko ključnih uvjeta u kojima Pošip najbolje uspijeva te daje nenadmašnu kvalitetu.


Pošip kao prvo preferira toplu mediteransku klimu. Duge, sunčane ljetne sezone omogućuju dobro sazrijevanje grožđa i razvoj delikatnih voćnih aroma, a toplina je ključna i za osiguranje dovoljne količine sladora u grožđu, što rezultira vinima s višim alkoholom te time i punijim tijelom.


Ujedno ova sorta najbolje uspijeva na siromašnom, kamenom tlu koje omogućuje dobru drenažu, voli i mineralna tla, a taj specifični terroir nalazi upravo na skeletnom vapnenačkom tlu Čare, koje je prošarano mineralnom crvenicom.


Idealni položaji vinograda nalaze se na južnim padinama izloženima suncu, što je na Korčuli vrlo lako osigurati. Sa svojih preko 2700 sunčanih sati godišnje i s idealnih oko 900 ml oborina po metru kvadratnom i to pravilno raspoređenih tijekom godine, Čara je apsolutno nenadmašno područje za ovu divnu sortu.


Bitan faktor su i maestrali koji pomažu održavanju vinograda suhima i zdravima.


Idealni uvjeti na Korčuli


Dalmacija, a posebice otok Korčula ispunjavaju sve ove uvjete i čine je idealnim domom vinima od Pošipa, raznih cjenovnih i stilističkih rangova. Kroz pažljiv odabir vinograda, terroira te brižan rad vinara pošip cvate u svojoj punoj ljepoti, pružajući vina koja nas osvajaju svojom elegancijom, ekstraktom i autentičnošću.


Kada govorimo o sorti pošip, ne možemo zaobići mišljenje svjetski poznatog vinskog autoriteta, Jancis Robinson, Master of Wine. Gospođa Robinson je jedna od najutjecajnijih osoba u svijetu vina, a njeni su članci i recenzije od neprocjenjive važnosti za cijelu vinsku industriju.


Jancis Robinson pošip opsuje kao »kvalitativno jednu od najznačajnijih bijelih vrsta Jadrana«. No nije jedina Robinson koja vidi potencijal u ovoj sorti. Brojni vinski kritičari i stručnjaci na upit o najkvalitetnijoj bijeloj sorti Jadrana daju odgovor Pošip, često ga uspoređujući s Asyrtikom, slavnom grčkom sortom.


Da, Pošip jest upravo to, uvjereni su i mnogi vinari koji ga uzgajaju iako zahtijeva mnogo truda. Pošip je iznenađujuće raznolika i intrigantna sorta, koja može proizvesti širok spektar vina, od osvježavajućih, voćnih bijelih vina do kompleksnih i bogatih vina s dugim potencijalom starenja.


Pošip, dakle, očarava svojom raznolikošću i mogućnostima, a kroz ovih pet kultnih vina Dalmacije imate priliku otkriti njegovu pravu veličinu. Izborom ovih vina otvorit ćete vrata prema jedinstvenom i nezaboravnom iskustvu, uživajući u čarima hrvatskog vinarstva. Upravo ovo ljetno razdoblje pravo je vrijeme da se prepustite uživanju i istraživanju ovih nevjerojatnih vina koja su ostavila neizbrisiv trag na vinskoj sceni i postavili visoki cilj brojnim vinarima.


Foto: Privatna arhiva


1. PZ Čara, Pošip Marko Polo


Red je da započnemo s najstarijim proizvođačem Pošipa na otoku. Pogon kultnog proizvođača; Poljoprivredne zadruge Čara, smješten je u Čari na otoku Korčuli, a ponosi se dugom tradicijom uzgoja vjerojatno najpoznatije boce Pošipa u Hrvatskoj. Više od 100 vinogradara Zadruge brine se za finalne proizvode koje potrošači već godinama prepoznaju na policama brojnih trgovina.


No, da ne bi sve ostalo na njihovoj legendarnoj boci Pošip Čara, pobrinuli su se enolozi vinarije koji su izdvojili grožđe za zasebnu, premium liniju Pošipa, također iz vinograda Čare, s najboljih položaja. Riječ je o Pošipu Marko Polo koji oduševljava zlaćanom bojom i opojnom aromatikom koštičavog voća, badema i narančina cvijeta. Uz natruhe tropskog voća, ovo vino toplih alkohola i punijeg tijela svakako je nezaobilazan tasting za svakog pravog ljubitelja Pošipa.


Vjerujem da se mnogi s nostalgijom sjećaju boce Marka Pola koja je na etiketi prikazivala kultnog svjetskog istraživača i pustolova s Korčule! No s berbom 2019. napravljen je redizajn etikete te je u potpunosti izmijenjen vizualni identitet čiji decentni dizajn stavlja naglasak na sadržaj u boci, s obzirom da jednostavni izgled etikete »šuti«.


2. Vinarija Grgić, Pošip


Vinarija Grgić nalazi se na poluotoku Pelješcu, u uvali Trstenik. Riječ je o slavnoj vinariji još slavnijeg osnivača, Miljenka »Mikea« Grgića. Miljenko je svjetsku slavu stekao proizvevši neka od najslavnijih vina svijeta i stekao nadimak »oca Chardonnaya«. No, on proizvodi i fenomenalne Zinfandele koji su često odnosili titule najboljih crvenih vina Kalifornije. Poznat je po stilistici odležanih kompleksnih vina, koja izvrsno stare. Osim što je vlasnik vinarije Grgich Hills Estate u dolini Napa, 1996. godine osniva vinariju na Pelješcu te definira smjer proizvodnje, respektirajući tradiciju Dalmacije i njenih autohtonih sorata Pošipa i Plavca Malog.


Iako je riječ o vinariji na Pelješcu, ona dobavlja vrhunsko grožđe s Korčule. Pošip vinarije Grgić čudesno je i kompleksno, odležano vino koje nakon hladne fermentacije odležava u najkvalitetnijim bačvama od francuskog hrasta, 4 do 6 mjeseci. Nakon toga odležava u boci dodatnih 6 mjeseci, u reguliranim uvjetima podruma vinarije. Tipične prepoznatljive arome sorte Pošip ovdje se izmjenjuju s elegantnom aromom vanilije, dima i klinčića. Ovo vino odražava spoj bogatstva okusa i ugodne svježine, a nakon što ga kušate, zasigurno ga nećete tako brzo zaboraviti. Doista veliko vino sa strašnim potencijalom odležavanja!


3. Vinarija Krajančić, Pošip Sur Lie


Vinarija Krajančić smještena je u Zavalatici na otoku Korčuli, a njen vlasnik Luka Krajančić tvorac je linije fenomenalnih Pošipa, svakog izrađenog u drugačijoj maniri i stilistici. Luka je majstor Pošipa i vrhunski proizvođač čija vina apsolutno svi vinoljupci respektiraju.


Iako je Pošip Intrada njegova najpoznatija vinska etiketa, impresije njegovim Pošipom napravljenim Sur Lie metodom su ogromne. Luka, osim što nosi zasluge za jedan od prvih Pošipa (ako ne i prvi) napravljenih metodom odležavanja na finim talozima, zaslužan je svakako za neke od najzanimljivijih etiketa u Hrvatskoj. Ovaj doktor za sortu Pošip, upravo svojim Pošipom Sur Lie pokazuje vrhunac umijeća.


Ovo vino dolazi iz vinograda s lozama starijim od 50 godina i s kontroliranim prinosima od 500 do 750 grama po trsu. Čudesne aromatike breskve, marelice, marakuje, agruma, ali i mediteranskog začinskog bilja Korčule, očaravaju na nepcu punoćom okusa. Decentni vanilija i kokos upućuju na kombinaciju francuskog, američkog i slavonskog hrasta. Definitivno jedinstveno i terroirski prepoznatljivo vino.


4. Vinarija Šain-Marelić, Pošip Sv. Ivan, Selekcija


Iz srca Čare dolazi ova vinarija dvije vinarske obitelji, Šain i Marelić koje su ujedinjenim snagama napravile veliko vino, Sv. Ivan Selekcija. Iako je vinskim amaterima ova vinarija relativno nepoznata, ona postoji od 1996. godine.


Tijekom proizvodnje vina ustanovili su da bi valjalo u ponajboljim godinama proizvesti zasebnu ediciju koja bi se isticala iznimnom kvalitetom. Upravo to je Sv. Ivan Selekcija. Proizvodi se u najboljim godinama, s najboljih padina Čare, nakon izvršenih zelenih rezidbi u vinogradu i s pomno selektiranim grožđem u podrumu. Prinosi za ovaj nektar su od 700 do 900 g po trsu. Loze za Selekciju stare su preko 40 godina, što daje mineralnost ovom divnom vinu.


Vino se odlikuje voćnim notama kruške, breskve, citrusa, marelice i manga, uz profinjene akcente badema. Selekcija ne odležava u drvu, no njena kompleksnost upućuje na spremnost za odležavanje. Dapače, iskustva s prethodnim berbama ovog vina govore nam kako je dobro zaboraviti ovo vino u arhivi, na nekoliko godina, jer će se ono elegantno razviti u maniri medno-voštanih i orašastih nota. Vino pruža izvrsnu ravnotežu između svježine i punoće okusa, čineći ga idealnim izborom za uživanje u svakom trenutku dana.


5. Vinarija Stina, Pošip Majstor


Velika je to vinarija otoka Brača, s čak 50 hektara vinograda i više od 350 tisuća trsova koji su smješteni na nepristupačnim liticama bračkih vinograda, čak do 500 metara nadmorske visine. Linija Majstor premium je linija Stininih vina, te postoje Plavac Mali Majstor i Pošip Majstor.


Vinarija Stina donosi majstorsko vino, simboličnog podnaslova Majstor, koje i samo upućuje na kvalitetu. Grožđe je ručno brano, uz pomnu selekciju u podrumu. Majstor se proizvodi u drvenim bačvama različitih veličina. Malolaktična fermentacija učinjena je na jednom dijelu grožđa, da ne bi li vino previše patilo u svježini, a opet s druge strane da bi dobilo na kremoznosti. Vino se bistrilo i stabiliziralo u inox tankovima. Ovo vino očarava svojom dubokom zlatnožutom bojom i bogatim mirisima sušenog voća, ananasa i vanilije. U ustima se majstorski nameće dugim i harmoničnim završetkom te ugodnom toplinom.