Foto: Arhiva NL
Salata u plasteniku uskoro će biti spremna za berbu. I dalje je obavezno provjetravanje plastenika neovisno od dnevnih i noćnih temperatura, a samo trajanje provjetravanja ovisi od trenutačne temperature. Najjednostavnije rečeno, kada je niža tempetarura provjetravanje je kraće, i obrnuto.
Zaštita salate u ovom razdoblju, kako navodi Živko Šašić, savjetodavac u PSSRS, je bazirana na zaštiti protiv plamenjače i truleži. Povoljni uvjeti za razvoj plamenjače su visoka relativna vlažnost zraka i visoka vlažnost tla, kao i niske temperature.
»Prvi simptomi se pojavljuju kada je infekcija već počela, tako da treba provoditi preventivna tretiranja prema planu tretiranja i kada se ostvare povoljni uvjeti za razvoj infekcije«, ističe Šašić, dodavši kako se provjetravanjem također maksimalno smanjuje vlaženje lista. Istovremeno će se smanjiti mogućnosti stvaranja povoljnih uvjeta za razvoj infekcije.
Vodotopiva NPK gnojiva
U ovoj fazi razvoja tretiranje salate treba provoditi fungicidima s malom karencom. Protiv plamenjače salatu treba tretirati fungicidima na bazi metalaksila, fosetila i drugih, ovisno od dostupnosti pesticida. Tretiranje salate protiv truleži provodi se fungicidima na bazi ciprodinila, piraklostrobina i drugih.
Gnojidba salate u ovoj fazi obavlja se vodotopivim NPK gnojivima formulacije 1:2:3 ili 1:2:4 u količini do 60 kg/ha/fenofazi i kalcijevim nitratom u količini do 20 kg/ha/fenofazi.
»Za smanjenje stresnih uvjeta treba izvršiti prihranu aminokiselinama u količini do 0,30 posto. Prihranu i navodnjavanje treba obavljati u toplim i sunčanim danima i paziti na vlažnost tla, a norme i intervale navodnjavanja treba prilagoditi fazi razvoja biljke i trenutačnim vremenskim uvjetima«, podsjeća ovaj stručnjak.
Premazati jabučnom ili limunskom kiselinom
Rezanje i pakiranje salate planira se za desetak dana, točnije za oko nepuna dva mjeseca od presađivanja. Uzorkovanje i vaganje biljaka je važno jer na taj način možemo vidjeti prirast biljke i efekte primijenjene formulacije gnojiva.
»Salata se reže oštrim nožem odmah uz malč foliju te se odstranjuju prvi listovi, ako je to potrebno. Pakira se u kartonske kutije pravilno složena s korijenom okrenutim prema gore ako se ne provodi zamotavanje salate«, navodi Šašić.
Razlog ovakvog slaganje je, kako pojašnjava, da prašina i prljavština ne dospiju između listova. Korijen salate je jako osjetljiv i već poslije nekoliko sati počinje crnjeti i propadati, a da bi se ovo spriječilo korijen treba premazati jabučnom ili limunskom kiselinom.
najnovije
najčitanije
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.