Četvrtak, 5. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

3 C°

PITANJE ČITATELJA

Kako razmnožiti ružu?

Autor: Jelena Sedlak

15.06.2023. 11:07
Kako razmnožiti ružu?

Foto: iStock

Reznice ruže penjačice uzimaju se sredinom lipnja jer će gotovo sve izrezane iz mladih nezrelih izbojaka pustiti korijen



Imam divnu ružu koju bih htio razmnožiti tako da dobijem identične nove biljke, ali ne znam koji je najbolji način, pita naš čitatelj iz Kostrene.


Jeste li ikad vidjeli kako se ruža može uzgojiti iz krumpira? Izgleda ludo, ali funkcionira. Prije no što posadite odsječenu grančicu ruže u zemlju, zabodite je u krumpir koji će joj održavati vlagu dok razvija korijen.


Najprije na dno posude duboke barem 15 cm stavite kamenčiće za drenažu, pa izaberite grančicu, odnosno reznicu ruže debelu kao olovka, dugu oko 23 cm i odsjecite je ispod pupoljka. Ukopajte je u zemlju otprilike dvije trećine dužine i pritisnite tlo oko nje kako biste istisnuli zrak. Pokrijte reznicu staklenkom ili plastičnom vrećicom i tijekom ljeta je redovito zalijevajte i provjetravajte, pa će do studenog dovoljno ojačati da je možete posaditi na otvoreno. U istu posudu možete staviti i više reznica, ali svakoj će trebati oko 15 cm prostora.





Inače, postoji nekoliko metoda ukorjenjivanja ruža reznicama. Osim krumpira, s kojeg se prije zabadanja reznice uklanjaju sve oči kako ne bi niknuo, kao medij za održavanje vlage mogu poslužiti i vlažne novine u koje se čvrsto umotaju reznice s 5-6 pupova. Potom se stave u tamnu vrećicu i ostave klijati na umjereno toplom mjestu, no trebat će ih stalno provjeravati kako ne bi istrunuli. Papir po potrebi treba dodatno navlažiti. Nakon oko dva tjedna klice na kojima se stvorio kalus sade se u tlo, ispod staklenke.


Ruže se mogu razmnožiti i u vodi, ali to dulje traje. Vodi se dodaje stimulator rasta i zatim se reznica postavlja na svijetlo mjesto bez izravne sunčeve svjetlosti. Kad se pojave korijeni, sade se u posudu.



Možete čak izabrati ruže iz kakvog buketa, koje imaju barem tri razvijena pupa, ali im najprije treba odrezati cvijet. Uzgoj ruža tamnih boja mnogo je jednostavniji od uzgoja žutih i narančastih nijansi.


Razmnožavanje ruža ljeti reznicama ima mnogo prednosti, a jedna od njih je da su tako dobiveni grmovi trajniji od cijepljenih. Ipak, budući da nisu imali vremena jače razviti korijen, teže podnose zimu, pa će ih trebati zaštititi.


U toplijim predjelima razmnožavanje ruža iz reznica može se obavljati do sredine kolovoza. Reznice se mogu saditi i na trajno mjesto, ali ono mora biti u polusjeni i u plodnoj zemlji. Gnojivo ili kompost još se ne smiju dodavati, jer koliko god je to dobro za odrasle ruže, reznice od toga mogu istrunuti.



Izbojci se sade na dubinu od oko 2 cm; ako se posade dublje, proces ukorjenjivanja usporit će se. Pokrijte staklenim posudama ili plastičnim bocama, stvarajući efekt staklenika i vlažite po potrebi. Mlade grmove trebat će u zimu osigurati od mraza. Presaditi se mogu narednog proljeća.


Proljeće i ljeto najbolje je vrijeme za razmnožavanje ruža penjačica. One se ne uzgajaju iz sjemena jer nova biljka više neće imati roditeljska obilježja. Da bi se dobio grm koji u potpunosti ponavlja sve kvalitete odabrane sorte, ruža se razmnožava vegetativno.


Reznice ruže penjačice uzimaju se sredinom lipnja jer će gotovo sve izrezane iz mladih nezrelih izbojaka pustiti korijen. Izrežite segmente stabljika s 3-4 pupa, duljine 15-20 cm. Napravite rez odozdo pod kutom od 45 stupnjeva, odozgo – 90 stupnjeva. Tada djeluju po istoj shemi kao i kod ostalih vrsta ruža. I njega mladih penjačica ista je kao kod grmova drugih vrsta ruža razmnoženih u tom periodu, jedino što je priprema biljaka za zimu drukčija. One se, naime, moraju spustiti s nosača i položiti na tlo te prekriti tresetom ili rastresitom zemljom.