Ideju o novoj novini imao sam odavno, još kao pučkoškolac čitajući školski časopis Modru lastu, poslije kao gimnazijalac surađujući u Narodnom listu, tijekom studija novinarstva u Ljubljani i dalje. Nisam prestajao razmišljati o pokretanju novine koja će biti drukčija, informativna, poučna i zanimljiva. Koja nikome neće polagati račune osim čitateljima. Javnosti. Takva novina u socijalističkom režimu bila je čista utopija. Zapravo, u tom režimu novine i uopće mediji bili su isključivo državni i partijski. Privatnih nije ni smjelo biti sve do propasti socijalizma i početka prevarata početkom 90-tih godina, od prvih višestranačkih izbora…
Balerina na naslovnici
Uslijedio je Domovinski rat, uključio sam se u 112. brigadu i kao član Zapovjedništva odmah počeo nagovarati zapovjednika Marka Čulinu i načelnika Duška Nikitovića da bi valjalo pokrenuti glasilo – Ratni bilten 112. brigade. Kad su pristali valjalo je nagovoriti i članove IPD-a (Iinformativno politička djelatnost) Marijana Maroju, Maju Pavić i Snježanu Nakić.
-Za sedam dana izdat ćemo prvi broj glasila brigade, rekao sam Marijanu, Maji i Snježani. Našao se tu i fotoreporter Bruno Vugdjelija. Pogledali su me u nevjerici, pomalo začuđeno, zdvajali su ne vjerujući da je tako nešto moguće u tako kratkom vremenu. U međuvremenu slikar Dragan Kwiatkovski osmislio je logo i grafički izgled, a zapovjednik Čulina izdao zapovjed o pokretanju Biltena i više nije bilo oćemo-nećemo.
Prvi broj, koji je otisnut uoči Božića 1991. godine, privukao je pozornost kako sadržajem tako i naslovnom stranicom.
Umjesto tenkova i ratne “gvožđurije” objavio sam fotografiju balerine u skoku iznad ruševina u dvorani Kneževe palače koju su 1991. razorile neprijateljske granate. Balerina kao simbol napadnute mlade države. Kad je prijatelj i dragovoljac Mirko ugledao naslovnicu rekao je: “Sad znam da ćemo pobjediti!” Bilten zapravo moderno koncipirano glasilo koje se izgledom i sadžajem razlikovao od dotadašnjih vojnih tiskovina, predstavljen je i u informativnim emisijama Hrvatske televijzije.
Prilozi na dalekovidnici
– Bogat brojem i raznovrsnošću priloga, list piše o situaciji na bojišnici, ali o civilnom sektoru, izvjestila je Sandra Petričić, prva ratna televizijska reoporterka na zadarskom području.
U drugom broju, koji je objavljen 15. siječnja 1992. na naslovnoj stranici objavljene su redom sve zemlje koje su priznale Republiku Hrvatsku.
Slagali smo novine u staroj tiskari Narodnog lista i na regalu dodavali jednu za drugom zemlje redom kako su nas priznavale. Tako da je Ratni bilten 112. brigade, iako dvotjednik, praktički prije od svih drugih medija objavio taj neizrecivo važan za našu zemlju i ljude presudan povijesni događaj.
– Nije propagandna izmišljotina da borci112. brigade rado čitaju i s nestrpljenjem očekuju glasilo svoje brigade. List je toliko kavalitetan da ga po drugi put predstavljamo u našim emisijama, najavio je svoj prilog Božidar Šimunić, urednik HTV-Centra Zadar.
Novinari u zapovjedništvu
Upitao me dali Zadar ima snaga da se, jednog dana u Zadru pokrene i dnevni list? Kud će suza neg na oko.
– Ima, odgovorio sam u mikrofom Šimuniću. Znamo da su iz II. svjetskog rata, iz partizanskih biltena proizašli danas ugledni dnevni listovi, pa vjerujem da i iz ovog, koji je još značajniji za Hrvatsku, ratni bilten može prerasti u tjednik, a potom i u dnevni list kao segment razvojne filozofije Zadra i zadarske regije, rekao sam u spomenutoj emisiji u kojoj je predstavljen i drugi po redu broj Ratnog biltena 112. brigade ZNG-a.
Nekome će se možda učiniti čudnim, ali u ratu se sve brže dodađa pa sam vjerovao da glasilo brigade može brzo prerasti u moderan tjednik. Pokušao sam u to uvjeriti i zadarske kolege novinare Šenola Selimovića, Marija Vuksana, Predraga Opačića i Milivoja Sučića. Došli su u Zapovjedništvo brigade. Razgovarali smo, ali ih nisam uspio nagovoriti. Razumljivo, imali su siguran posao u svojim redakcijama, radne obveze i tko bi napustio redovne plaće i riskirao pokretati nešto novo i to još u ratnim prilikama.
Kad sam vidio da neće ići, u ožujku 1992. predao sam zapovjedniku Čulini pisanu zamolbu za razriješenje i, uz njegovu suglasnost, otišao u Narodni list. Nisam pobjegao ni od rata ni od novinarstva.
MARKO ČULINA, prvi ratni zapovjednik 112. brigade
Jusupovo nastojanje urodilo plodom
Sjećam se kako je Nedjeljko Jusup kao pripadnik 112. brigade i utemeljitelj Ratnog biltena 112. brigade, jednog od prvi vojnih glasila u RH, koji je bio jako dobro prihvaćen od branitelja i građana Zadra i zadarske regije, isticao potrebu pokretanja novine koja bi s vremenom postala prvi zadarski dnevni list. Na radost i zadovoljstvo svih nas Jusupovo nastojanje urodilo je plodom u jesen 1994. kada je pokrenut Zadarski list. Od samog početka list je imao pozitivan odnos prema Domovinskom ratu i braniteljima. Poticao istinsko domoljublje i zajedništvo koje nas je dovelo do konačnog oslobođenja Zadra, Zadarske županije i RH.
Odgovoran odnos Zadarskog lista prema vrijednostima Domovinskog rata i braniteljima nastavio se i nakon oslobođenja sve do danas, ne štedeći prostor i vrijeme sve u cilju istinitog i pravodobnog informiranja građana, među ostalim, i o doprinosu pojedinaca i postrojbi HV u obrani i stvaranju samostalne Republike Hrvatske.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
Pripremite se na vrijeme!
Sutra niz ulica i naselja bez struje, pogledajte je li i vaša
Hrvatska
Chido
Stotine mrtvih u ciklonu na francuskom otočju Mayotteu
Županija
Biblijski razmjeri
Divoska raštika od dva metra raste u vrtu Nevenka Kapovića u Viru
Novosti
na Korzici
Papa Franjo pozvao na “razvojan i dinamičan” sekularizam
Nogomet
DERBI SEZONE
Remi u “jadranskom derbiju”, Rijeka zadržala vrh ljestvice
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Hrvatska
Bogdanka i Ljiljana
Priča koja je pokrenula veliku lavinu empatije i humanosti. Majka i kći uselile u novi dom pod Velebitom
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT