Došao marač, a meteorolog Dragec na hrvatskoj dalekovidnici još ne najavljuje buru. Buri bi se svi obradovali, a ponajviše poljodjelci da osuši tlo koje je vapilo za njom. Pregršt je poslova koje treba uraditi. Topla veljača omogućila je sadnju krumpira i već oni posađeni u crvenici u gradskim vrtovima niču i formiraju redove.
Nadolazeći vikend biti će udarni za obavljanje radova na otvorenom.
Pinjurice i gnojidba
Treba vrtove popuniti s ranim povrćem. Kako je ovo krenulo s koronavirusom najbolje je svega po malo imati u vlastitom povrtnjaku.
– Tko zna možda taj čudan virus se sakriva na voću i povrću koje dolazi iz bijelog svijeta, komentira moja prijateljica Marija, bodulica udana na Stanove gdje obrađuje mali vrtal.
U brojnim vrtovima po gradskim kvartovima započeti će proljetni radovi koji još uspavani podsjećaju na sve bogatstvo prošlogodišnje vegetacije.
Prvi posao je odstranjivanje ostataka od prošlogodišnjeg povrća. Bilo bi poželjno da se takvi ostaci smjeste u kompostište koje treba biti sastavni dio svakog povrtnjaka. Nakon toga potrebno je prekopati tlo. To je najbolje uraditi s vilama – pinjuricama za kopanje ili frezom ukoliko je posjedujemo.
Naravno potrebno je obaviti osnovnu gnojidbu kako organskim tako i mineralnim gnojivima. Preporuka je da se koristi peletirano organsko gnojivo kojeg se može kupiti u svakoj poljoprivrednoj ljekarni. Takvo gnojivo je poznatog sastava hranjiva i sterilizirano što znači da nema u njemu sjemena korova za razliku od onog koji se nudi u PVC vrećama po gradskim kvartovima.
Plan sjetve, plodored i presadnice
Uvjeren sam da je tijekom zime napravljen plan sjetve i sadnje povrća. To je važno radi plodoreda jer pojedine vrste povrća se naprosto mrze pa ne mogu doći tamo gdje je bila takva vrsta uzgajana prošle godine. Na primjer grašak na istu površinu ne može se sijati najmanje četiri godine. Rajčica je loša pretkultura za krumpir i tako redom.
Koje povrće se podnosi, a koje ne može se naći u brojnoj prigodnoj literaturi ili na internetu. Također treba voditi računa da prostor između biljaka duže vegetacije kao što su kupusnjače, rajčica, poriluk, cikla, peršin, luk, blitva, celer, paprika popunimo biljkama kraće vegetacije u koje ubrajamo salatu, rotkvicu, špinat, korabicu, rikolu, grašak i brojne druge.
Danas kada postoje brojne vrtlarije nije potrebno zamarati se proizvodnjom presadnica povrća za ljetni uzgoj u vlastitim klijalištima, u prvom redu rajčice, krastavaca, paprike, balancana, lubenica, dinja i drugih. Proizvodnja takvih presadnica bio je nekada najvažniji posao tijekom ožujka. Kvalitetne presadnice mogu se nabaviti gotovo cijele godine, odnosno u vrijeme kada je optimalni period za njihovu sadnju.
Tijekom ožujka i početkom travnja iz presadnica sadi se salata, celer, kupus, kelj, karfiol i kororabica. Iz lučica potrebno je posaditi kapulu, a iz sjemena sada je vrijeme za sjetvu blitve, špinata, graška, mrkve, peršina, rotkvice i rikule.
Proljetna gnojidba vinograda i maslina
Vegetacijski ova godina je desetak dana ranija od prosječne. Breskva samo što se nije rascvala rascvjetala, a na maslini mogli bi uskoro krenuli pupovi. Vrijeme je kada treba otpočeti s radovima u masliniku. Treba obaviti zimsku zaštitu protiv bolesti i štetnika. Naročito tamo gdje je paunovo oko uzelo danak.
Većina vinograda je orezana i upravo je u tijeku proljetna gnojidba i obrada.
-Više vinograd s mineralnim gnojivima ne gnojim u jesen, već sve obavljam u rano proljeće, govori vinogradar iz Raštana kojeg smo zatekli gdje obavlja kultiviranje.
Dodaje da umjesto klasičnih gnojiva, koristi ona koja su topiva u vodi i sadržavaju veliki broj hranjiva.
-To mi se pokazalo boljim jer na ovaj način dodajem manje dušičnih gnojiva koja su izazivala velik porast zelene mase i mnogo grožđa, ali s malo sladora. Slušajući struku sada imam zadovoljavajući prinos grožđa i sladora, kaže vinogradar iz Raštana.
Vrijeme je za proljetnu prehranu. Maslina je oduvijek smatrana kao malo zahtjevna na hranjivima. Ipak, iskustvo je pokazalo da za pravilan rast i razvoj zahtijeva izbalansiranu ishranu, koja sadrži sve važne makro i mikro elemente.
Ukoliko tijekom jeseni i zime nije obavljena osnovna gnojidba s kompleksnim gnojivima moguće ju je obaviti sada. Za to treba rabiti gnojiva kod kojih su fosfor i kalij u obliku topivom u vodi. Na našem tržištu postoji veliki izbor takvih gnojiva. Neka od njih koja se najviše rabe su Ortfrutcal i Hydrocomplex koji osim NPK sadrže i druge makro i mikro elemente neophodne u životu masline.
Turizam u Ravnim kotarima
Ne vidjevši budućnost u poljoprivredi brojni Kotarci okrenuli su se turizmu. Lijepo adaptirane kamene kuće u Ravnim kotarima i bazeni prava su meka za privući one koji su željni mira daleko od krcatih plaža i masovnog turizma. Ali ti koji dolaze također su željni domaće hrane spravljene na tradicionalni način.
Kao da se tradicionalna hrana ne može spremiti od uvoznih namirnica ? – pita me jedan ugostitelj. Može, ali kao što bi rekao profesor Bage u njoj nema onog što ne samo po okusu već i vonju ima hrana od domaćih namirnica.
Domaća jaja po dvi kune
Salatu si veliki broj građana ne može priuštiti. Ona koja po visokim cijenama dolazi na tržište je iz intenzivnog uzgoja u zatvorenom prostoru. Na salatu iz polja, vrtova i okućnica moramo pričekati najmanje mjesec dana. Ali zato možemo uživati u domaćim jajima. S krajem zime kokoši počinju intenzivno nositi jaja. Ona domaća od ravnokotarskih kokoši bez ptičje gripe i koronavirusa mogu se kupiti po cijeni od dvije kune gotovo u svakom ravnokotarskom kućanstvu.
Što ima bolje za marendu od suhih divenica i pečenica pofriganih s domaćim jajima.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
stanje na cestama
Snijeg i susnježica u Lici i Slavoniji, vozači se mole na oprez
Gastro
okruglice
Ovaj desert od kokosa i marcipana prava je zimska poslastica
Zadar
prognoza
Vikend započeo kišom, tijekom dana nestabilno vrijeme
Košarka
NBA liga
Ivica Zubac protiv Denvera ostvario “double-double” učinak
Svijet
Maule
Čile pogodio potres od 6,2 po Richteru
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Zadar
kandidat za župana
Jure Zubčić: ‘Zbog aktivizma stvari gledam iz drugog kuta, a znate li tko mi je javljao afere?’
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Nogomet
talenti na okupu
Devet igračica i četiri igrača iz Zadarske županije u selektivnom kampu HNS-a
Zadar
FININE DRAŽBE