Srijeda, 11. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

U Zadru je dovoljno stomatoloških ordinacija prilagođenih osobama s invaliditetom

07.03.2020. 14:00


Nakon što je Zadarski list objavio razgovor s dvjema stomatologinjama koje su nam iznijele brojne probleme u sustavu dentalne medicine, poslali smo upite u Dom zdravlja te u Zadarsku županiju – dvije ustanove koje su nadležne za zdravstveni sustav u našoj županiji.
Renata Bek, ravnateljica Doma zdravlja, očitovala se pismenim putem te odgovor prenosimo u potpunosti.
– Odlukom HZZO-a o osnovama za sklapanje ugovora o provođenju zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja utvrđeno je da se posebna dežurstva iz djelatnosti dentalne medicine mogu ugovoriti samo u regionalnim centrima (Zagreb, Split, Rijeka i Osijek). Dom zdravlja Zadarske županije ne može s HZZO-om ugovoriti posebno dežurstvo u djelatnosti dentalne medicine, odgovor je koji smo dobili na pitanje zašto Zadar nema organiziranu dežurnu stomatološku ambulantu.


Pregled i liječenje pod anestezijom
Iz ovog odgovora bi se moglo zaključiti, da, ukoliko nas zaboli zub, moramo sjesti u automobil i odvesti se do najbližeg regionalnog centra – Splita. Druga opcija je pokušati pronaći privatnog stomatologa te platiti uslugu, kako većina ljudi i sada radi. Međutim, pitanje je krši li se na ovaj način Ustavom zajamčeno pravo na zdravstvenu zaštitu. Jer, ako se iz naših plaća izdvaja novac za zdravstvenu zaštitu, a čiji je dio i stomatologija, zašto onda tijekom vikenda nemamo stomatologa na raspolaganju?
Upitali smo postoji li mogućnost pružanja stomatoloških usluga s potpunom anestezijom osobama s poteškoćama u razvoju (npr. onima s poremećajem iz spektra autizma i slično). Naime, pacijenti, posebno djeca, s ovakvim poteškoćama moraju imati mogućnost pregleda i liječenja pod anestezijom.
– Zahvati u općoj anesteziji mogu se obavljati samo uz anesteziološki tim i zbog rizika i mogućih komplikacija vezanih uz takve zahvate obavljaju se u principu u bolničkim uvjetima, odgovorila je Bek. Međutim, iz ovog odgovora nije jasno kome se trebaju obratiti roditelji djece s poteškoćama ukoliko žele i imaju potrebu svojoj djeci popraviti zube i na koji način je to moguće izvesti.
Na upit ima li bolnica ortopan te je li moguće obaviti hitne medicinske stomatološke postupke vikendima, napisala je kako Dom zdravlja ima ortopan. Međutim, ni iz Doma zdravlja ni iz Zadarske županije (pod čijom je ingerencijom i OB Zadar) nismo dobili odgovor postoji li u bolnici ortopan za hitne slučajeve (primjerice, u slučaju prometnih nesreća u kojima su izbijeni zubi pacijentu ili slično) te mogu li se usluge ortopana koristiti tijekom vikenda i blagdanima.


Oba završena ortodonta otišla iz Doma zdravlja
Upitali smo i o prilagodbi stomatoloških ambulanti osobama s invaliditetom te planiraju li možda preseliti ambulante negdje, a odgovoreno je kako su gdje god je bilo moguće prilagodili ordinacije osobama s invaliditetom.
– Nažalost, za veliki broj ordinacija u Medulićevoj to nije moguće. U Zadru postoji dovoljan broj stomatoloških ordinacija koje su prilagođene osobama s invaliditetom, te se osobe s invaliditetom mogu opredijeliti za doktore dentalne medicine koji rade u tim ordinacijama, pojasnila je Bek.
Za kraj je dodala kako su u zadnjih desetak godina u Domu zdravlja raspisane tri specijalizacije iz dentalne medicine i to jedna iz oralne kirurgije i dvije iz ortodoncije. Nažalost, pojasnila je, oba završena ortodonta su otišla iz Doma zdravlja.
– Dom zdravlja nema zaposlenog ortodonta, ali Zadar ima ortodonte koji imaju sklopljene ugovore s HZZO-om (Merlo, Rinčić, Kranjčević Bubica), zaključila je Bek.
Prema ovome žitelji Zadarske županije i dalje su osuđeni na strpljivost, jer se red na ortodonta čeka i po četiri godine ili na odlazak kod privatnog ortodonta te izdvajanje desetak tisuća kuna za aparatić za zube. Zato građani postavljaju pitanje zašto imamo ovakav zdravstveni sustav kad smo u konačnici prisiljeni velik broj usluga plaćati i po nekoliko puta te odlaziti privatnim liječnicima.