U sklopu Javne sociologije u četvrtak je u prepunoj Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar, u organizaciji Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, održana tribina pod nazivom »Rodne uloge u obitelji: pomak prema modernosti?«. Izlaganje na ovu temu održala je prof. dr. sc. Inga Tomić-Koludrović s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar – Područni centar Split.
Prof. dr. sc. Inga Tomić-Koludrović iznijela je rezultate najnovijega istraživanja, rađenoga 2018./2019. u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost, o rodnim odnosima u obiteljima i identitetima muškaraca i žena, a ispitivanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1.200 ispitanika, kao i na intervjuima 86 ispitanika sekvencijalno transformativnim načinom ispitivanja.
Suzdržavanje od obaveza i odgađanje braka i roditeljstva
– Zbog osjetljivosti teme željeli smo dobiti što bogatije podatke kako bismo dobili odgovor na pitanje o promjenama u obiteljima odnosno da li se i kako Hrvatska suočava s trendovima tzv. druge demografske tradicije prisutnima u ostalim razvijenim zapadnoeuropskim zemljama, kaže prof. dr. sc. Tomić-Koludrović i navodi kako je istraživanje pokazalo da se i u Hrvatskoj sve kasnije ulazi u brak, kasnije se parovi odlučuju na roditeljstvo, kao i to da je sve više samačkih obitelji. S druge strane, u Hrvatskoj nema promjena strukture.
– Zlatno doba obitelji završava šezdesetih godina prošlog stoljeća, do kada je prevladavala visoka stopa nataliteta, rano stupanje u brak, mali postotak razvoda, te dominacija tradicionalne obitelji, kazala je izlagačica, ističući kako danas imamo »destandardizaciju« obiteljskog života, što znači da imamo trend suzdržavanja od obaveza i odgađanje braka i roditeljstva.
Predavačica je, među ostalim, kazala kako su muškarci prepreka razvoju Hrvatske, opravdavajući takvu tvrdnju rezultatima istraživanja dobivenima na projektu Relacijski rodni identiteti u Hrvatskoj modernizacijske i razvojne perspektive (GENMOD), što ga financira Hrvatska zaklada za znanost, a koji pokazuju da su stavovi muškaraca o rodnim odnosima statistički značajno tradicionalniji od žena.
– Rezultati istraživanja pokazuju da se odvijaju promjene u području rodnih odnosa. Polako se mijenjaju uloge muškaraca u obitelji. Pokazuje se da muškarci nešto više sudjeluju u kućanskim poslovima. To se u postotcima čini malim, ali u odnosu na šezdesete i sedamdesete godine dvadesetog stoljeća, kada muškarci nisu uopće obavljali bilo kakve kućanske poslove, to je veliki iskorak. Pokazuje se također da uz retradicionalizaciju, o kojoj se često piše, postoje i pritisci prema egalitarnim odnosima u obitelji, objašnjava dalje prof. dr. sc. Tomić-Koludrović.
Sve veći broj razvoda, odgađanje stupanja u brak
Kada je riječ o obavljanju kućanskih poslova istraživanja pokazuju da je to područje života u kojem se rodna ravnopravnost najsporije mijenja. Otuda i teza o zaustavljenoj revoluciji odnosno usporavanju rodne jednakosti općenito.
– Promjene nisu brze jer je obitelj institucija dugog trajanja, naglašava prof. dr. sc. Inga Tomić-Koludrović, te dodaje da se obitelj u Hrvatskoj suočava s trendovima karakterističnima za tzv. drugu demografsku tranziciju.
"Mladi su znatno neodlučniji kada je riječ o rodnim odnosima, odnosno manje su nositelji promjene nego nekad. U općoj populaciji zastupljeni su i egalitarni i tradicionalni stavovi, a kod mladih je upravo ta mješavina najizraženija. Neka vrsta nesigurnosti prema čemu bi se opredjelili"
Inga TOMIĆ-KOLUDROVIĆ
– To su smanjene stope nataliteta, sve veći broj razvoda, odgađanje stupanja u brak i rađanja prvog djeteta, sve više parova bez djece i samačkih kućanstava. Istodobno su, primjerice, obiteljska druženja i briga o djeci aktivnosti koje donose najviše zadovoljstva u partnerskim odnosima. Pokazuje se, također, da su mladi znatno neodlučniji kada je riječ o rodnim odnosima, odnosno manje su nositelji promjene nego nekad. U općoj populaciji zastupljeni su i egalitarni i tradicionalni stavovi, a kod mladih je upravo ta mješavina najizraženija. Neka vrsta nesigurnosti prema čemu bi se opredjelili, zaključuje prof. dr. sc. Inga Tomić-Koludrović.
Navedimo još da su u istraživanju sa Sveučilišta u Zadru – Odjela za sociologiju, sudjelovali mr. sc. Mirko Petrić, dr. sc. Ivan Puzek i dr. sc. Željka Zdravković.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
Pripremite se na vrijeme!
Sutra niz ulica i naselja bez struje, pogledajte je li i vaša
Hrvatska
Chido
Stotine mrtvih u ciklonu na francuskom otočju Mayotteu
Županija
Biblijski razmjeri
Divoska raštika od dva metra raste u vrtu Nevenka Kapovića u Viru
Novosti
na Korzici
Papa Franjo pozvao na “razvojan i dinamičan” sekularizam
Nogomet
DERBI SEZONE
Remi u “jadranskom derbiju”, Rijeka zadržala vrh ljestvice
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Hrvatska
Bogdanka i Ljiljana
Priča koja je pokrenula veliku lavinu empatije i humanosti. Majka i kći uselile u novi dom pod Velebitom
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT