
Uvalu treba adekvatnije zaštititi, budući da brojna sidrenja utječu na livade cvjetnice, kao i na populaciju lostura, a u podmorju se nalazi i dosta smeća
Prošloga vikenda na sjeverozapadnom dijelu Dugoga otoka od Rta Lopata do uvale Saharun provodilo se istraživanje i kartiranje morske cvjetnice, Posidonia oceanica, koje je izvela udruga studenata “Oceanus” Sveučilišta u Splitu, Centar za studije mora pod vodstvom Maje Peranić, apsolventice biologije i ekologije mora, a uz potporu i kontrolu Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije. Riječ je o jednom u nizu projekata kojima se nastoji bolje upoznati ugrožena staništa divljih životinjskih i biljnih vrsta na području Zadarske županije. To područje je do sada bilo slabo istraženo te je ova ustanova pokrenula rad na inventarizaciji divlje svojte i stanišnih tipova definiranih programom Nacionalne ekološke mreže.
Idealno stanište za lažinu
Posidonia oceanica poznata je i pod nazivom morska trava, voga ili lažina, i predstavlja endemsku sredozemnu vrstu, izuzetno važnu za život mnogih morskih organizama koji se u nasadima Posidonije hrane, razmnožavaju ili nalaze zaklon. Kako je kazala stručna voditeljica dipl. ing. biol. Morana Babajko, ovim istraživanjem se željelo vidjeti koliko su livade Posidonije ugrožene u zaštićenom području Saharuna, budući da je riječ o uvali koja je česta meta nautičara i drugih turista te utvrditi kakve bi se mjere zaštite mogle planirati.
Preronom terena od Rta Lopata do obale u Saharunu utvrđeno je nekoliko manjih i većih livada morske cvjetnice te utvrđeno da je zbog povoljne brzine struje mora ovo područje idealno za rast ove vrste, što potvrđuje i veličina korijena od jednog metra, po čemu se može pretpostaviti da su saharunski nasadi Posidonije stari više stotina godina. Ronioci su također u ovom području otkrili i cvjetnicu Cymodoceu nodosu, kao i alge iz roda Cystoseira te veliku bioraznolikost različitih vrsta mekušaca, riba i školjkaša, od kojih je većina i komercijalno iskoristiva. Također je uočena nazočnost strogo zaštićene školjke Pinne nobilis, poznate i kao lostura ili periska. Vrijedi primijetiti da na navedenom području nije zabilježena nazočnost tropske alge Caulerpe koja u nekim drugim dijelovima Jadrana stvara velike poteškoće u zaštiti autohtonog morskog života.
Rezultati ovoga projekta, kažu u JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Zadarske županije, upućuju na to da uvalu treba adekvatnije zaštititi, budući da brojna sidrenja utječu na livade cvjetnice, kao i na populaciju lostura, a u podmorju se nalazi i dosta smeća.
Izroniti otpad
Daljnji koraci u zaštiti ovoga područja bili bi čišćenje otpada na obali i u podmorju, izrada zračnih snimaka i kartiranje područja livada Posidonije, postavljanje plutača za vez brodova radi izbjegavanja sidrenja kao i kontejnera za smeće na obali te organizacija redovitog čišćenja i odvoza otpada, a predložit će se i redoviti monitoring stanja podmorja u uvali.
Kako nam je kazao ravnatelj ove ustanove, Mirko Đinđić, zaštita područja Saharuna ne znači i potpunu zabranu aktivnosti, nego omogućiti posjetiteljima dolazak ali i alternativne oblike sidrenja pomoću plutača te organizirati čišćenje otpada. Također će se nastojati poraditi na edukaciji posjetitelja pomoću edukativnih ploča s obavijestima o karakteristikama uvale, kako za lokalnu zajednicu, tako i za posjetitelje.
Sudionici projekta pronašli su tijekom svojega boravka na Saharunu odgovarajuća mjesta za postavljanje plutača za vez brodova, a nakon turističke sezone, u listopadu planira se akcija čišćenja podmorja.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
analiza
U 95 posto medijskih tvrtki manje od 15 zaposlenih
Košarka
nba liga
Denver izjednačio protiv Clippersa, Golden State poveo protiv Rocketsa
Svijet
sveta marija velika
Rimska bazilika otvorena za obilazak groba pape Franje
Hrvatska
upozorenje udruge
Snimke otkrile stvarne razmjere toksičnog otpada u Gospiću. Takav se nalazi i kod Benkovca
Tenis
wta madrid
Vekić bolja od Navarro
Crna Kronika
TRAGEDIJA U LEPURIMA
[FOTO] Ovo je kuća u kojoj se dogodilo ubojstvo i samoubojstvo. Doznajemo detalje
Crna Kronika
pronađena dva tijela
TRAGEDIJA U LEPURIMA Vatrenim oružje ubio ženu, a zatim i sebe
Zadar
SVETI SAKRAMENT
Restorani za pričesti i krizme rasprodaju se za dvije minute! Provjerili smo kako se kreću cijene
Županija
GRADSKA KNJIŽNICA BIOGRAD
Tihana Jurišić o rastu knjižnice i važnosti timskog rada: “Našu kvalitetu prepoznaju i brojni turisti”
Županija
FAZNA NADOGRADNJA