Utorak, 30. travnja 2024

24 C°

Raspoložena Šibenka ostavila Puntamičane bez šansi

27.09.2020. 07:39

Malo što je funkcioniralo kod košarkaša Sonik-Puntamike u drugom kolu HT Premijer lige na gostovanju kod Šibenke. Jasno je bilo da će se domaći igrači pokušati iskupiti nakon teškog poraza u Zadru, a za nadati se bilo da će Puntamičani željeti iskoristiti s jedne strane potencijalnu nervozu šibenskih igrača, a s druge svoju dojmljivu predstavu u prvom kolu kada su u gostima razbili Škrljevo. Na žalost već u prvom dijelu Zadrani su se počeli raspadati prije svega u obrani, što je omogućilo domaćim igračima niz laganih koševa i otvorenih šuteva te 30 koševa u prvoj četvrtini. S druge strane Puntamičani nisu mogli povezati kvalitetnu organizaciju napada, pogodili su šest trica iz 28 pokušaja, a od toga dvije u zadnje dvije minute, kada je sve bilo riješeno. U prvom dijelu je Sonik-Puntamiku u igri držao napadački skok, no kada su i to Šibenčani zatvorili u drugom dijelu, spasa više nije bilo. A koliko su šibenski košarkaši bili raspoloženi dovoljno govori i pogođenih deset trica iz 21 pokušaj. A koliko su loši Puntamičani bili u obrani dovoljno govori 98 primljenih koševa. Bilo bi i 100 da Šibenka nije promašila čisti zicer u zadnjoj sekundi utakmice. Konačni rezultat je bio 98:84. U redovima Sonik-Puntamike Marin Vručinić je postigao 18 koševa, Lovre Runjić 16, a Tomislav Cvitković i Josip Jukić su dodali 14, no veći dio toga zadarski centri su zabili u prvom dijelu. Kod Šibenke Henrik Širko je zabio 28 koševa.

Prvih pet minuta
Ne može se reći da su se obrane od obje momčadi proslavile u prvoj četvrtini. Nakon pet minuta igre rezultat je bio 15:15. Sigurno niti jedan trener nije želio da mu momčad primi 15 koševa u prvih pet minuta, no s druge strane i jedna i druga momčad bile su napadački efikasne. A Puntamičani su bili konkretniji u prvim minutama dvoboja. Cvitković je pogodio za 7:4 i 2-3 razlike je zadarski sastav imao sve do četvrte minute, nakon čega se Šibenik budi koristi tri uzastopne izgubljene lopte Sonika i koševima Zadranina Ivana Vraneša i bivšeg igrača Zadra Henrika Širka odlazi na 21:15, nakon čega »formalni« trener Sonika Stipe Kuliš, zove minutu odmora. Inače, Zadranima je stao šut u tim trenucima, a s druge strane igrači Šibenke su odličnu »cut-ali«, odnosno utrčavali na postavljenu obranu Sonika, a James Freeman, koji nije igrao u prvom kolu protiv Zadra, je s druge strane dobro organizirao napade domaćeg sastava i stvarao dodatne probleme, ionako u tim trenucima lošoj obrani Puntamičana. Primili su košarkaši Sonik-Puntamike u prvih deset minuta čak 30 koševa, a nakon što su u prvih pet minuta zabili 15, u drugih su postigli samo šest pa su u drugu četvrtinu ušli sa -9 (30:21).
A prvu loptu su izgubili pa su primili koš iz kontre pa su promašili tricu pa je Širko zabio nakon skoka u napadu pa su opet promašili pa je Bašić postigao tricu za 37:21. Seriju je prekinuo Cvitković nakon skoka u napadu.
U tim trenucima su Puntamičani djelovali izuzetno konfuzno. Protok lopte nije bio dobar, loše su branili sve napadačke segmente Šibenke, ali su Jukić i Cvitković ispod koša skupljali napadačke skokove i držali goste na »samo« desetak razlike zaostatka. Ali obrana jednostavno nije mogla obraniti ništa. Prelako su igrači Šibenke stvarali višak i imali velik broj zicera i otvorenih šuteva i bilo je jasno da se u gostima na takav način ne može igrati.

Kraj
Nije pomoglo niti što je Šibenčanin Matija Miljković povezao sedam koševa, dva je dodao iskusni Bašić i Šibenka je otišla na + 18 (51:33) tri minute prije kraja poluvremena, što je natjeralo zadarsku klupu na minutu odmora. A na poluvrijeme se otišlo s 54:39. I to je za zadarski sastav bio dobar rezultat. Jukić i Cvitković, zadarski igrači u reketu su jedini bili na razini, postigli su zajedno 26 koševa, a svaki je imao po tri napadačka skoka i to je držalo Sonik na »pristojnoj« razlici, koja je mogla biti i veća da Šibenka nije olako dopuštala s jedne strane napadačke skokove Sonika, a s druge da nije promašila dva zicera u zadnjoj minuti poluvremena. Osim obrane Sonika, u prvom dijelu je problem bio i učinak »playeva«. Tako je Vladović imao tri koša i jednu asistenciju, Palčić je stao na jednoj asistenciji, a Petani je bio bez koša i bez asistencije.
A na žalost Sonika Milković je nastavio tamo gdje je stao u drugoj četvrtini i povezao pet uzastopnih koševa, a nakon njega i Vraneš je povezao četiri koša i Šibenka je u prvih pet minuta treće dionice stigla na + 25 (69:43). Obrana je i dalje bila izrazito loša, a u napadu su Puntamičani pokušavali s nerezonskim šutevima, što nije bilo dobro. Do kraja dionice prednost se smanjila na 21 razlike (78:57), a do tada najbolji period utakmice imali su košarkaši Sonik-Puntamike početkom četvrte dionice, kada su stigli s nekoliko dobrih obrana i kvalitetnih napadačkih rješenja na -15 (82:67). Imao je zadarski sastav još četiri prilike za dodatno smanjene vodstva, promašili su Zadrani dva otvorene šuta i jedan zicer i Šibenka je to kaznila. Prvo je Širko pogodio nakon skoka u napadu, a onda je iz kontre ponovno isti igrač pogodio za 86:67 pet minuta prije kraja utakmice i stavio točku na »i« dvoboja. Do kraja utakmice Zadrani su malo smanjili razliku koja je stala na -14.