Što je to doping? Koji se preparati i koji lijekovi smiju koristiti, a koji su zabranjeni? Ovo su pitanja na koja su odgovore dobili sportaši koji su sudjelovali na predavanju o dopingu kao problematičnom segmentu sporta, a kojega je organizirao Atletski športski klub Zadar i Udruga Hrvatskih atletskih trenera, te Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), a u čijem sklopu je i Služba za antidoping. Predavanje se održalo u četvrtak poslijepodne u press centru dvorane Krešimir Ćosić u Zadru, a okupilo se stotinjak sportaša i sportskih trenera.
– Ovim predavanjem želimo sportašima prenijeti ideju o čistom i zdravom sportu. Želimo ih osvijestiti što je to doping, zašto se ne smije uzimati, koliko kontaminira sport i koliko šteti zdravlju. Također, jedan dio predavanja je baziran na podučavanju sportaša o tome kako uzimati dodatke prehrani kad su u prilici da ih moraju uzimati, rekla nam je Vesna Barišić, jedna od četiri članice tima HZJZ-a koje su jučer imale predavanje u Zadru. Uz nju su bile i Lea Pollak, Andrea Adanić Pajić i Maja Odorjan.
Odlučno protiv dopinga
– Većina sportaša se kroz svoju karijeru susreće s dopingom, ali ga ne prepoznaju. Oni moraju znati definirati doping i prepoznati ga te svi zajedno moramo biti odlučni u akciji protiv dopinga, jer samo mi bez sportaša nećemo postići ništa, rekla nam je Vesna Barišić.
Dodala je kako se predavanje održava u sklopu nacionalnog projekta te u svrhu prevencije i osvještavanja sportaša o opasnostima dopinga.
Barišić je napomenula kako doping u biti može biti službeni lijek koji se koristi u medicini. Problem se javlja kad recimo sportaši uzimaju neke dodatke prehrani, ali ne znaju što je točno u njima ili kad uzimaju kapi za nos, a ne znaju što je u njima. Naime, pojašnjava Barišić, u kapima za nos može biti efendrin koji je u biti doping. Sportaši moraju znati u kojoj količini smiju uzeti efendrin, koji je u biti stimulans te koji je zabranjen na natjecanjima.
Upozorenje rekreativcima
– Oni moraju znati što je stalno zabranjeno, a što je zabranjeno samo na natjecanju. Ne znaju koja su njihova prava i obveze i kome se obratiti. Imaju osjećaj kao da su nezaštićeni te kao da se nemaju kome obratiti, ali mogu se obratiti nama jer mi im želimo pomoći i zaštititi ih. Želimo da nas se ne doživljava kao policajce koji naganjaju sportaše kako bismo ih srušili. Mi želimo izbjeći pozitivne testove i zato provodimo ove edukacije u upozoravamo zašto su opasni steroidi, što je hormon rasta, zašto je nekad važnije sporije doći do cilja kako bi se izbjeglo riskiranje i ugrožavanja zdravlja, ali i moral te ponos i narušava se duh sporta, zaključila je Barišić.
Upozorila je i rekreativce kako moraju paziti na brojne dodatke prehrani i pripravke kako ne bi ugrozili svoje zdravlje.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ruganje hdz-u
Bauk je sada predložio da se o misiji NSATU-a glasa u – subotu
Kultura
nova izložba
U Arsenalu tri autora s tri likovne priče
Hrvatska
podaci dip-a
Na predsjedničkim izborima nešto više od 6.500 biračkih mjesta
Košarka
Premijer ženska liga
Na Višnjiku povijesni dan ženske košarke, Zadar domaćin Zadar Plusu
Županija
problem javne nabave
Zapeo natječaj za nadogradnju vrtića u Škabrnji
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Zadar
kandidat za župana
Jure Zubčić: ‘Zbog aktivizma stvari gledam iz drugog kuta, a znate li tko mi je javljao afere?’
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Nogomet
talenti na okupu
Devet igračica i četiri igrača iz Zadarske županije u selektivnom kampu HNS-a
Zadar
REFORMA KURIKULA