Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

Paška ovca i sir – hrvatski izvozni proizvodi!

Autor: Ivan Stagličić

04.07.2010. 22:00
Paška ovca i sir – hrvatski izvozni proizvodi!

Foto: A. SITNICA



Paška ovca, uključujući i proizvode, pašku janjetinu i paški sir, svakako je najistraženija populacija ovaca u Republici Hrvatskoj i tema koju tako često pokrećemo, a odnosi se na zaštitu ovih proizvoda, njihove kvalitete, bilo izvornosti, bilo zemljopisnog podrijetla, da mi danas ne poznajemo prepreke za ostvarivanje tog cilja – ravnatelj Hrvatske poljoprivredne Agencije Zdravko Barać
U Novalji su proglašenjem najuspješnijih proizvođača paškog sira i uzgajivača paških ovaca okončani jubilarni Deseti dani paške ovce i sira. Pred uzvanicima, uzgajivačima te mnogobrojnim gostima, svečanost je održana u novaljskoj Ruži vjetrov, a već tradicionalno su je pismom na kanat otvorili pučki pjevači Ivo Dabo i Goran Vidas. Okupljene je pozdravio predsjednik udruge ovčara i proizvođača paškog sira grada Novalje “Zaglava”, Alenko Dabo, govoreći u ime uzgajivača i proizvođača koje uz “Zaglavu” čine još udruge uzgajivača paške ovce Kolan i “Roguljica” Pag.
– Cilj ovog okupljanja od samog početka je isti: izlaganjem najkvalitetnijih grla ovaca prikazati napredak u poboljšanju proizvodnih osobina grla, a ocjenom i izložbom paškog sira upoznati goste Paga s ovim najvrjednijim proizvodom. Kao organizatori u proteklih deset godina nastojali smo izložbu graditi na način da predstavlja središnje mjesto paških uzgajivača, nastojeći svake godine privući nove uzgajivače. Pritom nam je glavni moto bio kako je spremnost uzgajivača za usvajanjem novih znanja temelj unapređivanja proizvodnje na njihovim gospodarstvima. Činjenica, da iz godine u godinu raste broj posjetitelja, pridonosi našim uvjerenjima kako smo na dobrom putu, kazao je Dabo.
Festival paške ovce
Gradonačelnik Novalje Ivan Dabo podsjetio je nazočne na sva tri dana programa Izložbe te naglasio:
– U ova tri dana mislim da se manifestacija osjetila i u Kolanu i u Pagu i osjeti se tu na završnoj večeri. Alenko vas je pozvao na jedanaestu manifestaciju “Dani paške ovce i paškog sira”, a ja smatram da ovo od iduće godine mora preći u festival paške ovce i paškog sira, oko toga ćemo se sigurno složiti. U ovom trodnevlju ima još elemenata i pravih pristupa da možemo to upotpuniti, rekao je Dabo te najavio niz izložbi proizvoda od ovčje vune, kao i izložbe umjetničkog stvaralaštva slikara i pjesnika. Na kraju izlaganja podsjetio je da je na Pagu, otkad je ljudi, od tada je i ovaca i pozvao na zajedništvo u još boljem brandiranju ovog najznačajnijeg otočnog proizvoda.
Ravnatelj Hrvatske poljoprivredne agencije mr. sc. Zdravko Barać osvrnuo se na mnoga istraživanja i projekte koje je u proteklom desetljeću Agencija provodila na Pagu.
– Ono što svakako treba istaknuti kad se govori o tim istraživanjima je da bez imalo ustručavanja možemo reći da je paška ovca, uključujući i proizvode, pašku janjetinu i paški sir, svakako najistraženija populacija ovaca u Republici Hrvatskoj i tema koju tako često pokrećemo, a odnosi se na zaštitu ovih proizvoda, njihove kvalitete, bilo izvornosti, bilo zemljopisnog podrijetla, da mi danas ne poznajemo prepreke za ostvarivanje tog cilja, rekao je Barać.
U ime Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnoga razvoja i ministra Petra Čobankovića, okupljene je pozdravio državni tajnik Josip Kraljičković:
– Ovo je hrvatsko bogatstvo, na jednom otoku dvije županije i tri jedinice lokalne samouprave organizatori su ove vrijedne manifestacije, a Ministarstvo je pokrovitelj. Ovo je poruka svima da ovdje častimo proizvodnju, hrvatski proizvod. To je poruka da mi možemo, da mi hoćemo i da mi znamo, istaknuo je Kraljičković pozvavši domaćine da na Pagu organiziraju “cestu paškoga sira, kako bi se upoznali s uzgajivačima, s uzgojem ovaca, s proizvodnjom sira i sa svim vrlinama i kvalitetama što taj sir i to podneblje i kraj mogu pružiti. Kraljičković je, također, izrazio uvjerenje da će se uspjeti u procesu zaštite paškog sira i ovce na europskoj razini.
Ovan šampion Branka Dokoze
Skupu se obratio i predsjednik povjerenstva za ocjenu ovaca dr. sc. Boro Mioč koji je među ostalima istaknuo:
– Ovčari nemaju vremena vozikati se traktorima, ali to je najraširenija djelatnost u cijeloj Hrvatskoj. Ovčara ima od Iloka do Prevlake, od Istre preko Brača, Paga, Krka, po cijeloj Hrvatskoj ima uzgajivača. I oni su sol hrvatske zemlje. Ovčari su to jer proizvode najbolje, najkvalitetnije proizvode bez kojih je nezamislivo sve ono lijepo što se događa u našim životima, poručio je Mioč.
Nagrađene su sljedeće kolekcije ovaca: Ksenija Gligora (3. mjesto), Srđan Šupraha (2. mjesto) i Ivica Zubović (1. mjesto). Nagrađeni su i vlasnici najboljih ovnova: Danijel Čemeljić (3.), Anka Čemeljić (2.) i Ksenija Gligora (1.). Ovan šampion bio je onaj u vlasništvu Branka Dokoze koji je okićen šampionskim zvonom.
 


Savjetovanje uzgajivača paške ovce


U organizaciji Hrvatske poljoprivredne agencije, Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza, Udruge uzgajivača paške ovce Kolan, Udruge uzgajivača paške ovce i proizvođača paškog sira Zaglava-Novalja i Udruge uzgajivača paške ovce Rogujica-Pag pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Zadarske županije i Grada Paga, u subotu je u Pagu održano 1. savjetovanje uzgajivača paške ovce.
Savjetovanje je otvori državni tajnik mr. sc. Josip Kraljičković koji je istaknuo važnost povezivanja Udruge ovčara otoka Paga, odnosno iz Kolana, gradova Novalje i Paga prema rješavanju zajedničkih ciljeva.
– Činjenica je da se zajedničkim naporima i suradnjom Udruga može puno toga napraviti, od zaštite paškog sira do velikog razvoja ovčarstva, rekao je Kraljičković te istaknuo kako se u ovoj godini namjerava krenuti s izmjenom Zakona o poljoprivrednom zemljištu koje je u vlasništvu države, a s time bi se definiralo na koji način bi se državni pašnjaci i poljoprivredna zemljišta dala u najam i zakup poljoprivrednicima, u slučaju Paga, ovčarima.
– Da je paški sir jedinstven kao i paško ovčarstvo potvrđuje činjenica da su ovih Dana paškog sira i paške ovce s nama predstavnici iz Slovenije i predstavnici Novog Sada. Posebno bih istaknula ulogu ravnatelja Hrvatske poljoprivredne agencije Zdravka Baraća, koji je dao obol paškom ovčarstvu i jako puno radio s ovčarima s Paga. Činjenica je kako je otok Pag dosegao maksimum u proizvodnji paškog sira u našoj domovini i svijetu. Naravno, ovčari s otoka Paga jako puno surađuju sa stručnjacima, gospodinom Baraćom, Hrvatskom poljoprivrednom agencijom i stručnjacima s Agronomskom fakulteta, a rezultati takve suradnje su itekako vidljivi, navela je Havranek.
Alenka FESTINI




 


Alenko Dabo: Vrijedilo je!


– Kada sam se prije 20 godina počeo baviti ovim poslom, ni u snu nisam pomišljao da bi sva ova događanja mogla poprimiti ovakav značaj. Prisjećajući se svega po logici stvari, nameće se samo jedan zaključak: vrijedilo je! Vrijedilo je zbog vas dragi gosti i profesori, vrijedilo je zbog svih nas uzgajivača. Vaš doprinos u svemu je dragocjen i ničim se ne može platiti, nego jednim toplim i ljudskim hvala. Hvala vam od srca, poručio je Alenko Dabo, predsjednik Udruge uzgajivača i proizvođača paškog sira grada Novalje “Zaglava”.


 


Sira za četiri milijuna eura


– Na otoku Pagu danas imamo 30 tisuća ovaca, paških ovaca, koje uzgaja 600 uzgajivača, a godišnje proizvedu sira u vrijednosti većoj od četiri milijuna eura ili oko 220 tona, iznio je državni tajnik, Josip Kraljičković


 


Najbolji sir je Zvonimira Oliverića


Predsjednica povjerenstva i ravnateljica Agencije za obrazovanje i znanost, dr. sc. Jasmina Havranek je zajedno s Dolores Barać proglasila najbolje proizvođače sira u ovoj godini, naglasivši da je konkurencija bila jako žestoka te da su razlike između nagrađenih kao u atletskom foto finišu.
Nagrađeni su: Tereza Vidas Puhalović, Domagoj Prtorić, Krunoslav Vidas, Nikola Palčić i Emiliano Škunca (bronca); Braco Dokoza, Ankica Selez, Alenko Dabo, Josip Šupraha, Tonči Sabalić, Marko Škunca, Zoran Dabo i Josip Šupraha Ipe (srebro); Ivica Olivarić, Josip Oštarić, Vlado Oštarić, Marijana Prtorić i Tereza Buljanovi (zlato). Šampion paškog sira za ovu godinu je Zvonimir Oliverić.