Sve palme koje su izvađene tijekom rekonstrukcije dijela Branimirove obale, bit će vraćene na staro mjesto.
Izvođač radova tvrtka Akropolis d.o.o. iz Splita ima ugovornu obvezu vratiti palme, naravno, osim onih koje su bolesne. Tako je glasio odgovor ravnatelja Županijske lučke uprave Davora Škibole o sudbini izvađenih palmi što je na društvenim mrežama prilično zabrinulo javnost.
Škibola u ovom trenutku nije mogao reći jesu li palme, koje su inače poznate po tome, učinile nekakvu štetu u strukturi obale jer radovi još nisu dospjeli do tih slojeva. Škibola kaže da su palme na zelenoj površini i da će konačnu odluku o njihovom vraćanju donijeti Grad Zadar i struka komunalnog poduzeća Nasadi.
Međutim, imamo različita mišljenja. Dio struke kaže kako su već primijećene dvije zaražena palme u blizini Veslačkog doba, dok drugi dio kaže kako su iste već uklonjene jer su zaražene Palminom pipom. To je bolest koja je poharala europske palme diljem Mediterana i za koju nema lijeka. Crvena palmina pipa, koja napada vrste iz roda Phoenix, počela se širiti prema zapadu velikom brzinom sredinom 1980-ih godina, zahvaljujući pojačanoj međunarodnoj trgovini zaraženim sadnim materijalom. Pojavila se 1992. u Egiptu, a potom 1994. u Italiji i Španjolskoj, 1999. u Izraelu i Jordanu, 2005. u Turskoj, 2006. na Cipru, u Grčkoj i Francuskoj 2008. u Maroku i 2009. u a potom i Gruziji i Sloveniji. Na lokalitetima na kojima su nađeni štetni organizmi jako zaražene palme uništavane su piljenjem, umatanjem otpiljenog dijela u plastičnu foliju i zakopavanjem na dubinu od najmanje dva metra na za to dopuštenim odlagalištima.
No, dio struke koji je želio biti anoniman ipak ukazuje da postoje suvremeni tretmani koji mogu spasiti ovo drvo.
Palme ispod zgrade "Ljepotice" nisu zaražene
Pomoćnica direktora Nasada, Zrinka Prusac, nam je rekla kako su palme (Phoenix canariensis) ispod zgrade Ljepotice, 15 komada, u dobrom zdravstvenom stanju.
– Nisu zaražene palminom pipom, odnosno ne pokazuju simptome zaraze. Tvrtka Nasadi liječe, odnosno tretiraju palme nekoliko godina preventivno i kurativno, metodom injektiranja (ubrizgavanja) i folijarnom metodom (putem lišća). Što će biti s njima kada se izvade neznamo jer taj posao ne rade Nasadi. Dobrom organizacijom posla izvođači radova mogu izvaditi palme na pravilan način i ponovo ih vratiti na slično mjesto gdje su i bile, naravno ako se na mjestu gdje su privremeno zbrinute ne zaraze nametnikom, rekla je Zrinka Prusac.
najnovije
najčitanije
Svijet
Glavni zapovjednik
Sirijski pobunjenički vođa obećao kazniti svakog tko je mučio ili ubijao zatvorenike
Svijet
RUSKI PREDSJEDNIK
Putin: Rusija se udružuje s BRICS-om kako bi stvorili AI savez
Hrvatska
SABORSKI ZASTUPNIK
Pupovac: Zabrinut sam za zdravlje glave koja se zove Bulj!
Hrvatska
NOVI PROBLEMI
Pao je Facebook, u problemima i Whatsapp, Instagram i Messenger
Hrvatska
AKTUALNI PREDSJENIK
Milanović pozvao građane na izbore, kaže da su ‘institucije ukradene i prisvojene’
Crna Kronika
u tijeku očevid
STRAVIČNA NESREĆA Ralicom u Gračacu naletio na pješakinje, jedna teško ozljeđena
Zadar
hotelski lanac
Hyatt Regency Zadar u potrazi za 150 radnika, u četvrtak organiziraju Dan karijera
Županija
opasne ceste
Devetero pješaka ozlijeđeno u naletima automobila na zebri
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Županija
Javna rasprava do 27.12.