Svake godine 8. ožujka tradicionalno se obilježava Međunarodni dan žena. Ženama se kupuje cvijeće, čestitke, pokloni, a sve kako bi se taj dan osjećale posebno. No, iza te komercijalne strane stoji činjenica da on zapravo predstavlja povijesnu borbu za jednaka prava, koju su žene morale voditi kako bi imale jednaka prava kao muškarci, a što zadnjih godina pada u drugi plan. Žene kroz povijest morale izboriti za pravo glasa, za pravo na obrazovanje, na odabir majčinstva, na obnašanje svih funkcija u društvu te sva temeljna prava osigurana zakonima.
Važno je obilježiti Dan žena
Obilježava li se ovaj dan u Hrvatskoj i Zadru nedovoljno "glasno", je li Valentinovo na neki način istisnulo obilježavanje Dana žena, treba li se uopće on obilježavati i treba li ženama poseban dan, koji će ih podsjećati na to da su žene ravnopravne s muškarcima, upitale smo nekolicinu Zadranki.
Ravnateljica Gradske knjižnice Zadar, Dorotea Kamber Kontić, smatra da je važno obilježavati Dan žena s obzirom na nemile događaje kojima smo svjedoci u posljednje vrijeme.
– Nasilje je postalo prečesto, ne samo nad ženama, već u društvu u cjelini. Važno je spominjati Dan žena u smislu da i danas postoje područja na svijetu u kojima su žene obespravljene i u lošijem položaju no što smo npr. mi u EU, kazala je Kamber Kontić dodavši kako su to vrlo teške teme, ali vrijedne spomena i podsjećanja. Također, podsjetila je i na bogati knjižnični fond GKZD, koji broji dosta naslova koji se bave tim temama o kojima bi građani svakako trebali čitati.
– Iako su žene u nekim dijelovima svijeta ravnopravne s muškarcima, u mnogima još uvijek nisu, i to treba naglašavati, kazala je Kamber Kontić.
Pao je u drugi plan
Pročelnica za kulturu i sport u Gradu Zadru, Dina Bušić, smatra da je Dan žena pao u drugi plan, s obzirom na uvođenje Valentinova i rast njegove popularnosti posljednjih godina.
– Zapravo, te dvije prigode nemaju veze jedna s drugom, ali se isto tako međusobno ne isključuju i pozadina im je sasvim drugačija. Treba obilježiti oba, ali svaki na svoj način, kazala je Bušić dodavši kako se, po njoj, Dan žena, u Zadru nedovoljno obilježava.
– Svakako ima prostora za poboljšanje, koncentrirajući se na tematiku, odnosno kako i zašto se Dan žena obilježava. Tada je to bio jedan vrlo aktivistički pristup, a u međuvremenu se ipak dosta toga dobroga dogodilo za žene i mislim da bi se u tom smislu, za unaprijeđenje statusa žena, kroz kulturu i slična događanja trebalo poticati program obilježavanja, kazala je dodavši da nije dovoljno Dan žena svesti na jednu ružu i koncert nekog zabavnog pjevača.
Asocijacija na prošle ideologije
Glumica i lutkarica Tamara Šoletić kaže da je na Dan žena iznimno ponosna i da ga treba cijeniti, posebice žene.
– Jako me rastužuje kada je Dan žena isključivo asocijacija na ideološke užase iz prošle države. To je međunarodni dan i mi kao žene dužne smo slijediti ono za što su se nekad žene borile. Moramo biti svjesne svih tih tekovina za koje su se druge žene izborile i zato trebamo obilježavati Dan žena i poštivati ga. No, isto tako, žalosno je da je žena kao nositeljica obitelji u današnje vrijeme postala žrtva obiteljskog nasilja. Još strašnije mi je da se u 21. stoljeću ponovno razmišlja o izmjeni Zakona o pobačaju i da žene moraju razmišljati hoće li im netko narediti da moraju roditi, a ne žele. To je poražavajuće, rekla je Šoletić. Dodala je kako je Valentinovo je za nju novija stvar koja nam je došla sa zapada, ali slaže se da treba veličati ljubav u svako doba.
– Dan žena ne povezujem s tim. On je nešto više za mene i ne zamjenjuje mi Valentinovo. Na taj dan sam baš nekako ponosna i volim ga obilježiti, simbolično (cvijetom i sl.). Uživam u tome što sam žena i mislim da taj Dan trebamo cijeniti i baštiniti, kazala je Šoletić dodavši kako joj, što se tiče obilježavanja tog Dana u Zadru i Hrvatskoj, smeta što gs povezuju s ideologijom.
– Stvar je čistog znanja, od kada se slavi i zašto. Mi žene uvijek moramo biti toga svjesne i baštiniti nasljeđe svih onih žena koje su se izborile za prava, u doba kada su stvarno bile ugnjetavane i živjele u teškim vremenima. Ali, nisam za prosvjede i parade na taj dan. Mi žene imamo svijest o tome tko smo i zašto smo potrebne na ovom svijetu i s tom mišlju živim svaki dan. Svjesna sam svoje ženstvenosti i ženske uloge kako u obitelji tako i u društvu i to svaki dan, ne samo na Dan žena, zaključila je Šoletić.
Treba izaći na ulicu!
Kontaktirali smo Petru Karmelić iz Antifjake, neprofitne organizacija studenata i studentica sociologije koja će sudjelovati i obilježiti Dan žena nizom događanja.
– Želimo ukazati na to da je taj Dan jako bitan i da se treba podsjećati na povijesnu borbu koju su žene vodile, ali ju i dan danas moraju voditi. Svi oni feministički zahtjevi koji su krenuli 1909. godine i danas su aktualni, pogotovo u hrvatskom kontekstu gdje svjedočimo usponu radikalne desnice i klerikalnih pokreta, kazala je Karmelić dodavši kako je posebice važno obilježiti Dan žena zbog slučajeva koji u posljednje vrijeme pune naslovnice, a odnose se na nasilje prema ženama, nasilja u rodilištima itd.
Trivijalizacija i komercijalizacija Dana žena
– Međunarodni Dan žena obilježava se još od 8. ožujka 1909. godine, kada je 28. veljače u SAD-u deklaracijom Socijalističke partije Amerike obilježen prvi Dan žena. Njime se obilježava i požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine, u kojem je poginulo više od 140 žena, od kojih je najmlađa imala samo 14 godina. Najpoznatiji prosvjed organiziran je 1908. godine kada je 15.000 radnica tekstilne industrije pod krilaticom „Bread and Roses“ marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. U mnogim je državama taj praznik s godinama izgubio svoju političku i društvenu oštricu, pa služi kao obična preslika Majčinog dana i Valentinova. Takva trivijalizacija, komercijalizacija i depolitizacija Međunarodnog dana žena ide ruku pod ruku s kapitalističkom logikom. Stoga je važno podsjetiti na povijesni kontekst borbe i političku dimenziju otpora. Milijuni žena diljem svijeta svake godine odaju priznanje ženama koje su izborile prava koja žene danas imaju, te istovremeno zahtijevaju da se stvarna ravnopravnost uvrsti kao neupitna činjenica u svim sferama društvenog života, od politike preko obrazovanja do tržišta rada. Dan žena nipošto nije komercijalni praznik kad žene trebaju ruže i bombonjere, to je dan kad se podsjećamo na povijesnu borbu koju su žene morale voditi da bi dobile pravo glasa, pravo na obrazovanje, pravo na odabir majčinstva, pravo na obnašanje svih funkcija u društvu te sva temeljna zakonima osigurana prava. Dan žena svima nam je podsjetnik na sve što su neposlušne žene postigle, kao i poticaj za daljnju borbu.
KSS Antifjaka
najnovije
najčitanije
Hrvatska
TRŽIŠTE POD PRITISKOM
Cijene kvadrata u Hrvatskoj rastu, ali tržište nekretnina usporava. Što slijedi?
Županija
Dječji vrtić Sabunić
Sveta Luca stigla u Privlaku i obradovala najmlađe
Svijet
NAIM KASEM
Čelnik Hezbolaha nada se da sirijske vlasti neće normalizirati odnose s Izraelom
Županija
POVODOM DANA PLANINA
Zadarski HGSS-ovci školarcima u Biogradu otkrili tajne spašavanja i timskog rada
Svijet
Loon-Plage
Četiri osobe ubijene u pucnjavi na sjeveru Francuske
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Županija
ministarstvo demografije