U ovom trenutku se projekt radi na način da paneli budu na krovu zatvorenog bazena i to u onom djelu na kojem se nalaze poslovni prostori. Planirano je da paneli budu na površini od 400 četvornih metara, rekao je dogradonačelnik Kasap
Priča o solarnim panelima na sportskom centru Višnjik ove godine bi trebala dobiti svoj epilog. Sredstva u proračunu Grada Zadra su osigurana i samo se čeka “zeleno svjetlo” od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji bi trebao sufinancirati 40 posto ukupne vrijednosti projekta.
Ugradnja solarnih panela na Višnjiku samo je nastavak projekata poticanja korištenja obnovljivih izvora energije u koju se Grad Zadar uključio još prije nekoliko godina, a kroz nekoliko projekata financirani su i solarni paneli na privatnim kućama. Darko Kasap, zamjenik gradonačelnika Grada Zadra detaljnije nas je upoznao s planovima kojima će se potaknuti korištenje solarne energije.
Ušteda energije do 40 posto
– U Proračunu Grada Zadra za 2012. godinu predvidjeli smo sredstva za izgradnju solarnih panela na športskom centru Višnjik.
Predviđen je dio potrebnih sredstava, a drugi dio će osigurati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ukupna vrijednost projekta je 2,8 milijuna kuna, a očekujemo da će Fond sufinancirati 40 posto od ukupne vrijednosti projekta. Naša procjena je da će po izgradnji panela i priključenja kotlovnice na zemni plin ukupna potrošnja energije biti smanjena između 35 i 40 posto, što su značajne uštede u financijskom smislu, kazao je Kasap dodajući da je vijek trajanja panela između 12 i 14 godina te je investicija isplativa samo ukoliko je sufinancirana.
O ugradnji solarnih panela na Višnjiku govorilo se i prošle godine, ali zbog nedostatka sredstava ipak nije realizirana.
Tada je bilo je riječi o tomu da će paneli biti postavljeni na krovu Višnjika ili kao krov parkirališta.
Novi je plan ipak da paneli budu na krovu bazena.
– U ovom trenutku se projekt radi na način da paneli budu na krovu zatvorenog bazena i to u onom dijelu na kojem se nalaze poslovni prostori. Planirano je da paneli budu na površini od 400 četvornih metara. Moguće ih je postaviti i na neke druge površine ako se za to ukaže prilika, kaže Kasap.
Očekuje se da će ugovor o sufinanciranju biti potpisan u prvom kvartalu ove godine te će se nakon toga raspisati natječaj za kupnju panela i ukoliko sve bude teklo po planu, već na jesen bi krov zatvorenog bazena mogao biti prekriven solarnim panelima.
“30 sunčanih krovova”
Grad Zadar je prije godinu i pol dana prvi put pokrenuo projekt u kojem su građani sufinancirani za ugradnju solarnih panela na svoje domove. Iako je bilo predviđeno sufinanciranje 30 projekata na natječaj se javilo samo 14 osoba, a projekt je nastavljen i prošle godine te će u ovoj godini biti sufinancirano još 15 osoba.
– Imali smo nekoliko projekata, točnije tri projekta u suradnji s Fondom. Prvi projekt bio je subvencioniranje izgradnje ukapljenog naftnog plina i solara na otocima, a nažalost za takvu vrstu projekta unatoč našim nastojanjima nije bilo zainteresiranih. Djelomično je tome “kumovala” dosta komplicirana papirologija koja se trebala prikupiti te su kriteriji u sljedećim natječajima malo sniženi. Nakon toga raspisali smo natječaj za kućanstva “30 sunčanih krovova” te smo mi građane subvencionirali s 10 tisuća kuna, Fond s 12 tisuća, a prosječna vrijednost projekta bila je između 30 i 35 tisuća kuna. Realizirano je 14 takvih projekta te je ponovno raspisan isti natječaj i u ovom trenutku imamo petnaestak zainteresiranih, kazao je Kasap. On napominje da se najčešće javljaju ljudi koji su već prije predvidjeli instalacije ili su trenutačno u gradnji kuće.
Veliki problem u provedbi ovih projekata stvarala je dokumentacija.
– Građanima je potrebna građevinska dozvola i vlasnički list, a na tome inzistira i Fond za zaštitu okoliša. Osim toga mora postojati i projekt realizacije tog sustava, makar na idejnoj razini, kazao je Kasap.
Prema svemu sudeći možemo očekivati da će sljedeće godine na mnogim domovima i zgradama u Zadru biti ugrađeni solarni paneli ili neki vidovi obnovljivih izvora energije.
– Naša budućnost je da do 2020. godine koristimo barem 20 posto energije iz obnovljivih izvora, zaključio je Kasap.
Strukovna škola V. Vlatkovića korak ispred vremena
Osim ovih projekata koji su u planu Grada Zadra, veliki posao s korištenjem obnovljivih izvora energije napravila je i Strukovna škola Vice Vlatkovića koja je na krovove postavila brojne solarne panele, malu vjetrenjaču, a nedavno su kupili i hibridni automobil. Škola je poznata po izgradnji malog solarnog automobila, ali i po projektu Solarnog edukacijskog centra Zadarske županije.
– Za njih imam samo riječi hvale. Tihomir Tomičić i škola su izuzetni u prepoznavanju novih tehnologija i po novom ekološkom načinu života. Ponosan sam što sam građanin grada u kojem postoji takva škola i takav ravnatelj. Važno je za edukaciju naše djece da se uče u takvom okruženju, što znači da će u budućnosti kvalitetnije razmišljati o životu, kazao je Kasap.
najnovije
najčitanije
Vinske kronike
poznata sorta
ZADAR VS. SVIJET Regionalne specifičnosti cabernet sauvignona širom svijeta
Svijet
suprotno europskim zemljama
Amerikanci očekivano osudili nalog Haškog suda za uhićenje Netanyahua
Ostali sportovi
Veliki "come back"
Lindsay Vonn se vraća skijanju na utrci u St. Moritzu
Zadar
slobodan ulaz
U sklopu obilježavanja Dana grada Zadra Muzej antičkog stakla priredio bogat program
Zadar & Županija
NESREĆA
Tehnički direktor Jadrolinije opisao što se dogodilo s katamaranom “Silba”
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
POTPORE