
Mungos je velika nesreća za svako područje gdje je naseljen. Ovu teoriju potvrdio mi je i dugogodišnji ravnatelj Nacionalnog parka “Mljet” prof. dr. sci. Karmelo Poštenjak, zgražajući se nad činom ishitrenosti i velike ljudske zablude pri unošenju mungosa u najljepši biser južnog Jadrana (otok Mljet) bez prethodno razrađene studije
U proteklih stotinjak godina življenja na hrvatskom tlu mungos se od spasonosnog tamanitelja zmija preobrazio u ljutog neprijatelja lovstva i prirode uopće.
Unesene (alohtone) vrste su vrste koje se ne pojavljuju u prirodno danom okolišu, nego su unesene slučajno ili namjerno posredstvom čovjeka. Posljedica takvog djelovanja je promjena okoliša koja često postane trajna.
U Hrvatskoj i svijetu čest je problem invazivnih vrsta koje, kao što sama riječ kaže, vrše pravu invaziju na domaće, autohtone vrste i ponašaju se vrlo agresivno u za njih stranoj okolini. Veliki je problem za Hrvatsku danas, posebice za područje otoka Mljeta, invazivna vrsta mungosa koji spadaju u red mesoždera (lat. Carnivora), razred: sisavci (lat. Mammalia), koljeno: svitkovci (lat. Chordata), carstvo: životinje (lat. Animalia).
Izgled i razmnožavanje
Za mungose najjednostavnije možemo reći da izgledom podsjećaju na kombinaciju psa i mačke.
Imaju izduženo tijelo s malom glavom i istaknutom njuškom. Okrugle uši su im visoko postavljene na glavi. Obično imaju dugačak rep, a noge relativno slabo razvijene. Mnoge vrste imaju točke, pruge ili šare po tijelu i repu. Radi se o životinjama iznimne brzine i spretnosti, koje obilato koriste tijekom života.
Sva su im osjetila dobro razvijena, a osobito vid i njuh.
Izrazito su reproduktivna vrsta u kojoj je ženka skotna sa 42 dana i okoti 2-4 mlada, koji su već sa 9 mjeseci reproduktivno sposobni.
Borba s kobrama
Hrane se svime što mogu svladati. Od kukaca, riba, rakova, manjih sisavaca, jaja ptica i gmazova… Ponekada prehrani dodaju biljnu hranu kao što su bobice i voće. Mungosi su osobito poznati po tome što se hrane zmijama. Indijski sivi mungos pravi je junak u borbi i s kraljevskim kobrama dužine do šest metara. Ta prava borba Davida i Golijata postaje još zanimljivija zbog činjenice da mungosi nisu otporni na zmijski otrov i da bi i samo jedan ugriz bio dovoljan da ubije mungosa.
Iznimna brzina i spretnost omogućava mungosima da izbjegnu napade zmije i da je u kratkom vremenu usmrte snažnim ugrizom koji joj smrska glavu.
Introdukcija na Mljet
S namjerom da s otoka u Hrvatskoj uklone zmije otrovnice koje su se previše namnožile i postale stalna opasnost za ljudsko zdravlje i stoku, Ministarstvo poljodjelstva u Beču početkom 20. stoljeća donijelo je odluku o introdukciji (unošenju) mungosa na otok Mljet. Uneseno je 11 životinja, sedam mužjaka i četiri ženke koje pripadaju vrsti sivi ili mali indijski mungos (Herpestes javanicus auropunctatus), a dokazano su ponajbolji tamanitelji zmija otrovnica iz porodice cibetki. Sa smanjenjem broja zmija otrovnica, osobito poskoka, mungos je prešao na drukčiji način ishrane napadajući uz sitne glodavce još i plemenitu divljač, posebice na otocima. Indijski mungosi izvanredno su brze i okretne životinje. Brojna hrana su mu postale zavičajne vrste i različite ptice (osobito one vrste koje se legu na tlu ili u niskom raslinju), kojima pije jaja ili ubija ptiće u gnijezdu.
Štetnik i prijenosnik bjesnoće
Zanimljivo je da u nedostatku plijena često ulazi u vinograde i voćnjake hraneći se grožđem i smokvama. Od kada su mungosi uništili zmije na Mljetu, njihov plijen postale su mnogobrojne vrste malih životinja, zavičajne i migratorne vrste ptica (prepelice pućpure), a približivši se ljudskim naseljima, ne štedi se ni domaća perad.
Mungos je izrazito štetna životinja. Prijenosnik je nekih bolesti, naročito bjesnoće. Previše se namnožio i poremetio je odnose među drugim vrstama divljih životinja pa mungos od 1949. godine ne uživa nikakvu zakonsku zaštitu, a nijedna metoda istrebljenja do danas nije urodila plodom. Mungos se, prema saznanjima lokalnog pučanstva, proširio s Mljeta na rubno priobalno područje i dalje se širi uz priobalje prema sjeveru.
Posljedice ishitrenosti
Sve ovo što je opisano samo je dio velikog problema današnjice: problema invazivnih vrsta. U okolišu domaćina strana flora i fauna u pravilu je agresivnija nego domicilne vrste, počinje dominirati prostorom i time ugrožavati bioraznolikost. Jednom kada se prekine prirodni biološki lanac posljedice su nepredvidive, nesagledive i praktički ireverzibilne.
No, problemi nisu samo ekološke prirode, već sežu mnogo dalje.
Jednom rečenicom, mungos je velika nesreća za svako područje gdje je naseljen. Ovu teoriju u ugodnom razgovoru potvrdio mi je i dugogodišnji ravnatelj Nacionalnog parka “Mljet” prof. dr. sci. Karmelo Poštenjak, zgražajući se nad činom ishitrenosti i velike ljudske zablude pri unošenju mungosa u najljepši biser južnog Jadrana (otok Mljet), bez prethodno razrađene studije. S toga veliki oprez u razradi studije o unošenju alohtonih vrsta koje nikad nisu živjele na našim prostorima, jer za svaku pogrešku će nam priroda ispostaviti račun, u to možemo biti sigurni.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
SVJETSKO UDRUŽENJE ZA POSLOVNA PUTOVANJA
Hrvatska je među 15 najtraženijih europskih destinacija za kongresni turizam
Novosti
dugoočekivana tužba
SAD tuži Amazon zbog kršenja antimonopolskog zakona i štete za potrošače
Novosti
SRBIJA
Vučić poslije sukoba zatražio snažnije djelovanje KFOR-a, SAD i EU očekuju istragu
Nogomet
Povratak na staro
UEFA započela proces povratka ruskog nogometa u službena međunarodna natjecanja
Novosti
rusija
Oporbenjak Navaljni izgubio žalbu na 19-godišnju kaznu zatvora
Hrvatska
OBITELJSKO NASILJE
Majka Klare Buntić: ‘Tukao ju je redovito, a njegovi su sve zataškavali. Bespomoćni smo i bojimo se izaći iz kuće’
Zadar
na višnjiku
Sa suzama u očima i ponosom u srcu dočekan zlatni Mateo Škara
Crna Kronika
Nasilje
Buntićeva supruga iznijela nove jezive detalje nasilja: Tukao me rukama, nogama, svime
Crna Kronika
SERIJA KRAĐA
Provalio u kuću u Zemuniku, ukrao novac i zlatni nakit
Zadar & Županija
PU ZADARSKA