Nedjelja, 15. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

Mons. Pavao Kero postumno predložen za nagradu za životno djelo

01.04.2019. 17:30
Mons. Pavao  Kero  postumno  predložen za  nagradu za  životno djelo


Svake godine zadarska javnost nestrpljivo iščekuje kome će  Odbor za dodjelu javnih priznanja Zadarske županije dodijeliti godišnje  nagrade, osobito one za životno djelo. Članovima Odbora već je poslana  lista s prijedlozima za nagrade laureatima koje će biti uručene 16. travnja  na svečanoj sjednici Skupštine Zadarske županije.
Kao i uvijek, i ove su godine najintrigantniji oni prijedlozi koji se odnose na nagrade za životno djelo, a ove ih je godine čak šest. Naime, protekle je godine Odbor dodijelio dvije nagrade za životno djelo i to postumno Tomislavu Ivčiću za postignuća koja je ostvario na području kulture i  umjetnosti, te poznatom zadarskom pedijatru dr. Martinu Mikecinu, za  postignuća na području humanitarnog i zdravstvenog djelovanja.


Posebnost ovogodišnje liste
Kad je riječ o prijedlozima nagrada za životno djelo ove godine, prije  svega treba spomenuti prijedlog za postumnu nagradu mons. dr. sc. Pavi  Keri, dugogodišnjem ravnatelju Stalne izložbe crkvene umjetnosti i vikaru za kulturu Zadarske nadbiskupije, preminulom 14. prosinca prošle  godine. Mons. Kero predložen je za doprinos na području kulture i znanosti, a predlagatelji ove postumne nagrade su Sveučilište u Zadru,  Općina Bibinje i Društvo za povjesnicu Zadarske nadbiskupije "Zmajević".
Idući je prijedlog onaj za poznatog čakavskog pisca, Slavka Govorčina,  koji je, međutim, ove godine postavio jedan raritet na listi prijedloga, a  taj je da je Govorčin  – predložio samog sebe. Pod egidom "za područje  književnosti", pisac tako u obrazloženju navodi: "Prvi sam počeo pisati  na čakavskom govoru zadarskog okružja", te je na kraju Odboru za dodjelu priznanja priložio i kompletan popis svojih knjiga.


Šest prijedloga za životno djelo
Poznatog zadarskog meteorologa, Duška Kraljeva, za doprinos u području tehničke kulture, prirodoslovno-matematičko područje i meteorologiju predložila je Zajednica tehničke kulture Zadarske županije.
Za nagradu za životno djelo predložen je i Davor Vidaković, ravnatelj  Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar, kojega zaslužnim za ovo priznanje smatraju Anita Škarica i Povjerenstvo projekta Zadarsko bijelo srce  i to za doprinos na području odgoja, obrazovanja, kulture, sporta, tjelesne kulture, zdravstvene i humanitarnog rada.
Prof.dr.sc. Vladimira Skračića, hrvatskog jezikislovca, za područje znanosti, obrazovanja i kulture, odnosno istraživanje hrvatske toponimije,  predlaže Otočni sabor – Udruga za razvitak hrvatskih otoka.
Mr.sc. Ivu Brkića, voditelja glazbeno-plesnih radionica, za područje  kulture, umjetnosti, odgoja, obrazovanja i humanitarnog rada, predložilo je čak 15 osoba: Aida Bogdan, Marijan Kamber, Mićo Jurjević, Boris-Ante Magaš, Ante Bilan, Nela Marić, Edi Vučković, Nada Ledenko,  Mile Nimac, Zvjezdana Radar, Biserko Radan, Sara Radan, Vladimir Matoković, Vedrana Milin Ćurin i Anamarija Botica Miljanović.
Posebnost Nagrade za životno djelo, zbog čega je mnogi i priželjkuju,  činjenica je da se može se dodijeliti samo pojedincu i to za cjelovito djelo  koje je ostvario tijekom svog radnog vijeka i koje u određenom području  društvenog života i rada predstavlja izuzetan i osobito vrijedan doprinos  razvoju Zadarske županije.




Prijedlozi za godišnje nagrade
Što se tiče godišnjih nagrada, za njih su predloženi sljedeći pojedinci,  timovi i ustanove: Dragan Župan, Ivan Pribilović, Domagoj Pribilović i  Boksački klub "Bandits" Zadar (za područje sporta), Udruga hrvatskih  branitelja oboljelih od PTSP-a Zadarske županije (za zdravstveni, humanitarni rad i socijalna skrb), Julija Brkić (karitativna djelatnost i humanitarni rad), Davor Vidaković (odgoj, obrazovanje, kultura, sport, tjelesna  kultura, zdravstveni i humanitarni rad), Pave Ivić (obrazovanje), Veleučilište "Baltazar" (odgoj i obrazovanje), Foto klub Kornat (kultura),  Košarkaški klub osoba s invaliditetom Zadar (sport osoba s invaliditetom), Morana Rogić (izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje), Kazalište  lutaka Zadar (kultura i umjetnost), Davor Pešić, Petar Pešić i Mladen  Pešić (humanost), Zvonimir Vlatković (poljoprivreda), Ivona Dijan Fabijan (zdravstvena zaštita) te Mirjana Tadić (socijalna skrb).
Tu je i nekoliko prijedloga za nagrade zaprimljenih izvan roka: Milena  Dundov (za područje kulture), Šime Fantela, Mihovil Fantela, Edi Stipić,  Damir Burčul – Fantela Sailing Team (sport) te Zadarski list (za područje  informiranja).
U Županiji pak napominju kako se Javna priznanja dodjeljuju za najveće zasluge u promicanju znanosti, gospodarstva, odgoja, obrazovanja,  kulture, umjetnosti, športa, tjelesne kulture, zdravstvenog i humanitarnog rada, socijalne skrbi, prostornog uređenja, zaštite i unapređenja  okoliša, ljudskih prava kao i ostalih područja društvenog života.


Sastav Odbora za dodjelu javnih  priznanja
Željko Lončar, predsjednik (HDZ)
Božidar Longin, potpredsjednik (HDZ)
Šime Vicković, član (HDZ)
Šime Mršić, član (HDZ)
Mate Lukić, član (NHR)
Frane Bojmić, član (SDP)
Ante Rubeša, član (AM)
Jasminka Adžić-Sikirić, članica (Živi zid)
Josip Plazibat, član (Živi zid).


Tko je sve postumno dobio nagradu?
Da se nije lako dogovoriti  oko dodjele javnih priznanja kazuje i podatak da su i  Grad i Županija od 1992. godine svoja priznanja više puta dodijelili postumno. Tako  je županijsku nagradu za životno djelo prošle godine dobio Tomislav Ivčić, 2016. legendarni zadarski košarkaš Bruno Marcelić,  2011. kipar Ratko Petrić, 2010. godine  zadarski nadbiskup mons. Ivan Prenđa, a 1995. godine Nagrada Grada postumno je  dodijeljena košarkaškom velikanu Krešimiru Ćosiću, što kazuje da su i Grad i Županija nekih svojih zaslužnih građana postali svjesni tek nakon njihove smrti.