Povjerenstvo Ministarstva zaštite okoliša usvojilo je jučer, uz male ograde, Studiju zaštite okoliša izgradnje postrojenja za recikliranje otpadnog grita iz brodogradnje u Zatonu Obrovačkom. Tvrtka Grit Inter, prema riječima njenog prvog čovjeka, Ivana Prižmića, treba samo pojasniti neke od detalja čuvanja i transportiranja recikliranog grita.
– Iako su sve te situacije vrlo jasno opisane u Studiji, mi ćemo učiniti kako je naložilo Povjerenstvo i sistematizirati podatke na način kako to oni zahtijevaju. No ovog puta bih naglasio da postrojenje u Zatonu Obrovačkom neće obrađivati 50.000 tona kako to u studiji piše. Bit ćemo sretni ako budemo uspjeli obraditi 10.000 tona. Naime, mi ne prodajemo pogon, nego tehnološki proces za ona brodogradilišta koja proizvode i do 50.000 tona grita. Neću kriti da se radi o vrlo unosnom poslu, ali i da na tom području nema radne snage. Posao u našem pogonu će moći naći i umirovljenici, a plaća će se kretati između četiri i pet tisuća kuna, rekao je Prižmić.
Da podsjetimo, postrojenje Grit Intera u Zatonu Obrovačkom počelo bi raditi u hali bivše tvornice hidrauličnih cilindara. Otpadni grit iz brodogradilišta bi se reciklirao kako bi se mogao ponovno koristiti kao abrazivno sredstvo za čišćenje brodova u brodogradilištima. Riječ je navodno o inovativnoj tehnologiji recikliranja otpadnog grita gdje se odvajaju čestica boje i hrđe i ostalih nečistoća, čiji rezultat predstavlja reciklirani grit koji je pogodan za ponovnu uporabu. Postupkom recikliranja od ukupne ulazne količine otpadnog grita dobije se oko 75 posto recikliranog grita koji se može koristiti ponovno za pjeskarenje, ali se također može koristiti i u proizvodnji željeznih legura, betona, asfalta visoke čvrstoće i sl. Oko 25 posto iz postupka recikliranja otpada na tzv. sitnu frakciju. Provedenim analizama, kaže se u Studiji, utvrđeno je da je sitna frakcija pogodna za namješavanje sa sirovinom u proizvodnji cementa. Ostaci boje i metala će se odvojeno prikupljati, privremeno skladištiti u zatvorenim bačvama i predavati ovlaštenom sakupljaču na daljnju oporabu i/ili zbrinjavanje. No u studiji stoji kako je provedenim ispitivanjima uzoraka ostataka boje i metala te sitne frakcije, utvrđeno je da se radi o neopasnom otpadu koji zadovoljava uvjete za odlaganje na odlagalište neopasnog otpada.
Ministarstvo: Ne možemo reći je li Studija prihvaćena
Ministarstvo zaštite okoliša jučer nije moglo potvrditi je li Studija zaštite okoliša Izgradnje postrojenja za recikliranje otpadnog grita iz brodogradnje u Zatonu Obrovačkom prihvaćena ili nije. Iako su sjednice povjerenstva javne, odbili su dati informaciju koja je “top-tema” u općini Jasenice i gradu Obrovcu i o kojoj su se prosvjedima očitovali internetska platforma CitizenGO te susjedi koji se bave ruralnim turizmom i koji su zapravo pokrenuli lavinu nezadovoljstva. U Ministarstvu su se opravdali činjenicom da rješenje mora najprije na potpis ministru Tomislavu Čoriću što u prijevodu znači – ništa do ponedjeljka. “Ako imate nekog tko je bio na sjednici Povjerenstva, njemu se obratite, ali mi vam ne možemo dostaviti odgovor, bio je odgovor Ane Mikulić iz Službe za odnose s javno ovog ministarstva.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
MINISTAR OBRANE
Anušić: 2025. dostižemo izdvajanja od 2 posto BDP-a za obranu
Svijet
PRISTUPNI PREGOVORI
Crnoj Gori Hrvatska blokirala zatvaranje jednog poglavlja
Crna Kronika
SPLIT
Ispred postaje zapalio policijsko vozilo, uhićen je
Scena
Zajednički intervju
Ivan Rakitić i Raquel otkrili tajnu skladnog braka: ‘Mi smo posebni po tome…’
Nogomet
IZBORNIK
Zlatko Dalić: Poštujem sve protivnike, ali Hrvatska je s razlogom prvi nositelj
Zadar
VEĆ TRADICIONALNO
Sveta Luca darovala djecu na Pedijatriji
Zadar
kandidat za župana
Jure Zubčić: ‘Zbog aktivizma stvari gledam iz drugog kuta, a znate li tko mi je javljao afere?’
Nogomet
Legendarni zadarski (malo)nogometaš
Frane Fatović: ” Želim pokazati mladima da i s više od 40 godina mogu uživati u sportu”
Nogomet
talenti na okupu
Devet igračica i četiri igrača iz Zadarske županije u selektivnom kampu HNS-a
Zadar
FININE DRAŽBE