Nakon što je likovna izložba “Interkulturalna art promocija” u svom jubilarnom, petom sazivu tijekom kolovoza gostovala u izložbenom prostoru Odjela Muzej grada Zadra Narodnog muzeja Zadar i svojom koncepcijom te izloženim eksponatima pobudila veliko zanimanje ljubitelja likovnosti, svekolike javnosti, ali i turističkih gostiju te brojnih medija neminovan je i logičan put bio njezino daljnje promoviranje. Naime, proteklog je tjedna, točnije u ponedjeljak, 21. studenog ova ugledna međunarodna likovna izložba iza čije organizacije stoji likovna udruga “Art-Forum Zadar” postavljena i predstavljena u Gradskoj knjižnici i čitaonici Bogdan Ogrizović u Zagrebu. Knjižnica Bogdan Ogrizović se nalazi u ulici Preredovićeva 5, u samom središtu našeg glavnog grada i u neposrednoj blizini Cvjetnog trga.
Direktna komunikacija s prolaznicima
Pozicija u središtu glavnog grada, ističu Boris Žuža, likovni umjetnik i pedagog, te voditelj udruge “Art-Forum Zadar” i Rade Zrilić, jedan od predstavljenih umjetnika, omogućuje direktnu komunikaciju likovnih djela s brojnim prolaznicima te ljubiteljima umjetnosti što korespondira s namjerom da se što većem broju najrazličitijih znatiželjnika predstavi ideja interkulturalnosti kao poželjnog modela iskazanog putem likovnih djela umjetnica i umjetnika iz različitih gradova naše zemlje, zemalja iz regije, ali i brojnih svjetskih destinacija.
– Spomenute osobitosti pridaju samom događaju istaknutu estetičku nostu koja je iskazana u činjenici da bi postojeća stvarnost bez istinskih umjetničkih ostvarenja izgubila potreban smisao i izgledala isprazno. Dok je druga bitna komponenta ona etička koja se iskazuje u nesebičnosti umjetnika da ustupanjem likovnih djela, svojim zajedničkim nastupom, bez ograda promoviraju ideju o mogućnostima sveupćeg zajedništva utemeljenog na univerzalnim načelima. U tom kontekstu može se istaknuti misao Piet Mandriana koji kaže kako se “novi život može pronaći u slobodnom prostoru otvorenom pomoću razuma i mišljenja, kaže nam, pričajući o nastupu izložbe koja je do sada predstavljana isključivo po centrima Zadarske županije, Boris Žuža.
– Prostor je vrlo atraktivan i prikladan za jednu ovakvu kulturnu i umjetničku manifestaciju. Knjižnica sa svoje dvije etaže od po oko 100 četvornih metara često i rado organizira ovakve i slične događaje, a po riječima njezinih djelatnika kroz nju dnevno prođe i više od 10.000 korisnika i posjetitelja. U tom smislu valja istaknuti naše zadovoljstvo ovim vrlo prikladnim modelom za našu prezentaciju. To je sjajna prilika svim našim članovima da kolektivno predstave svoja umjetnička ostvarenja. Valja pritom spomenuti kako se radovi nalaze izloženi uz ostakljeni dio Knjižnice uz ovu prometnu zagrebačku ulicu (Preradovićeva, op. a.) i jasno su vidljivi svakom prolazniku, kazuje nam Rade Zrilić te ističe kako je i širi prostor uokolo knjižnice neobično prikladan za predstavljanje umjetničkih ostvarenja:
Prikladno mjesto za izložbu
– Izloženi se eksponati na jedan suptilan način međusobno nadovezuju i nadopunjuju s arhitektonskim ostvarenjima ovog urbanog prostora. Riječ je o ostvarenjima arhitekture Bauhausa i bečke secesije. Tu je pravoslavna crkva koju je Franjo Klein napravio po uzoru na bečku sa Fleischmarkta. Na toj crkvi Herman Bolle rauvija projekt zvonika. U neposrednoj je blizini kuća industrijalca Kallina čiji je sin Ivo istaknuti modernistički slikar. Tu je, potom, zgrada koju je projektirao Viktor Kovačić, možda najeminentniji zagrebački arhitekt. Nadalje, Cvjetni trg je “zegrebačkiji” nego li Jelačićev. Secesionističko okruženje mirnija je, pješačka, oaza. Iz svega ovoga može se vidjeti koliko je mjesto gdje je predstavljena izložba “Interkulturalna art promocija 2011” prikladno.
U predstavljanju “Interkulturalne art promocije 2011” u Zagrebu sudjelovali su sljedeći umjetnici: Julie Ackermann, Branko Antunović, Milan Ciglar, Simona Dular, Ito Eijiro, Josip-Joško Fijucek, Snitar Houda, Ivan Golac, Stipe Golac, Bo Halbrik, Ahmet Ibukić, Dragan Jelavić, Ximena De Leon Lucero, Sylvia Perović, Božo Rupčić, Nebojša Ružić Varda, Lella Sambunjak, Mario Tomas, Rade Zrilić i Boris Žuža. Zemlje sudionice, odnosno zemlje iz kojih dolaze spomenuti umjetnici su Argentina, Bosna i Hercegovina, Danska, Francuska, Japan, Maroko, Srbija, Slovenija i Hrvatska. Izložba će u Gradskoj knjižnici i čitaonici Bogdan Ogrizović u Zagrebu biti izložena do 5. prosinca.
najnovije
najčitanije
Zadar
demantiraju rogića
Udruga mladih Arbanasi 1726: ’Nismo politički usmjereni niti povezani s SDP-om’
Novosti
uskok i eppo
Nekoliko zaposlenika MVEP-a izvlačilo novac na putnim nalozima
Svijet
odluka vrhovnog suda
Temeljem ratnog zakona Trumpu omogućene deportacije
Zadar
roadpool akcija
Građani zadarskoj policiji predložili čak 164 lokacije za nadzor brzine
Crna Kronika
teške krađe
Iz kuće u Zadru ukraden zlatni nakit, u Kalima građevinski materijal
Crna Kronika
PRODULJEN ISTRAŽNI ZATVOR
Podignuta optužnica protiv Zadranke zbog proizvodnje i prodaje droge
Županija
UGROŽENI BUŠAK
DOGODILO SE ČUDO U Poljicima oždrijebljen Vitar – autohtoni dalmatinski poni
Zadar & Županija
Izbori
Analitičar Žarko Puhovski: “Ako HDZ izgubi Zadar, to će odjeknuti!”
Zadar
lista konji
Ričard Nezavisni najavio listu za Gradsko vijeće sa zanimljivom porukom: “Nemojte glasati za nas”
Zadar
glas grada