Foto: Vedran Karuza
RTL javlja da bi ispijanje kave u kafiću moglo postati luksuz. Razlog je u lošijem urodu i poremećaju opskrbnih lanaca cijena sirove kave, zbog čega je cijena sirove kave na najvećim razinama u posljednjih desetak godina.
Uz to, zalihe proizvođača u Europi nikad nisu bile manje, a sve se to prelijeva i u šalicu kave. Vodeći svjetski proizvođači koji nastupaju na tržištu jugoistočne Europe, pa tako i u Hrvatskoj, već su dva puta ove godine podigli cijenu kave, a značajnije povećanje najavljuju za treći kvartal.
“Utjecaj smanjenja svjetskih zaliha na sirovu kavu će definitivno utjecati na cijenu koja će se povećati trostruko, četverostruko ili peterostruko. Dakle, onda neće biti duplo skuplja, nego će to biti iznosi veći tri do četiri puta.
Naravno, tu imate i špekulante koji koriste tu situaciju. Recimo, zadnje povećanje kave u zadnjih mjesec dana od 25 posto je pod utjecajem velikih suša u Obali Bjelokosti gdje se uzgaja kakao, što nema veze s kavom, ali su špekulanti to iskoristili da se cijena digne, ali s druge strane imamo realnu situaciju u Vijetnamu koji je najveći proizvođač robuste – ogromna suša i manjak kave od 40 posto, to vam je na cijenu 50 do 100 posto povećanje”, kazao je za RTL Danas Robert Pudić, ugostitelj i vlasnik pržionice kave.
Koliki će biti rast cijena?
Za ovisnike o kavi, koji je piju ujutro, popodne i navečer – loše vijesti. Cijene vodećih europskih proizvođača koji nastupaju na našem tržištu rasle su oko 15 posto godišnje, što je više od stope inflacije, a taj trend se nastavlja, objašnjava potpredsjednik Nadzornog odbora najveće tvrtke za distribuciju prehrambenih proizvoda u zemlji.
“U ovoj godini već smo imali u svakom kvartalu značajno povećanje cijena u visokim jednoznamenkastim iznosima, a u trećem kvartalu očekujemo još jedno značajno dvoznamenkasto poskupljenje. Neminovno će se taj porast cijena održavati i na cijene u trgovinama i kafićima”, kaže Stjepan Roglić, potpredsjednik Nadzornog odbora Orbico grupe.
Koliki će rast biti malo tko se usudi prognozirati.
“Značajan dio toga na sebe će preuzeti logistika, nešto trgovina, ali ipak dio toga reflektirat će se i na konačnu potrošaču cijenu”, dodaje Roglić.
Najveći hrvatski proizvođač kave Franck, za sada je odgodio poskupljenje. Smanjili su marže, a time i svoj profit. Traže hitnu reakciju Vlade.
“Posljednjih nekoliko godina svjedočimo izrazito zahtjevnim tržišnim okolnostima za proizvođače kave. Podsjećamo kako su cijene sirove kave na svjetskom tržištu konstantno rasle od početka 2021. dosegnuvši i najveću razinu u posljednjih desetak godina.
Negativan trend nastavljen je s ostalim troškovnim udarima – od znatnog poskupljenja energenata do ostalog repromaterijala – koji su značajno utjecali na troškove proizvodnje. Unatoč rastu svih ovih troškova u zadnje gotovo tri godine, nastojali smo da se efekt tržišnih poremećaja u što je moguće manjoj mjeri prenese na potrošače, zbog čega smo veći dio sami amortizirali.
Uzimajući u obzir poskupljenja prehrambenih proizvoda s kojima se suočavaju naši potrošači i posljedični pad kupovne moći, svjesno smo išli na smanjenje naših profitnih marži što se u konačnici odrazilo na pad naše profitabilnosti.
Ukratko, makroekonomski scenarij za cjelokupnu industriju kave bio je izuzetno kompleksan zbog oštrog porasta troškova sirovina, pri čemu su cijene, posebno za sirovu kavu, dosegle rekordne razine.
Unatoč tome, odlučili smo ograničiti povećanje cijena naših proizvoda kako bismo zaštitili potrošače, zadržavajući volumene, ali žrtvujući našu profitabilnost”, istaknula je za RTL Danas Ivana Tavra, direktorica Korporativnih komunikacija Francka.
“Nije da će samo poskupjeti, nego je neće ni biti”
Imajući u vidu novi dramatičan rast cijena sirove kave, iz Francka ponovno podsjećaju na nužnost smanjenja poreznog opterećenja kave, koje je u Hrvatskoj veće i do 30 posto u odnosu na susjedne zemlje.
“Naime, prihod od posebnog poreza na kavu od oko 16,2 milijuna eura je zanemariv, što čini samo 0,65 posto ukupnih prihoda od trošarina i posebnih poreza, ali bi proizvođačima i distributerima kave u Hrvatskoj značajno olakšao poslovanje u ovako izazovnim okolnostima bez nužnosti za značajnijom korekcijom cijena svojih proizvoda koja bi bila usklađena s povećanjem troškova glavne sirovine.
Zaštita potrošača od drastičnog poskupljenja mnogima najdražeg napitka više je nego dobar razlog da država reagira i ranije ispravljajući ovu poreznu nepravdu. Zasad su najveći teret enormnog porasta burzovnih cijena sirove kave podnijeli upravo proizvođači, ali to na duži rok nije održivo”, poručuje Ivana Trava iz Francka.
Glavni razlog poskupljenja leži u klimatskim promjenama, tvrdi Pudić.
“Mogućnost konzumiranja kave će se smanjiti, npr. ako ste pili tri kave, u budućnosti ćete piti dvije. Nije stvar da će kava samo poskupjeti, nego je neće ni biti. To je jedna velika promjena koja se očekuje do 2030. ili 2040. godine”, predviđa za RTL Danas Robert Pudić, ugostitelj i vlasnik pržionice kave u Zagrebu.
Cijeli prilog pogledajte OVDJE.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
STRANKA MARIJA RADIĆA
DOMiNO više neće biti dio vladajuće većine
Hrvatska
borbeni avion
U Hrvatsku stigao i sedmi Rafale
Nogomet
Englesko prvenstvo
Ed Sheeran pomogao dovesti pojačanje svojem najdražem nogometnom klubu
Županija
KATAMARAN SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Plodovi zemlje i mora
o tome se govori
Brojni uzgajivači u županiji još beru i tjednima će brati plodove maslina
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Županija
KATAMARAN SILBA