Foto: Reuters
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju veljače ove godine su u usporedbi sa zalihama na kraju siječnja veće za 1,7 posto, a u usporedbi sa zalihama na kraju veljače 2022. veće su za četiri posto, pokazuju podatci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni najviše su porasle zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 31,9 posto. Zalihe kapitalnih proizvoda su porasle za 3,8 posto, intermedijarnih proizvoda za 3,5 posto te netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,1 posto.
Istodobno su zalihe energije pale za 9,1 posto.
Na godišnjoj su razini najviše porasle zalihe kapitalnih proizvoda, za 9,5 posto. Slijedi rast zaliha intermedijarnih proizvoda, za 7,9 posto, te netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 1,5 posto. Zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju istodobno su smanjene za 10,4 posto, a zalihe energije za 0,7 posto.
Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji porasle za 1,9 posto, dok su u rudarstvu i vađenju pale za 1,7 posto.
U sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na mjesečnoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 96,7 posto, u proizvodnji namještaja za 29,8 posto, proizvodnji električne opreme za 11 posto, proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme za 9,2 posto itd.
Istodobno su najviše pale zalihe u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 15,9 posto, te u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 13,4 posto. Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji porasle za 4,2 posto, a u rudarstvu i vađenju su pale za 1,4 posto.
Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha bilježi u preradi drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnji proizvoda od slame i pletarskih materijala, za 25,6 posto, u proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda, za 20,2 posto, proizvodnji proizvoda od gume i plastike, za 18,6 posto, te proizvodnji strojeva i uređaja, za 17,6 posto.
Najviše su pale zalihe u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 61,9 posto, proizvodnji duhanskih proizvoda, za 26,5 posto, proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda, za 21,7 posto, proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 19 posto itd.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ALARMANTNO
Zrak u Sarajevu najzagađeniji na svijetu među glavnim gradovima
Hrvatska
RELI
Rovanpera iduće sezone nastupa na svim WRC relijima
Crna Kronika
TEŠKE OZLJEDE
Troje mladih stradalih u eksploziji u Kninu, stabilnih vitalnih funkcija
Nogomet
EGIPATSKA ZVIJEZDA
Salah razočaran Liverpoolom i bliže je odlasku nego ostanku
Hrvatska
BIVŠI MINISTAR
Beroš pušten iz istražnog zatvora! ‘Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao’
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima