ponedjeljak, 9. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

28 C°

veliko povećanje

Penava prvi da bi plaće dužnosnika trebale rasti preko 70 posto

Autor: Tihana Tomičić

24.07.2024. 09:25
Penava prvi da bi plaće dužnosnika trebale rasti preko 70 posto

Foto: Davor Kovačević/NL



Iako su već ranije davali jasne naznake o tome da planiraju podizati dužnosničke plaće, što znači plaće ministara i zastupnika, pa i samog premijera i predsjednika, iz Vlade su jučer pustili probni balon s maksimalističkim iznosima. Prema toj informaciji, plaće bi radikalno rasle po osnovici od više od 80 posto, a s dodacima do 60 posto, pa bi tako i predsjednik Vlade i predsjednik države nakon povećanja mjesečno primali više od 5.000 eura neto plaće.


Veliki nesrazmjer


Problem je u tome što je nakon podizanja plaća u javnom sektoru faktički došlo do činjenice da ministri imaju manje plaće od svojih suradnika. Primjerice, Šime Erlić je po plaći u svom ministarstvu trideseti, a Oleg Butković ima plaću koja je tek 47. po visini u sustavu koje kao resor pokriva Ministarstvo prometa i mora.


Osnovica plaće dužnosnika nije rasla od 2014. godine, a prema pisanju 24 sata, osnovica bi sada iznosila 943,7 eura bruto – to se množi s koeficijentom radnog mjesta, a onda se od tog bruto iznosa oduzimaju porezi i drugi izdaci.




Prema izračunu temeljem te osnovice, ministri bi imali plaću od 3.500 do 4.000 eura, a slično bi zarađaivali i saborski zastupnici.


Oni i sad imaju po prilici slične neto plaće, pa bi omjeri ostali jednaki. Ali to znači da bi im u apsolutnom iznosu plaće rasle od 1.300 do čak 2.000 eura! Time bi hrvatski političari sustigli svoje kolege iz niza drugih europskih država, a svakako većinu u srednjoj i istočnoj Europi po svojim primanjima.


Takvih dužnosnika u Hrvatskoj ima ukupno 300 – dakle 150 zastupnika, plus ministri i drugi iz Ureda Vlade i Ureda predsjednika, te Ureda predsjednika Sabora (Gordan Jandroković po ovom bi izračunu bio na oko 4.900 eura).


Iako je ovaj prijedlog prilično radikalan i sigurno neće naići na odobravanje šire javnosti, u političkim krugovima dočekan je, potpuno očekivano, dosta pozitivno čak i od oporbe.


Potpora oporbe


Tako je predsjednik SDP-a Peđa Grbin jučer izjavio kako nema ništa protiv povećanja plaća jer je to realnost nakon toliko godina, ali konkretne iznose komentirat će kad doista i vidi prijedlog Vlade, kaže.


Zastupnica Dalija Orešković ironično komentira kako premijer Andrej Plenković ionako stalno tvrdi da se u Hrvatskoj odlično živi, pa valjda sad i on želi bolje živjeti. No, svi ističu da je korekcija svakako potrebna.


Premijer Andrej Plenković još je ranije, dan prije ove objave, izjavio da je povećanje plaća »dobra mjera« iz tri razloga: ona je antikorupcijska, u sustav može dovesti bolje kadrove jer plaća postaje konkurenta, i na kraju, korekcije nije bilo niti jednom otkako je on na vlasti, dakle najmanje od 2016. godine.


Iz Vlade poručuju da su iznosi koji se u javnosti spominju naklapanja i da će svi biti spremno s finalnim iznosima za sjednicu Vlade u četvrtak.


Penava: ‘Povećanje 70 posto’


O povećanju plaća dužnosnicima sinoć je za RTL govorio šef Domovinskog pokreta Ivan Penava. Dok Plenković izbjegava odgovor o konkretnim iznosima, njegov koalicijski partner rekao je da je na zadnjim sastancima bilo govora o povećanju plaća u neto iznosima za oko 70 ili više posto.


“Odluka će biti donijeta koncem srpnja ili u kolovozu, a stupit će na snagu od 1. kolovoza”, rekao je Penava.


Prema tim izračunima, plaća Zorana Milanovića će s 3.587 eura neto narasti na preko 5.700 eura, a Plenkovićeva s 3.263 na oko 5.200 eura neto.