Potres razorne jačine pogodio je šire područje grada Zadra s epicentrom na području Gaženice. Najizraženiji efekti potresa dogodili su se na lokaciji Gaženica gdje je došlo do urušavanja stambenih i poslovnih zgrada. Županijski centar 112 o nastanku događaja temeljem dojava građana s područja Gaženice odmah izvještava žurne službe – Županijski vatrogasni operativni centar – Vatrogasce (ŽVOC), MUP OKC (Operativno komunikacijski centar) ZHMZŽ-PDJ (Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije, Prijavno dojavna jedinica), gradonačelnika Grada Zadra i načelnika Stožera civilne zaštite Grada Zadra, župana Zadarske županije i načelnika Stožera civilne zaštite Zadarske županije.
Tako je glasio početak scenarija vježbe "Razorni potres Gaženica 2019." koja se održala na nedovršenoj zgradi Lučke uprave Zadar, a koja već duže vremena služi upravo za ovakve aktivnosti. Zapravo, to je bilo odrađivanje jedne od obveza organizatora Zadarske županije u okviru EU projekta READINESS čiji je cilj povećati sigurnost na hrvatskoj i talijanskoj strani Jadranskog bazena od prirodnih i umjetnih katastrofa. U skladu s ciljevima vježbe je pokazala aktivnosti operativnih snaga civilne zaštite.
Požar, ranjenici, urušavanje
Koordinator na lokaciji, vatrogasni zapovjednik izvijestio je po tom scenariju Stožer civilne zaštite Grada Zadra o stanju na terenu te predložio angažiranje Društva Crvenog križa Zadarske županije radi provođenja mjera i aktivnosti iz njihove nadležnosti kao što su: prva pomoć, evidencija unesrećenih, psihološka pomoć, zbrinjavanje. Vatrogasni zapovjednik angažira i bager za raščišćavanje prilaznih cesta koje će osigurati pravni subjekt koji raspolaže potrebnom mehanizacijom, a koji je određen kao pravna osoba od interesa za sustav civilne zaštite Grada Zadra. ŽC 112 obavještava Županijski vatrogasni operativni centar, Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije i Operativno-komunikacijski centar PU Zadarske.
Dio djelatnika u poslovnoj zgradi ostao je zarobljen pod ruševinama. Uslijed potresa došlo je do oštećenja električnih instalacija što je posljedično izazvalo požar na prvom katu poslovne zgrade. Zbog urušenog građevinskog materijala na ulazu zgrade nije moguće doći do unesrećenih te je potrebno angažirati vatrogasni specijalistički tim za spašavanje iz ruševina i tim za pretraživanje s potražnim psom. Nakon osiguranja ulaza u zgradu i pronalaska ozlijeđene osobe vatrogasci su iznosili lakše ozlijeđenu osobu i predali je timu Hitne medicine. Zbog nemogućnosti prolaska tima Hitne medicine na više katove zgrade radi pružanja pomoći teže ozlijeđenim osobama, vatrogasci uz pomoć jedinih auto ljestvi u Zadarskoj županiji, spustili su unesrećenu osobu s višeg kata zgrade koju je preuzeo tim Hitne medicine.
Cilj je sigurnost građana
Zbog velike količine urušenog građevinskog materijala na višim katovima poslovne zgrade potrebno je bilo angažiranje snaga HGSS-a, Stanice Zadar s potražnim psom radi pronalaska zatrpane osobe i spuštanja s visina. Pripadnici HGSS, Stanice Zadar, uz pomoć potražnog psa pronalaze i spuštaju teže ozlijeđenu osobu s viših katova zgrade koju predaju timu Hitne medicine koji odvoze dvije ozlijeđene osobe u Opću bolnicu Zadar.
– Cilj ove vježbe je da bi se u konačnici naši građani osjećali sigurno. Zadar i njegova županija su ocijenjeni kao sigurne destinacije i sigurnost je postala naš brand. Zbog toga moramo biti spremni za izvanredna događanja. Svjedoci smo što se ovih dana događalo u Parizu i kako je to katastrofalno završeno. Mi smo to proživjeli još 2017. kad smo imali velike požare, a zatim i veliku poplavu. Mi smo se i tada pokazali spremnima pokazavši da dobro upravljamo i da se znamo nositi u iznimnim situacijama, rekao je na kraju vježbe zadarski župan Božidar Longin.
Željko Šoša: Nakon 100 godina "vratili dite materi"
Županijski vatrogasni zapovjednik Željko Šoša izrazio je zadovoljstvo što je od početka godine Hrvatska vatrogasna zajednica postala krovna organizacija vatrogastva.
– To je kako je rekao ministar unutarnjih poslova kao "vratiti dite materi" i to poslije toliko godina jer poslije 100 godina, Austrije, vatrogasci su prvi put dobili svoju krovnu organizaciju. Nismo više u sustavu MORH-a, MUP-a, DZUS-a i sl. Slikovito, dobili smo odluku 1. siječnja ove godine kojom smo morali obučiti 12 vatrogasaca za spašavanje iz ruševina. To sam organizirao s dva telefonska poziva. Da smo bili u tim sustavima još tri godine ne bi to riješili. Od 1. siječnja sljedeće godine, vatrogasci će dobiti svoj Središnji ured za vatrogastvo u kojem će na čelu biti glavni vatrogasni zapovjednik kao državni tajnik, što će sigurno donijeti rezultat, rekao prvi županijski vatrogasac Željko Šoša.
Posljedica projekta – nabavka opreme
Posljedica ovog projekta bila je i nabavka opreme za spašavanje iz ruševina kojom su zadarski vatrogasci i ostale službe osposobljene odgovoriti na posljedice potresa. Nositelj organizacije vježbe “Razorni potres Gaženica 2019” bila je Zadarska županija. U vježbi su sudjelovali: Stožer civilne zaštite Grada Zadra, Stožer civilne zaštite Zadarske županije, JVP Zadar, DVD Sv. Filip i Jakov, MUP, Policijska uprava Zadarska, Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije, Društvo Crvenog križa Zadarske županije, HGSS, Stanica Zadar.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
Chido
Stotine mrtvih u ciklonu na francuskom otočju Mayotteu
Županija
Biblijski razmjeri
Divoska raštika od dva metra raste u vrtu Nevenka Kapovića u Viru
Novosti
na Korzici
Papa Franjo pozvao na “razvojan i dinamičan” sekularizam
Nogomet
DERBI SEZONE
Remi u “jadranskom derbiju”, Rijeka zadržala vrh ljestvice
KK Zadar
Premijer liga, 12. kolo
Teško probijena sinjska utvrda za ostanak na stopostotnom učinku
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT
Pomorska škola zadarskom rodilištu donirala sredstva za kupnju vrijednog uređanja
Hrvatska
Bogdanka i Ljiljana