Petak, 10. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

PODACI EUROSTATA

Europska unija konačno opet bilježi plus u robnoj razmjeni

Autor: Jagoda Marić

29.08.2023. 15:15
Europska unija konačno opet bilježi plus u robnoj razmjeni

Foto: Reuters



Početak rata u Ukrajini i rast cijena energenata značio je početak stalnog minusa Europske unije u robnoj razmjeni sa svijetom, ali i velike promjene među glavnim trgovinskim partnerima Unije. Godinu i pol nakon početka rata i nakon šest tromjesečja minusa, Europska unija je u drugom kvartalu ove godine prvi put u robnoj razmjeni sa svijetom zabilježila plus.


U razdoblju od travnja do lipnja, pokazuju podaci Eurostata, Europska unija bila je u plusu milijardu eura. Iako to i nije neki uspjeh za tako veliko gospodarstvo, ipak milijarda plusa, u situaciji kad su pali i uvoz i uvoz, izgleda puno bolje nego primjerice minus od 155 milijardi eura, koliko je zabilježeno u trećem kvartalu prošle godine, kad su cijene energije bile visoke, a Europa je pojačano kupovala plin kako bi popunila svoja skladišta prije ogrjevne sezone.


No, od kraja trećeg tromjesečja počele su padati cijene energenata, u međuvremenu su ojačani i dobavni lanci koji su popucali u pandemiji, pa se počeo smanjivati i europski minus u robnoj razmjeni sa svijetom.




EU je i dalje u minusu kad je energija u pitanju, u drugom kvartalu ove godine vrijednost uvezene energije veća je sto milijardi od izvoza.


No, taj je deficit ipak manji nego u prvom kvartalu kad je bio 115 milijardi eura. Lani u trećem kvartalu EU je, kad je trgovina energijom u pitanju, bio u minusu oko 200 milijardi eura.


Trgovinski podaci


U drugom kvartalu ove godine ti su minusi pretvoreni u sićušni plus od milijardu eura, a nadoknadile su ga uglavnom proizvodnja strojeva i vozila, odnosno autoindustrija, kemijska i prehrambena industrija.


Trgovinski podaci za drugi kvartal pokazuju da je EU bio u plusu 52,4 milijarde eura kad je u pitanju izvoz strojeva i automobila, ali to je još uvijek slabije od rezultata koje je ta industrija imala ranije, pa je tako primjerice u prvom kvartalu 2019. godine zabilježen plus od gotovo 61 milijardu eura.


Kemijska industrija donijela je Europi trgovinski suficit od 48,5 milijardi eura, a u robnoj razmijeni hrane, pića i duhana EU je u drugom tromjesečju bio u plusu 15,6 milijardi eura.


Rat u Ukrajini promijenio je značajno i odnose među glavnim trgovinskim partnerima EU-a, a najveća promjena dogodila se naravno u odnosima s Rusijom.


Najvažniji partneri


Prije početka rata u Ukrajini Rusija je bila glavni trgovinski partner EU-a kad su energenti u pitanju. Eurostat navodi da je udio uvoza energije iz Rusije bio 1,5 puta veći od udjela Sjedinjenih Država, Norveške i Ujedinjenog Kraljevstva zajedno.


Ruska invazija na Ukrajinu u potpunosti je to promijenila. Već u prvom tromjesečju 2022. godine, a rat u Ukrajini počeo je u veljači prošle godine, zajednički udio Sjedinjenih Država, Norveške i Ujedinjenog Kraljevstva izjednačio se s udjelom Rusije.


U drugom tromjesečju ove godine udio Rusije iznosio je tek 13 posto zajedničkog udjela Sjedinjenih Država, Norveške i Ujedinjenog Kraljevstva. Udio Rusije u uvozu energenata smanjio se s 27 posto iz prvog kvartala 2021. na 4,4 posto u drugom kvartalu 2023. godine.


Utjecalo je to i na ukupnu robnu razmjenu s najvažnijim trgovinskim partnerima Europske unije, pa tako roba uvezena iz Rusije čini oko dva posto ukupnog EU uvoza, dok je nekad taj udio bio gotovo deset posto.


Taj strmoglavi pad uvoza iz Rusije dogodio se u samo godinu i pol, i to uglavnom zbog sankcija Rusiji, ali dijelom i zbog pada cijena energenta.


Udio uvoza iz Kine također se smanjio za jedan postotni poen, ali iz te zemlje u EU još uvijek stiže više od petine uvezene robe. Udio uvoza iz Sjedinjenih Država povećao se za jedan postotni poen, a rastao je i uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva i Švicarske.