Ne znam kada sam nekome rukopisu pristupio s toliko znatiželje, onog nekog iščekivanja, kazao je, između ostalog, književnik Nikola Šimić Tonin na predstavljanju najnovije knjige Darka Petrova „Zov očeva“ (nakladnik Hrvatsko književno društvo-Ogranak Zadar), održanom u prepunoj dvorani Gradske knjižnice u ponedjeljak navečer. Prepoznajući u Petrovu osebujnog autora koji je razvio svoj originalni književni izričaj, Šimić je naglasio duhovnost, duboku religioznost i potisnutu bol kroz koju se očituje ovaj autor, dobro poznat književnoj publici, poglavito po prethodnoj knjizi Bol u vremenu u kojoj progovara kao vjernik i otac koji se suočio s tragičnim gubitkom sina u jednoj teškoj prometnoj nesreći.
Predstavljanje knjige Zov očeva moderirala je Vesna Benić pročitavši nekoliko poglavlja, ali prepustivši nazočnima da sami otkriju kako je junak ove priče iskusio konačan susret oca i sina, junak koji je zaigrao samo na jednu kartu, kartu vjere.
Dojam koji je na njega ostavila ova knjiga otkrio je i dr.sc. Šenol Selimović, glavni urednik Zadarskog lista, zahvalivši Petrovu što je i svojim dosadašnjim promocijama omogućio živi susret dijaloga vjernika i onih koji to nisu, ili barem misle da nisu. Izrazivši divljenje i poštovanje prema Petrovu kao čovjeku, književniku i roditelju koji je svoju neizrecivu bol za izgubljenim djetetom stopio s izvrsnim književnim djelom i time sve nas duhovno obogatio i suočio s najdubljim pitanjima smisla vlastitog života i ljubavi, Selimović je, naglasivši da ne govori kao književni kritičar jer to nije, ipak ukazao na tri asocijacije koje su ga prožimale dok je uživao u novoj knjizi Darka Petrova. U njoj je prepoznao savršene opise otočkog krajolika koji su vještinom nalik jednom Turgenjevu (inače autoru kultnog romana Očevi i djeca), zatim jednog Camusa koji se bavi životom kao glavnim pitanjem filozofije, te Prousta čiji kolačič u glavnome junaku izaziva niz sjećanja i emocija, a takvih asocijativnih „kolačića“ ima nepretek i u Zovu očeva, bilo da je riječ o križu na Angelinu vratu, o bijelom kamenom križu kraj puta ili predjelu Raskrižje koji se spominje u romanu.
Na kraju je o svojoj knjizi vrlo inspirativno i dojmljivo govorio sam autor. U pogovoru knjige Irena Petrov navodi kako zadarski pisac u svome romanu propituje dirljivi odnos oca i sina, uzbudljivu i duhovnu odiseju, agoniju povratka i susreta, no prvenstveno priču o snazi vjere, nade i bezuvjetne ljubavi, usred zasebnog svijeta na jednom posebnom otoku.
najnovije
najčitanije
Kultura
"NA KRALJEVU PUTU"
Ljepota Arbanasa kroz slike autorice Pine Nikpalj Perović
Zadar & Županija
SJP POSKOCI
Uskoro 32. godišnjica stradavanja branitelja: ‘Još se nismo odužili Draganu Žuniću’
Zadar
SVEUČILIŠTE U ZADRU
Održano predavanje o inkluzivnom obrazovanju: “Razlike bi trebalo svesti na minimum”
Svijet
maksimalna kazna
Srbijanski masovni ubojica dobio 20 godina zatvora
Svijet
uspješan zahvat
Brazilski predsjednik Lula ponovno operiran
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju