ponedjeljak, 16. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

Ciglana će se uređivati tek kad se riješe imovinsko-pravni odnosi

25.11.2010. 23:00
Ciglana će se uređivati tek kad se riješe imovinsko-pravni odnosi


U ninskoj Gradskoj vijećnici održana je danasponovljena rasprava s prijedlogom Urbanističkog plana uređenja stambeno-turističke zone na području nekadašnje ninske Ciglane ukupnog obuhvata od svojih 25 hektara zemljišta.
Ciglana je prestala s radom 1983. godine. Zemljište na kojem je ona podignuta još uvijek je upisano kao vlasništvo Republike Hrvatske, bez obzira što je 20-ak njegovih izvornih vlasnika tijekom 1996 i 1997 godine u skladu sa zakonom o denacionalizaciji podnijelo zahtjev za povrat im oduzete imovine.S obzirom da je riječ o temi koja već duže vrijeme zaokuplja ne samo vlasnike oduzetog im zemljišta već i širu ninsku javnost, raspravi se odazvao popriličan broj Ninjana.
Riječ je o zoni koja pored Ciglane obuhvaća okolno izgrađeno i neizgrađeno zemljište. Na onom neizgrađenom a građevinskom zemljištu po onome što su prezentirali sastavljači plana djelatnici zagrebačke projektantske tvrtke ¨Alheo d.o.o.¨ na čelu s njegovim glavnim autorom dipl. ing. arhitekture Mariom Pezeljom, predviđena je Turistička zona veličine 8,3 hektara s manjim hotelima, vilama i apartmanima.
Što se pak tiče stambene zone ona je podijeljena u 3 dijela. Za plažu je rečeno kako se planira urediti bez nasipavanja s gradnjom jednog ugostiteljskog objekta te izgradnjom vidikovca, šetnice i zelenih površina. Kad je riječ o ostacima građevine stare Ciglane planeri su predvidjeli da se radi atrakcije zadrže poneki njeni dijelovi, posebno dimnjak koji još uvijek tako reći u izvornom obliku  prkosi zubu vremena.
Skup je u ime gradske uprave otvorio i pozdravio pročelnik gradskog Komunalnog odjela dipl. ing. Jozo Mustać. Okupljenima je uz ostalo rekao kako su već ranije sve primjedbe i prijedlozi glede ovog ponovljenog javnog uvida maksimalno uvaženi.
– Ovakav dorađeni plan sad će ići na “amenovanje” u županijski Zavod za planiranje, a potom i u Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja Republike Hrvatske. Ovdje se radi o projektu velike vrijednosti te kao takvi je od životnog interesa za svakog Ninjanina. Moram još pojasniti da smo mi već od ranije sačinili projekt rušenja stare Ciglane jer ona je itekako opasna za ljude, a ujedno i divlje odlagalište smeća koje je ruglo nas svih. Imamo obećanje da će u narednih mjesec dana ponovno na teren izaći inspekcija i da će se konačno pristupiti uklanjanju opasnih ostataka ove građevine, rekao je Mustać.
U raspravi prvi se za riječ javio Tomislav Magaš koji na spomenutom dijelu posjeduje zemljište veličine od oko 2.000 četvornih. On je upozorio na problem prilaznih putova do pojedinih parcela, dok je Ive Tartaro kazao kako je njemu ovim novim Urbanističkim planom zemljište, bez da ga je itko pitao, ¨oskrnjavljeno¨ s tri strane te kako je on drastično oštećen te da neće prihvatiti iznesene prijedloge urbanista.
Najstariji sudionik Ive Pekić je išao korak dalje. On je najprije sasuo paljbu na organizatore ovog događaja kazavši kako je riječ o vrlo važnom pitanju a da o samoj raspravi tako reći Ninjani nisu ponajbolje informirani. Pekić je također upozorio kako je njemu za izgradnju Ciglane bivša jugoslavenska vlast jednostavno otela 2.500 metara četvornih, a ocu njegove supruge oko 12.000 metara četvornih zemljišta.
Pri kraju rasprave skupu se pridružio i ninski gradonačelnik Emil Ćurko. On je jasno i koncizno uz ostalo kazao kako Grad Nin, dok je on na njegovom čelu, te Gradsko vijeće, neće dopustiti a ni prihvatiti nikakve aktivnosti glede izrade Detaljnog plana uređenja same bivše tvornice Ciglane, dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi 17 Ninjana vlasnika oduzetog zemljišta, koji su podnijeli prigovore na uknjižbu Republike Hrvatske.